90 yaşındaki dede ve evlat edindiği yeni köpeğinin fotoğrafları interneti ‘kırdı’

Yaşlanmanın beraberinde getirdiği birçok sıkıntı var kuşkusuz. Bu sıkıntıların en belirginlerinden biri de yakınlardaki insan sayısının azalmasına bağlı yalnızlık duygusu. Bu örnekte de bakımevinde kalan 90 yaşındaki bir dede, barınaktan evlat edindiği köpeği ile hayata yeniden bağlanmış.

112

Twitter kullanıcısı Jessica Amante‘nin dedesini ziyaret ettikten sonra paylaştığı fotoğraflar kısa sürede on binlerce kişi tarafından paylaşıldı. Dedenin yeni arkadaşı Penny ile olan fotoğrafları hayvan sevgisinin ne kadar hayata bağlayıcı olabileceğinin kanıtı.

113

Yapılan çalışmalar hayvan evlat edinmenin yaşlı insanlarda stresi azalttığını, ruhsal sağlığı iyileştirici etkisi olduğunu ve hem fiziksel hem de sosyal aktivitelerde artış sağladığını ortaya koyuyor. Çalışmalar aynı zamanda evcil hayvanı olan insanların daha az tansiyon problemi yaşadığını, daha az bir rahatsızlığa bağlı olarak doktora gittiğini ve genel mutluluk seviyelerinin daha yüksek olduğuna işaret ediyor. Hem kendiniz hem de sahipsiz dostlarımız için bir iyilik yapmak isterseniz lütfen pet-shop’lardan hayvan satın almayın. Size en yakın hayvan barınağı ile iletişime geçin ve ilgiye muhtaç bir sokak hayvanını sahiplenin.

(Kaynak: One Green Planet)

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Hayvanlar
Avrupa’nın geri dönüşüm fabrikalarından 9 fotoğraf: Dönüşüm ve geri dönüşüm

Bulteel, ilk resim sergisinde insanların gerş dönüşüm fabrikalarında var olmadığı düşündüğü endüstriyel yapısına ilk önce şaşırdıklarını sonra büyülendiklerini belirtiyor, onun...

Kapat