2015’in en sevilen 10 Yeşilist yazısı

 

Sene sonunun gelmesiyle biz de dönüp sizlerin bu sene en ilgi duyduğu yazılara bakma ihtiyacı duyduk. Yeşilist okurlarının bu yıl en çok ilgisini çeken 10 yazı şöyle:10. Yeni başlayanlar için balkon bahçeciliği

????????????????????????????????????

Evde sebze meyve yetiştirmek isteyip işe nereden başlayacağını bilmeyenler için temel bilgiler ve ipuçları içeren kapsamlı bir giriş.

 

 

 

 

9. Şehirdeki tek bir ağacın 22 faydası

65765756556Şehir içindeki yeşil alanlar ve parklar teker teker yok olurken, mega projeler uğruna kent ormanlarının canına kıyılırken, şehirdeki tek bir ağacın birbirinden güzel 22 faydasını sıralıyoruz.

 

 

 

8. Bir başkasına ihtiyaç duymadan mutlu olmanın 7 yolu
happy-550x366Sene ’88. Bobby McFerrin yıllarca dillere pelesenk olacak şarkısı Don’t Worry Be Happy’i (Endişelenme, Mutlu Ol) yayınladı. Peki mutlu olmak o kadar kolay mı? Aslına bakarsanız mutlu olmak sandığınızdan bayağı daha kolay. Yıllardır mutluluk üzerine yapılan sayısız bilimsel çalışma mutluluğun aslında kafamızın içinde olduğunu gösteriyor.

 

 

7. Bir diş macunu gerçeği: Florür
87346578326532Florür aslında doğada olan bir mineral. Ancak bizim diş macunlarında ya da sularda rastladığımız florürde durum farklı. Bizler florüre diş macunları, ilaçlar, pestisitler, içecekler ve sular yoluyla maruz kalıyoruz.

 

 

 

6. Protein ihtiyacınızı meyve ve sebzelerden kaşılayın
2(11)Endüstriyel et üretim ve tüketimi hem etik olarak hem de çevre kirliliği ve küresel ısınma konularında en sıkıntılı maddelerden biri. Et yemeyi azaltarak ya da tamamen bırakarak hem kendi sağlığınızı hem de gezegenin geleceğini güvence altına alabilirsiniz. ‘Peki protein mevzusu ne olacak?’ diyenleri de böyle alalım.

 

 

5. Köpeğinizi ve evinizi pireden korumak için doğal yöntemler
thumbnail_1355830128Eğer evinizde bir köpek dostunuz varsa, içeriğindeki kimyasalları bilerek herhangi bir pire ilacı ya da tasması kullanmak içinize hiç sinmiyor olabilir. Haklısınız da…. Pirelere karşı koruyucu kimyasalların yan etkileri arasında ise nefes almada problem, çarpıntı, kusma ve kalıcı sinirsel hasarlara yol açabiliyor. Doğal malzemelerle hem köpeğinizi hem de evinizi pirelerden koruma yolları bu yazıda.

 

4. Temizlik sirkeden sorulur

Female hand wiping dining table

Evinizi temizlerken kimyasallara boğmak sizi rahatsız mı ediyor? Gerçekte bozulmuş şarap olan sirkenin aslında bildikleriniz haricinde daha da geniş alanlarda kullanımını okuyunca şaşıracaksınız.

 

 

 

 

3. Paranın geçmediği 13 paylaşım platformu
sharingeconomy900x4002Sizin için listelediğimiz ‘paranın geçmediği’ platformlarda kullanılır durumda olan ama artık sahibinin ihtiyaç duymadığı için paylaşıma açtığı şeyleri bulabilirsiniz. Elbette aynı şekilde siz de eşyalarınızı paylaşım ağlarına dahil edebilirsiniz.

 

 

2. Akkuyu’da neler olacak?

467457645645Rusya’yla yaşanan sorunların ardından Akkuyu’nun akıbeti de ‘belirsiz’ mertebesine erişti. Peki Akkuyu’ya nükleer tesis yapılırsa ne olacak? Bizi bekleyen tehlikeler neler?

 

 

 

1. Bir yıldır hiçbir şey satın almayan Selma Hekim ile tanışın
333(15)Almadım isimli blog’un sahibi Selma Hekim, bir yıl önce başladığı hiçbir şey satın almama deneyimine başarı ile devam ediyor. Gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçlarının dışında son bir yıldır satın aldığı ürün sayısı beş. Cilt uzmanının aldırdığı bir cilt ürünü, sıcakla mücadele etmek için aldığı bir beyaz şal, bir kalıp sabun, telefon şarjı ve bir tane bileklik. Selma Hanım’la satın almama deneyimini ve bu deneyimin ona neler kattığını konuştuk.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Ev ve Bahçe, Geri Dönüşüm, Gıda, Hayat, İklim Değişikliği, İyi haberler, Kent, Kişisel Bakım, Sanat ve Tasarım, Tarifler, Vejetaryen ve Vegan, Yenilenebilir Enerji, Yeşil alanlar
Yeşil bir yılbaşı partisi için 7 öneri

Tüketim çılgınlığına kapılmadan, çevre dostu bir yılbaşı mümkün.

Kapat