22 Aralık’ta hava nasıl olacak?

22 Aralık Pazar günü Kadıköy’de hava genelde güneşli meydandaki kalabalığın sayısına göre ara ara (ya da yoğun olarak) gaz bulutlu olacak. Öğleden sonra gökten yağacak kapsüllere karşı hazırlıklı gelmekte ve koşuya uygun ayakkabılar giymekte fayda var.

Yılın en uzun gecesinin hemen ardından sabah saatlerinde güneşin aydınlattığı Söğütlüçeşme ve Haydarpaşa Numune kısımlarını öğle saatlerine doğru 3. Köprü ve sözde ‘kentsel dönüşüm’den rahatsız olan, şehri birleşen elleriyle yaratmak isteyen İstanbullular dolduracak. Saat 12:00’de başlayan Kent Mitingi, Kadıköy’ün bugüne kadar gördüğü belki de en büyük buluşma olacak.

Ve tabii ki biz de orada olacağız. Üzerine titrediğimiz şehrimizi kötü niyetli insanların çizdiği kaderle başbaşa bırakmamak için 22 Aralık Pazar günü 12:00’de seni de mutlaka Kadıköy’e bekliyoruz.

http://www.istanbulkentmitingi.org

“Biz İstanbul halkıyız!

 

Hepinizi doğamızı, mahallemizi, tarihimizi, kültürümüzü, sanatı ve İstanbul’u savunmak için 22 Aralık’ta Kadıköy’deki büyük buluşmamıza bekliyoruz!

Bir şehir nedir ki, içinde yaşayanlardan başka? Bir şehir nedir ki içinde yaşayanların üretip birbirleriyle paylaştığı ortak değerlerden ve dünyalardan başka? Ama İstanbul şehrini, kibirle ve parayla kuşatan; zor ve zorbalıkla terbiye etmeye kalkan sermaye iktidarı, şehrimizi mahalleleri, meydanları, ormanları, tarihi ve kültürüyle alınıp satılan bir mal gibi pazara sürüyor. Şehrimizi yağmalayanlar, ormanlarımıza kıyanlar, meydanlarımıza el koyanlar, tarihi-arkeolojik sit alanlarımızı, hafıza mekanlarımızı, sinemalarımızı, tiyatrolarımızı AVM’lere peşkeş çekiyor. İstanbul şehri can çekişiyor. İstanbul şehriyle birlikte, İstanbul halkı geri dönüşsüz bir insani yıkıma sürükleniyor, üniversiteler büyük bir zihinsel çitleme harekatının; sanat ve sanatçılar büyük bir parasal çitleme harekatının boyunduruğuna sokulmaya çalışılıyor. Halkın sanatla ve bilimle bağ kurma hakkı gibi, sanatçıların sanatlarını bağımsız ve özgür bir ortamda icra etme hakkı ve alanları yok oluşa sürükleniyor.

BUNU DA OKU:  12 Rengarenk 23 Nisan Etkinliği

 

“… Değil mi ki korkudan dili bağlı sanatın,

Değil mi ki çılgınlık sahip çıkmış düzene,

Doğruya doğru derken eğriye çıkmış adın,

Değil mi ki kötüler kadı olmuş Yemen’e”…

Biz İstanbul halkı, artık ayağa kalkıyoruz! Yıkıma sürüklenen şehrin yoksul mahallelerinden harekete geçiyoruz. İstanbul’un kuzey ormanlarını savunarak mücadeleyi büyütüyoruz. Parklara, meydanlara, bostanlara, çayırlara kurduğumuz forumlarda “İstanbul bizimdir” diyoruz. Haydarpaşa’dan, Cevizli’den, Haliç’ten, Ataköy’den yükselen seslerimizi birleştiriyoruz.

Tüm aydın ve sanatçılarımızı “Artık Yeter! Biz İstanbul halkı artık ayağa kalkıyoruz. Bizim İstanbul’umuzu birleşen ellerimizle yaratacağız!” çağrısını yükselten İstanbul halkına imzalarıyla destek vermeye çağırıyoruz.

22 Aralık

İstanbul Kent Mitingi Sekretaryası

yeter

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Etkinlikler, Kent, Topluluklar, Yeşil alanlar
Sürdürülebilir yaşam film festivali

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Tek başına çabalamak yerine hep beraber çözümlere odaklanarak, birlikte karmaşık sorunlarla başa çıkabileceğimizi anlatan belgeseller izleyicilerini bekliyor! Sürdürülebilir Yaşam Film

Kapat