2021’de yayınlanan kaçırılmayacak 17 doğa belgeseli

2021 yılında yayınlanan belgesellerden dünyaya bakışınızı değiştirecek, ufkunuzu açacak ve kaçırmamanız gerektiğini düşündüğümüz 17 belgeseli listeledik.

#1 The Mating Game

22 farklı bölgede çekilen The Mating Game, 80 benzersiz türün bir eşin peşinden gitmesini, flörtün başlangıcından bir eş kazanma yarışını kazanana kadar büyük engelleri nasıl aştıklarını anlatıyor.

#2 Eating Our Way to Extinction

Dünyaca ünlü kimselerin ve dünyanın önde gelen bilim insanlarının başrolde yer aldığı Eating Our Way to Extinction sizi hiç hoşunuza gitmeyecek bir yolculuğa çıkaracak ve kimsenin bahsetmediği gerçekleri ortaya koyacak. Bu belgesel, yiyecek veya gıda endüstrisine bakışınızı tamamen değiştirecek.

#3 Bir Umut Marmara

Kıyılarının yarısı Avrupa yarısı Asya’da bulunan Marmara Denizi’nde müsilaj, bu yıl gündeme gelmiş olsa da aslında bilim insanlarının uzun zamandır takip ettikleri ve bilinç oluşturmaya çalıştıkları bir sorun.
Bu belgeselde müsilaj oluşumunun nedenleri, bölgedeki canlı yaşamına etkileri ve sorunun çözümü için yapılması gerekenleri bulacaksınız. Bilim insanlarından kamu otoritelerine, balıkçılardan bölgede yaşayan halka kadar farklı kesimlerden bir çok görüşün yer aldığı belgeselde, su altı görüntüleri ile müsilajın son durumunu görebilirsiniz.

#4 The Year Earth Changed

David Attenborough tarafından anlatılan bu özel belgesel, doğanın bir yıllık küresel karantinaya verdiği olağanüstü tepkiye bir göz atıyor. Dünya gezegenine gönderilen bu aşk mektubu, sizi onlarca yıldır ilk kez ıssız şehirlerde kuş cıvıltıları duymaktan, balinaların daha önce hiç görülmemiş şekillerde iletişim kurduğuna tanık olmaya kadar götürecek.

#5 Becoming Cousteau

National Geographic Belgesel Filmleri ve Akademi Ödülü adayı film yapımcısı Liz Garbus’tan Becoming Cousteau, 20. yüzyılın en ünlü çevrecilerinden birinin hayatına ve mirasına odaklanıyor.

#6 Seaspiracy

Seaspiracy, küresel balıkçılık endüstrisini inceliyor, sürdürülebilir balıkçılık kavramlarına meydan okuyor ve insan eylemlerinin nasıl geniş çaplı çevresel tahribata yol açtığını gösteriyor.

#7 Burning

Akademi ve Emmy ödüllü film yapımcısı ve Sidney Film Festivali Sürdürülebilir Gelecek Ödülü sahibi Eva Orner’ın yeni belgeseli Burning, 2019-2020 Kara Yaz (Black Summer) orman yangınlarına geniş bir bakış atıyor ve Avustralya’da ortaya çıkan felakete ışık tutarken küresel iklim değişikliği sorununu ele alıyor.

#8 Cow

İneklerin yaşamına daha yakından bakabilmek için çabalayan bir film. Onların güzelliğini ve verdikleri mücadeleyi görebilmek için. Romantik bir şekilde değil, hakiki olarak. Sütü için kullanılan, insanlara hizmet eden bir ineğin hakikatini anlama çabası.

#9 A Perfect Planet

A Perfect Planet, gezegenimizin tam olarak bu halde olmasını sağlayan, büyüklüğü, Güneş’e olan mesafesi, dönüşü ve eğimi, uydusu gibi konulara odaklanıyor ve Dünya’yı varlığımız için mükemmel bir şekilde uygun hale getiren, doğal güçleri mükemmel bir şekilde yaşamı besleyen faktörlere ışık tutuyor Anlatıcı yine David Attenborough.

#10 Secrets of the Whales

James Cameron’un National Geographic için hazırladığı Secrets of the Whales, balinaların gizemli ve büyülü dünyasını keşfe çıkıyor.

#11 The Last Forest

Güçlü görüntüler eşliğinde, belgeselle gözlem, kurgulanmış sahneler ve yoğun ses manzaraları arasında gidip gelen Luiz Bolognesi, Yanomami’nin Yerli topluluğunu belgeliyor ve Amazon yağmur ormanlarının tehdit altındaki doğal ortamlarını tasvir ediyor.

#12 Life in Colour

Yenilikçi bir kamera teknolojisinden yararlanan bu belgesel dizisi, doğayı yeni bir bakış açısıyla keşfe çıkarak hayvanların renkleri nasıl kullandığını inceliyor.

#13 Eden: Untamed Planet

Gezegenin uzak köşelerine seyahat edin ve Dünya’nın tamamı yaşamla dolu olan birkaç el değmemiş topraklarının sırlarını keşfedin. Hassas bir şekilde dengelenmiş, tür açısından zengin, benzersiz ekosistemler bunlar. Bu topraklarda yaşam, doğanın istediği gibi vardır. Yedi bölümlük belgesel serisinin anlatıcısı Helena Bonham Carter.

#14 Breaking Boundaries: The Science of our Planet

Breaking Boundaries, zamanımızın en önemli bilimsel keşfinin hikayesini anlatıyor: İnsanlığın, medeniyetin başlangıcından bu yana, Dünya’yı 10.000 yıl boyunca sabit tutan sınırların ötesine ittiğini. 75 dakikalık belgesel, izleyiciyi yalnızca gezegenimizin istikrarı için değil, insanlığın geleceği için aşmamamız gereken gezegensel eşikleri keşfetme yolculuğuna çıkarıyor. Dünya’nın yaşam destek sistemlerini korumak istiyorsak, şimdi uygulayabileceğimiz ve uygulamamız gereken çözümleri sunuyor.

#15 Animal

Bella ve Vipulan, dünyanın dört bir yanındaki biliminsanları ve aktivistlerle buluşmak için seyahat ediyor ve diğer türlerle birlikte, predatörden ziyade birlikte yaşayanlar olarak yaşamanın başka bir yolunu arıyorlar.

#16 Penguin Town

Daha önce hiç böyle penguenlerle tanışmadınız. Afrika penguenlerinden oluşan bu koloni, güneş batımında kumsallarda takılıyorr ve tüm kuralları çiğniyor. Red Rock Films’in Afrika penguenlerinin gerçek hayatları hakkındaki bu sekiz bölümlük serisi, bir sürü sevimli penguenle dolup taşan bir eğlence ve aynı zamanda da dram vadediyor.

#17 Tiger King 2

İlk sezonu büyük ilgi gören Tiger King’in ikinci sezonu yayınlandı. Büyük kedi yetiştiriciliğinin yeraltı dünyasında geçen bu gerçek kiralık katil öyküsünde bir hayvanat bahçesi sahibi, ilginç karakterlerin ortasında kontrolden çıkıyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.