Yeşil bir yılbaşı partisi için 7 öneri

Yılın en eğlenceli ve telaşlı zamanı yaklaşıyor. Hemen herkesin orijinal fikirlerini ortaya çıkarmaya ve uygulamaya çalıştığı bu dönemde bir ev partisi için çevreci hazırlık planlarımız var bizim de.

Yılbaşını tüketim çılgınlığına kapılmadan en eğlenceli ve çevre dostu geçirmeniz için hazırlık önerilerimiz aşağıda.

1- Kendi yılbaşı dekorunuzu kendiniz yapın

345564311211

Evdeki malzemelerden faydalanarak yaratabileceğiniz birçok şey var: Kar küreleri, Noel Baba, bitki süsleri… Evde bugüne kadar biriktirdiklerinizden verim alma zamanı işte tam da bu zaman. Sizin için hazırladığımız süsleri buradan inceleyebilirsiniz.

2- Kendin yap yılbaşı ağacı

5(13)(1)

Elbette yılbaşı dediğimizde aklımıza ilk gelen şey yılbaşı ağacı oluyor. Harcamadan, kesmeden, yıkmadan evde olan malzemelerinize yeni bir anlam yükleyebilirsiniz. İşte kitaplarınızdan, dosyalarınızdan ve belki de en fazla sahip olduğumuz evde duran şişelerden yaratabileceğiniz sevimli yılbaşı ağaçları burada.

3. Sağlıklı yılbaşı aperatifleri

0404040404(1)

Hazırlıkları yapmak için zaman azalıyor. Size fikir vermesi için sağlıklı aperatif önerimizi buradan inceleyebilirsiniz. Size önermek üzere bu sene en fazla sevilen yazılarımızdan birkaç önerimiz daha var: mevsim sebzelerinden karnabahar farklı bir yılbaşı yemeği olabilir. Karnabahar pizza ve Buffalo soslu karnabahar kanat tariflerimizi mutlaka denemelisiniz.

4. Çevre dostu hediyeler

22222222222333333444455555555(1)(1)

Bu sene yılbaşında misafirlerinize güzel bir anı bırakmak isterseniz sizi yine tüketim zincirinden kurtaracak birkaç anlamlı önerimiz var. Biliyoruz ki çareler tükenmez. Hediye satın alma seremonisini işkenceye çevirmeyecek, hazırlaması hem yaratıcı hem de eğlenceli olan hediye seçeneklerimizi buradan inceleyebilirsiniz. Bonus olarak bizim için anlamlı hediyeleri de listeye ekledik.

İleri dönüşümü tekrar keşfedebileceğiniz ve ‘kendin yap’ akımından ilham alabileceğiniz, tişörtler vecam kavanozların alternatif kullanımını da incelemeyi unutmayın!

Bonus: Hediye seçeneklerini çoğaltacağımız gibi, ajanda meraklısı arkadaşlarınız ve sizin için en sevdiğimiz 2016 ajandalarını listelediğimiz yazımızı da okumadan geçmeyin.

5. Her hediyenin bir paketi vardır

43534534534(1)(1)

Yılbaşının belki de en kirli yanı hediyelerin ardında kalan paketler ve süslemelerdir. Yılbaşının bu döngüdeki çevreye olan etkisini azaltmak için, şimdiye dek biriktirdiğiniz, kağıtlardan kutulardan kumaş parçalarından yararlanmanızın tam vakti. Yiyecek ve içeceklerinizin satıldığı ambalaj kutulardan, eski gazetelere ve kullanmadığınız şalınıza kadar size önerdiğimiz alternatif hediye paketlerimiz burada.

6. Yılbaşı partileriniz başlamadan evde sürdürülebilir temizlik yapın

Eminiz ki düzenlediğiniz geceden önce amansız bir temizleme işlemine girişeceksiniz. Bizim size önerimiz tabii ki partiniz gibi bu işlemin de katkısız olması ve etrafı kimyasala boğmadan atlatmanız. Bu konuda her derde deva sirke dışında, karbonatın ve limonun ev temizliğinde söz sahibi olduğunu göreceksiniz. Yapabileceğiniz bulaşık makinesi deterjanını hatırlatmadan da geçmeyelim.

Yılbaşı temizliği için en ihtiyacınız olan sürdürülebilir öneriler burada.

Bonus: Çoğunlukla kapalı alanlarda geçireceğimiz bu geceye biraz daha renk katmak ve canlandırmak için yeşil bir öneri daha: Evinizde bulundurmuyorsanız eğer, yılbaşının buna vesile olması umarak havanızı temizleyen bitki önerilerimize göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Evinizin akciğeri için bu linke göz atın.

333333333333333333(2)

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Dekorasyon, Ekoloji, Etkinlikler, Geri Dönüşüm, Gıda, Hayat, Hediye, Kendin yap, Kent, Oyuncak, Sanat ve Tasarım, Tarifler, Temizlik, Yeme İçme
İklim değişikliği diyeti: Klimataryen nedir, nasıl olunur?

Klimataryen, yakın zamanlarda New York Times’ın "2015’in Yiyecekler ile Alakalı En İyi Kelimeler" listesinde kendini gösterdi. New York Times, klimataryen...

Kapat