350 nedir?

350’cilere ve Bill McKibben’a ilk defa geçen yıl Kopenhag Müzakereleri esnasında rastladım. Hiç unutmam, Bella Center’da (müzakerelerin yapıldığı yer) her şeyin durma noktasına geldiği, buz gibi bir Kopenhag akşamında basket sahasını andıran bir salonda, herkes İngilizce “Üç, beş, sıfır!” diye haykırıyordu.

350

Kopenhag’da her şeyin dur noktasına gelmek üzere olduğu bir anda, bu salonda inanılmaz bir adrenalin vardı. Derken Bella Center’dan aramıza Bill McKibben katıldi. Aman allahım, o ne enerji! Kopenhag’dan hemen evvel 2009 Ekimi’nde, CNN‘in “gezegen tarihinin en yaygın politik girişimi” olarak nitelendirdiği bir kampanya yürütmüşler. Türkiye’nin de dahil olduğu 181 ülkede birbirinden bağımsız 5
200 gösteri yapılmış. Bill McKibben bir yandan fotoğraflarla her ülkeden katılımcıların yolladığı 350 eylem fotoğraflarını gösterirken, bir yandan hemen harekete geçmemiz gerektiğini vurgularken, salon inliyordu.

images-4

Dünyanın istisnasız her köşesinin etkilendiği küresel iklim değişikliğinden bu fotoğraflara bakınca, dünyayı nasıl arkamıza bakmadan kirlettiğimizi ve aslında farklı ülkelerde yaşasak da hepimizin aynı tehdit altında olduğumuzu düşündüm. Ve hep beraber bir şeyler yapmalıyız.

Bu yıl 10.10.2010 için de küresel bir parti organize ediliyor. Daha evvelkiler gösteri niteliğindeydi. Bu yılkiler daha aksiyon bazlı olacak. O gün insanların çatılarına güneş enerjisi panelleri koyduğu, bahçelerinde bitkiler ektiği, rüzgar enerjisinden elektrik ürettiği, kısaca düşük karbon ekonomisini desteklediği ve bunların görüntülendiği bir gün olacak. Tabii unutmadan, bir şekilde fotoğraflarla yaptığınız etkinliğin bir yerine 350 konacak.

Yarın Beyoğlu Balo Sokak‘ta Yeşil Ev‘de 350 semineri ve 10.10.10 için ne yapılacağını konuşmak için toplanılacak. Katılamayacaksanız sorun değil. Kendi gösterinizi kendiniz de yapabilirsiniz. 350.org nasıl yapabileceğinizi web sitesinde anlatıyor. Dahası yapmak isteyenler, 350.org’a üye olup yapacakları programı bildiriyorlar ve böylece sanal yollarla küresel bir eylemin parçası oluyor. Ve de sizin yaptığınız eylem de dünyanın diğer köşelerindeki katılımcılarla paylaşılıyor.

BUNU DA OKU:  STK'lar İklim Zirvesi'ni terk ediyor

10.10.10’da Yapılabilecek Etkinlik Fikirleri: (Web sitelerinden Alıntıdır!)

  • Ağaç Dikme
  • Bisiklete binme
  • Çöp Toplama
  • Güneş Enerjisi Panelleri
  • Rüzgar Enerjisinden Yararlanma

images-1

Nedir bu 350?

“350” bilimadamlarının küresel iklim değişikliğinin getireceği felaketleri önlemek için, atmosferde olması gereken karbon dioksit miktarının üst limiti. Şimdi ise 390 ppm’deyiz. Gezegendeki karbondioksitin artması demek, buzulların erimesi, kuraklığın artması, ormanların yok olması demek.

350 Organizasyonu nedir?

350.org küresel ikllim değişikliği üzerine ilk kitaplardan birini yazan Bill McKibben ve bir grup öğrenci tarafında 2007 yılında kurulmuş ve de çığ gibi büyümüş. 350 alttan gelen itici gücün bir simgesi.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ergem Şenyuva

İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hep bu şehri, kültürel ve doğal mirasını koruma derdindeydim. Bir yandan yeşili ve doğayı nasıl gelecek nesillere bırakırız kaygım vardı. 2006 senesinin sonunda hayatımı değiştiren olay oldu ve kızım doğdu. Yaptığım her şeyi sorguladığım ve tekrardan en başa döndüğüm bir dönemden sonra, kurumsal hayata veda ettim. 2009 yılında Al Gore'un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Climate Project derneğinin Türkiye temsilcisi oldum. İklim değişikliğini ve yaşadığımız dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu fark ettikçe, elimi taşın altına sokma zamanı geldi diye düşündüm. 2010 yılının sonunda Yeşilist'i kurdum. Bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize, hepimizin atabileceği küçük adımlarla büyük şeyler başarabileceğimize inanıyorum.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Kent, Topluluklar
Stella McCartney in, kürk out

Fashion Week'te kürke hayır

Kapat