Yatmadan hemen önce yüzünüzü yıkamak için yedi neden

Yorucu bir gün sona erip yatma saati geldiğinde bazen her akşam yaptığımız pijama giyme, diş fırçalama ve yüz yıkama gibi uyku hazırlıklarını yapmaya üşeniyoruz. Özellikle de uyku iyice bastırdıysa yüzümüzü yıkamak zor gelebiliyor ancak bu ritüel hem hijyen hem de cilt sağlığı açısından oldukça önemli. Her gece yatmadan hemen önce yüzünüzü yıkamanın önemine işaret eden yedi maddeyi ve yüzünüzü yıkamadığınızda olabilecekleri listeledik.

TIKLAYIN: Pırıl pırıl bir cilt için ihtiyacınız olan 4 şifalı bitki

#1 Cilt yapınızın bozulmasına neden olabilir
Yüzünüzü düzenli olarak temizlemediğinizde gözenekleriniz tıkanarak sivilce ve siyah nokta gibi cilt problemleri oluşmasına neden olur. Cildinizin gün boyunca maruz kaldığı makyaj kalıntıları, cep telefonunuzdaki ve bulunduğunuz ortamdaki bakteriler de gece yatmadan önce temizlenmelidir.

#2 Cildinizin kendini yenilemesi için zamana ihtiyacı vardır
‘Güzellik uykusu’ tabirinin 1800’lerin başından beri kullanılmasının bir nedeni var: Cildi onaran ve yenileyen hücre bölünmeleri gece yattığımız saatlerde gerçekleşir. Bu zaman dilimi hücrelerin beslenmeye en çok ihtiyacı olan ve yaşlanma karşıtı uygulamaların en etkili olduğu zamandır.

#3 Cildimizin kirden arınmaya ihtiyacı vardır
Gün boyunca yüzünüze hücum eden ter ve doğal vücut yağları, toz ve diğer kirleticiler cildimizin en dış tabakasında birikir. Bu tabakayı gece yatmadan önce temizleyerek cildimizin nefes almasını sağlamış oluruz.

#4 Kuru ciltler için özellikle gerekli 
Gece saatlerinde cildiniz hem ısınır hem de daha az doğal yağ üretir. Gece nemlendiricilerinin daha yoğun ve ağır olmasının nedeni budur. Gece yüzünüzü yıkayıp nemlendirici sürmezseniz uzun vadede daha kuru bir cilde sahip olursunuz.

#5 Gözlerinize ciddi anlamda zarar verebilirsiniz
Sabah uyandığınızda göz çevrenizde makyaj kalıntısı oluyorsa geceleri yüzünüzü yeterince iyi yıkamıyorsunuz, rimelinizi tam olarak çıkartamıyorsunuz demektir. Maskara kalıntıları siz uyurken göz kapağınızın altına sızarak korneanıza zarar verebilir, ciddi göz rahatsızlıklarına neden olabilir.

#6 Kullandığınız cilt bakım ürünleri etkisiz hale gelir
Yüzünüzü yıkamıyorsanız gece kullanılan serum ve bakım kremleri işini tam yapamaz. Bu kremlerin duru ve temiz cilde uygulanması emilim ve iyileştirme sürecini hızlandırır.

#7 Nevresimleriniz kirlenir
Siz uyurken yüzünüzdeki kir toz, ter, yağ ve bakterilerin önemli kısmı yastık, çarşaf ve nevresiminize geçer. Bu da hem o gece hem de sonraki gecelerde bu  zararlılarla beraber uyumanız, cildinize nüfus etmeleri anlamına gelir.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ev ve Bahçe, Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Kozmetik
Onlar oy veremiyor, sen ver!

24 Haziran 2018 Genel Seçimi belki de Türkiye tarihinin dönüm noktalarından biri olacak. Her görüşten okuyucu ve takipçilerimizi bu Pazar...

Kapat