Boğazın prensi Lüfer, !f İstanbul’da

Okyanus bilimi ve deniz biyolojisi üzerine çalışmalar yapan yazar, fotoğrafçı ve video sanatçısı Mert Gökalp‘in uzun zamandır beklediğimiz filmi Lüfer (Bluefish) !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali kapsamında seyirci ile buluşacak.

TIKLAYIN: Lüfer hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek

Film özeti:

Boğazın prensi, efsanevi balık lüfer son günlerini mi yaşıyor?

Lüfer, denizlerin canavarı, kendi boyundan küçük, hatta boyuna eşit her tür canlıya saldıran, dişlerinin sivriliği ve yüzüş hızıyla Boğaz’ın en acımasız avcısı. Palamut sürülerine saldırdığı, kendi türünü yiyen bir yamyam olduğu, hatta yunuslara bile saldırdığı anlatılmakta. Milyonlarca insanın her gün üzerinden geçtiği ve neden her sene geldiğini tam olarak bilmediği, efsanelere konu olmuş, Boğaz’dan geçen canavar bir balık! Boğaz’da hikâyeleri anlatılan, yüzerken yalılara toslayan dev mavi yüzgeçli orkinos ve onun peşinden gelen büyük beyaz köpekbalıklarını kaybettik. Marmara’da bolca avlanan ıstakozları, Boğaz’ın dalyanlarında avlanan kılıç balıklarını, Akdeniz foklarını da… Son olarak Boğaz’ın uskumrusu da yok oldu. Sırada lüfer mi var? Film lüferin hikâyesini, muhteşem sualtı çekimleri, balıkçılar, aktivistler ve konuyla ilgili diğer kişilerle anlatıyor.

Yönetmen hakkında:
Mert Gökalp 1978 yılında Ankara’da doğdu. Okyanus bilimi ve deniz biyolojisi üzerine eğitim gördü. Yazar, fotoğrafçı ve video sanatçısı olarak çalışmaktadır. Irme (2015) adlı kısası ulusal ve uluslararası festivallerde gösterildi, ödüller kazandı.

Gösterim bilgileri:
18 Şubat 11.00 Kanyon Cinemaxx
20 Şubat 16.00 Nişantaşı Cinemaxx

Ayrıntılı bilgi ve bilet satışı için burayı inceleyebilirsiniz.

 

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Etkinlikler, Gıda, Gıda Gündemi, Gündem, Hayat, Hayvanlar, Kent, Sanat ve Tasarım
Bu kadim ağaçların anlatacak hikayeleri var

Dünyada neredeyse 3 trilyondan fazla ağaç bulunmakta ama biz çok azının hikayesini biliyoruz. Tabii ki ağaçlar hem bizim hem de

Kapat