2014’e veda

2014 yılı Yeşilist için gelmiş geçmiş en heyecan verici yıllardan birisi olabilir.

Uzun süredir çekirdek bir ekip canla başla büyüttüğümüz web sitemiz ve sosyal medyamız yarım milyon kişiye ulaştı. Bu kadar emeğin üzerine biz de Yeşilist’in 4. yaşını dostlarımızla çok keyifli bir partiyle kutladık. Gerçekten de bugünlere gelmemizde en büyük etken hep destekçilerimiz ve bize inanlar oldu.

433443

 

Bu yılın tabii bizim için en ilham verici projesi şüphesiz Amerikan Konsolosluğu sponsorluğunda Koç Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz Students Go Green projesiydi. 63 tane birbirinden zehir gibi öğrenciye sürdürülebilirliğe dört farklı açıdan yaklaşarak verdiğimiz eğitimlerden sonra, bu öğrenciler kendi kampüslerinde olağanüstü projeler gerçekleştirdiler. 16 Ocak 2015’te jüri oylamasıyla seçilecek projelerden iki tanesi Amerika’ya yaz okuluna sürdürülebilirlik programına gidecekler. Şimdiden jüri seçimlerinin ne kadar zor olacağını tahmin edebiliyoruz.

76576

Düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz Green Drinks‘ler yine harika geçti. “Green Drinks nedir?” diyenler için: Green Drinks dünyanın 700’den fazla şehrinde organize edilen, yeşile ilgi duyanların bir araya gelip tanıştıkları, ortak konularda fikir paylaştıkları ‘informal networking’ toplantılarıdır.

10418276_793143300704583_1072849496294193300_n

İntel‘in teknoloji kullanarak sosyal değişim yaratan kurumları hedefleyen yarışması Çözüm Kumbarası‘nda 320 kurum arasından ilk 10’a kaldık. UK Great Startup yarışmasında sosyal teknoloji dalında ikincilik aldık.

Yeşilist ekibi bu yıl da her zamanki gibi büyüdü, evrildi. 2014 yılının başında aramıza editörümüz sevgili Beste Bal katıldı. Bu yıl hiç bıkmadan usanmadan, inanılmaz canla başla çalışan stajyerlerimiz sevgili Umut Cantorü‘ye, Selen Duru‘ya ve büyümemize uzaktan yakından destek olan herkese katkıları için teşekkür ederiz.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ergem Şenyuva

İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hep bu şehri, kültürel ve doğal mirasını koruma derdindeydim. Bir yandan yeşili ve doğayı nasıl gelecek nesillere bırakırız kaygım vardı. 2006 senesinin sonunda hayatımı değiştiren olay oldu ve kızım doğdu. Yaptığım her şeyi sorguladığım ve tekrardan en başa döndüğüm bir dönemden sonra, kurumsal hayata veda ettim. 2009 yılında Al Gore'un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Climate Project derneğinin Türkiye temsilcisi oldum. İklim değişikliğini ve yaşadığımız dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu fark ettikçe, elimi taşın altına sokma zamanı geldi diye düşündüm. 2010 yılının sonunda Yeşilist'i kurdum. Bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize, hepimizin atabileceği küçük adımlarla büyük şeyler başarabileceğimize inanıyorum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Gündem, İyi haberler, Kent
Yeni yıl sofrası için 4 sağlıklı aperatif

Bu sene yeni yıla girerken sevdiklerini evinde ağırlayanlar için yapımı 10 dakikayı geçmeyen dört şahane aperatif seçtik.

Kapat