ABD’de bulunan bu kene insanlarda kırmızı ete alerjiye yol açıyor

Nadir bir alerji türü olan kırmızı ete alerji, ABD’de bulunan Ambylomma americanum adlı bir kene yüzünden giderek daha fazla yayılmaya başladı

Kuzey Karolina Üniversitesi’nde alerji üzerine çalışmalar yapar Scott Commins, hastaların yalnız yıldız kenesi olarak adlandırılan bu kene ile ısırldıktan sonra kırmızı ete alerji geliştirdiğini farkeden ilk kişilerden biri oldu. Yaklaşık 10 yıldan fazla sürede bu hastalıktan etkilenen hastaların 5 bine ulaştığı düşünülüyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri her ne kadar bu hastalığı takip etmese de 2004 ile 2016 yılları arasında kene gibi taşıyıcılardan dolayı ortaya çıkan hastalıkların 3 katına çıktığını açıkladı. Uzmanlar bu durumun arkasında ilklim değişikliği olduğunu da belirtiyor.

Yalnız yıldız kenesi iklim değişikliği yüzünden ülkenin güneydoğu kısmından neredeyse yarısına yayılmış durumda.

Giderek artan sıcaklıklar genellikle kısıtlı bir bölgeye kapalı böcek türlerinin yayıldığı alanın artmasına yol açıyor. Yalnız yıldız kenesi, aslında ülkenin güney doğu tarafına kısıtılı olan bölgesini şu an ülkenin tüm doğu yakasına kadar genişletmiş durumda.

 

Biliminsanları aslında kenenin kırmızı ete alerjiyi nasıl tetiklendiğinden tam da emin değil ama bir teori mevcut. İçinde insanı barındırmasa da bir kaç memeli türü alpha gal isimli bir şeker üretmekte. Biliminsanları yalnız yıldın kenesinin bu şeker türünü insanlara taşıdığını, insan vücudunun ise bunu bir tehdit olarak aldığını belirtiyor.

Bu yüzden kene tarafından ısırılan insanlar alpha gal şekeri içeren kırmızı eti tükettiğinde, normalde tüketilen bu şekeri yeniden bir tehdit olarak algılamakta. Bu alerjik tepkinin ise derecesi herkese göre değişmekte. Genelde kendini sindirim sistemi bozukluğu ve döküntü olarak gösteren bu durum, bazen süt ürünlerine de alerjiye dönüşmekte.

Uzmanlar bu alerjik reaksiyona karşı nomal alerji laçları ile mücadele etmekte ama en başta insanları uzun otların ve ormanların arasında gezinirken pantolon ve uzun kollu elbiseler giyilmesini ve böcek kovucu kullanılmasını tavsiye ediyorlar.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, Hayvanlar, İklim Değişikliği
Böcek ilaçlarının yerine ördeklerin kullanılabileceğini biliyor muydunuz?

Japon çiftçiler eski bir Japon tarım tekniğini yeniden keşfediyorlar. Bu yöntem ile pirinç ve buğday hiçbir tarım ilacı kullanılmadan yetiştirilebiliyor....

Kapat