2015’in en sağlıklı güneş kremleri

2015’in en sağlıklı güneş kremlerini sizin için derledik. Dünyanın önde gelen kar amacı gütmeyen derneklerden biri olan Environmental Working Group her yaz olduğu gibi bu yaz için de en sağlıklı güneş kremlerini listeledi. Listesinde olan ve ülkemizde kolayca bulabileceklerinizi sıraladık.

Bu hafta sizinle paylaştığımız güneş kremiyle ilgili az bilinen gerçeklerden sonra, araştırmalarca güvenilirliğini kanıtlamış ürünlere göz atmakta fayda var.

ABD pazarında incelenen 1700 ürünün yaklaşık %80’ninin düşük seviyeli güneş koruma sağladığını ve de retinil palmitat gibi içeriklerin kullanıldığını gösteren bu rapor, tüketici olarak her zaman olduğu gibi yine bize içerik okumamız gerektiğini gösteriyor.

Araştırmalar sadece kremler üzerine değil sprey korumalara da odaklanıyor. Solunum yolları rahatsızlığına kadar uzayan zararlarının olduğu uyarısında bulunuyor. Bu rapor aynı zamanda anneler tarafından çokça tercih edilen bu sprey ürünlerin çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine değiniyor.

010101020202

Ürünlere geçmeden önce, özellikle yaz aylarında cildinizi daha fazla umursamamız gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

Güneş demek vitamin demek, enerji demek, fakat bu yanlış zamanda ve yanlış ürünlerle birleştiği halde solunum yollu problemlerinden, yorgun bir bağışıklık sistemine kadar bize geri dönebilir.

445566677788

Totalde, iyiden kötüye 0 ve 10 aralığında değerlendirilen ürünlerin, paunlamaları şu şekilde: 0-2 düşük riskli, 3-6 orta riskli, 7-10 yüksek riskli.

Derecelendirmelerde, Neutrogena ve Coppertone gibi bilinen markaların ‘Hall of Shame’ – mahçup edici ürünler listesine girmesi dikkat çekici. Türkiye’de bulabileceğiniz ‘iyi güneş kremleri’ aşağıda:

Alba Botanica

34343434Alba Botanica’ın genel değerlendirmesi sınıflandırmada düşük risklilerde ikinci numarada, yeşil rengi hak etmiş. Yüksek derecede güneş yaralarını önlediği belirtilirken, kullandığı içeriklerda düşük miktarda zararlı fenoksietanol, benzil alkol var. İncelenen ürünler:

 • Alba Botanica Very Emollient Mineral Sunscreen, Facial, SPF 20
 • Alba Botanica Very Emollient Mineral Sunscreen, Fragrance Free, SPF 30
 • Alba Botanica Very Emollient Mineral Sunscreen, Kids, SPF 30
 • Alba Botanica Very Emollient Mineral Sunscreen, Sport, SPF 45

La Roch Posay

34343434La Roch Posay ürünleri de düşük riskli olarak iki numaralı gruba yerleşmiş. UV ışınlarını filtrelediği belirtilmiş ve karnesine iyi gelmiş. Fakat sağlık kriterlerine göre düşük bir çizgide. İçeriklerinde propil paraben listeye giren ilk ürününde dikkati çekiyor. Sınıflandırmaya giren ürünleri:

 • La Roche-Posay Anthelios 40 Güneş Kremi Mexoryl SX, SPF 40
 • La Roche-Posay Anthelios 50 Mineral Yüksek Korumalı Güneş Kremi, Tinted, SPF 50

TruKid

34343434TruKid beş ürünü ile düşük riskli bulundu ve birinci gruba girdi. Trukid’in ürünleri şöyle:

 • TruKid Daily Sunscreen Face & Body Stick, SPF 30
 • TruKid Eczema Care Daily Sunscreen Lotion, SPF 30+
 • TruKid Eczema Daily Sunscreen Face Stick, SPF 30
 • TruKid Sunny Days Daily Sunscreen, SPF 30+
 • TruKid Sunny Days Sport Sunscreen, SPF 30+

TruBaby Everyday Play Sunscreen, SPF 30+ ve TruBaby Water & Play Sunscreen, SPF 30+ ürünleri ile birinci grupta olan TruBaby’nin UV koruması ve sağlık kriterleri iyi olarak nitelendirilmiş.

SkinCeuticals

34343434

SkinCeuticals Physical UV Defense Sunscreen, SPF 30 ürünü düşük riskliler sınıfında ikinci gruba dahil oluyor. Sağlık kriterlerini orta derecede karşılıyor. İçeriklerinde dimethicone ve phenoxyethanola rastlanıyor.

 

Mustela

34343434

Mustela Mineral Sun Stick, SPF 50+ de düşük riskli ürünler arasında ikinci grupta. UV koruyucu olarak orta derecede değerlendirilse de, sağlık değerlendirmesinde ‘iyi’ olarak nitelendiriliyor.

 

Kaynak:

Environmental Working Group

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Hayat, Kişisel Bakım, Sağlık
Şehre bisiklet gelsin

TAK'da düzenlenen Bicycle Hack'de günlük hayatta bisiklet kullanan ya da kullanmak isteyen insanların sorunları için bütünlüklü çözümler tartışılacak.

Kapat