Böcek ilaçlarının yerine ördeklerin kullanılabileceğini biliyor muydunuz?

Japon çiftçiler eski bir Japon tarım tekniğini yeniden keşfediyorlar. Bu yöntem ile pirinç ve buğday hiçbir tarım ilacı kullanılmadan yetiştirilebiliyor. Üstelik bu yöntemle yetiştirilen ürünler daha verimli ve çevresel koşullara daha dayanıklı büyüyor.

TIKLAYIN: Sadece 3 kimyasal tarım ilacı tehlike altındaki canlıların %97’sini etkiliyor

Bu yöntem ne mi? Ördekler!

Antik Japon yöntemine göre ördekler ekili alana salınıyor. Bu hayvanlar böceklerle, yabani otlarla ve hatta yabani otların tohumlarıyla besleniyorlar, ancak ekinlere dokunmuyorlar. Sudaki ve çamurdaki hareketleri oksijen oranını artırırken, dışkıları da doğal gübre görevi görüyor. Böylelikle üretim maliyeti düşerken, alınan verim de artırılmış oluyor.

Ördeklerle pirinç ve buğday tarımı Japonya’nın yanında Güney Kore, Çin, Tayland, İran ve Fransa gibi ülkelerde kullanılıyor. Böcek ilaçları yalnızca doğal dengeyi bozmakla kalmayıp, insan sağlığına da oldukça zarar veriyorlar. Dolayısıyla ördeklerle tarım yöntemi sağladığı avantajlar ile hem üreticilere hem tüketicilere faydalı bir seçenek sunmuş oluyor. 

Kaynaklar

BBC

The Guardian

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Özge Bitik

Herkesin hayatta bir amacı olması gerektiğine ve kendi misyonunun mutluluğu, doğa sevgisini, ve de birazcık çılgın olmayı insalara yaymak olduğuna inananlardan. Doğa ve sürdürülebilir yaşam en büyük tutkularından. Bu yüzden sürdürülebilirlik iletişimi üzerine çalışıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gıda, Gıda Gündemi, Hayvanlar
Onlar oy veremiyor, sen ver!

24 Haziran 2018 Genel Seçimi belki de Türkiye tarihinin dönüm noktalarından biri olacak. Her görüşten okuyucu ve takipçilerimizi bu Pazar...

Kapat