Adım adım felaket: Fukuşima

11 Mart 2011: Japonya’da meydana gelen 9.0 şiddetindeki depremin tarihi. Japonya’nın en büyük, dünyada ise ilk beş büyük depreminden biriydi ve resmi olarak ‘Büyük Doğu Japonya Depremi’ olarak adlandırıldı.

Deprem sonrasında bölgeyi yüksekliği 37 metreye ulaşan dev dalgalar vurdu. Yaklaşık 16.000 kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi hâlâ kayıp…

Pek çoğumuz bunları biliyoruz fakat eminiz ki hepimizin aklına hemen aynı şey geliyor. Depremin ardından, hakkında depremden daha fazla konuştuğumuz: FUKUŞİMA!

Geçtiğimiz iki buçuk yıl boyunca yaşadığı doğal felaketin yaralarını sarmaya çalışan Japonya, depremin ardından hasar gören Fukuşima Nükleer Santrallerindeki radyoaktif madde sızıntısının önüne ne yazık ki hâlâ geçemiyor. Nükleer tehlike başta Japonya olmak üzere tüm dünyayı tehdit etmeye devam ediyor.

9996666

Fukuşima, Çernobil felaketinden sonra en büyük ikinci nükleer kaza olarak adlandırılıyor. Fakat depremin ardından ard arda yaşanan yeni kazalar ve hâlâ devam etmekte olan radyoaktif madde sızıntısı Fukuşima Nükleer Santralini bugüne kadar sadece Japonya’nın değil dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük nükleer felakate dönüştürüyor.

Neden mi?
• İlk sızıntının ardından radyasyon tehlikesi nedeni ile bölgeden tahliye edilen 160.000 kişi evine dönemedi.

• Santraldeki radyoaktif su sızıntısı aralıklarla devam etti ve yeni krizler yarattı.

•Geçtiğimiz haziran ayında nükleer tesisin sahibi şirket TEPCO yalanlasa da radyoaktif madde içeren suların tesisten sızarak yer altı sularına karıştığı iddia edildi.

88888(1)

• TEPCO santralde çalışan yaklaşık 2 bin kişinin tiroid kanseri olma riskiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

• Temmuz ayında TEPCO ilk kez santraldan denize radyoaktif su sızmakta olduğunu kabul etti.

• Yeraltı suyunda normalin 100 kat üzerinde radyoaktif kirlenme tespit edildi.

A radiation monitor, placed by a photographer, is seen next to a damaged house and flowers at a devastated area hit by earthquake and tsunami in Minamisoma, about 18 km (11 miles) from the damaged Fukushima nuclear power station in Fukushima prefecture April 11, 2011. Residents of a Japanese village well-outside of an evacuation zone set around a crippled nuclear power plant have been told to prepare to be evacuated, a local official said on Monday. The monitor indicates 1.26 microsieverts per hour. Generally, people are exposed to about 1 to 10 millisieverts of radiation a year from natural background radiation, caused by radioactive substances in the air and soil. One thousand microsieverts make 1 millisievert.    REUTERS/Kim Kyung-Hoon (JAPAN - Tags: ENVIRONMENT DISASTER)
• 15 gün önce TEPCO, 300 ton radyasyonlu suyun Pasifik Okyanusu’na sızdığını açıkladı. Yetkililer, uluslararası nükleer ölçeklere göre sızıntının “en düşük seviyede” olduğunu belirtti.

• Kyodo haber ajansı, radyoaktif madde bulaşan su birikintisinin saatte 100 milisievert radyoaktif madde yaydığını, bu miktarın da Japonya’da nükleer santralde çalışan bir işçinin bir yılda maruz kalacağı radyasyon sınırını da aştığını söyledi.

• 1 gün sonra Japonya’daki Nükleer Düzenleme Kurulu, Fukuşima nükleer santralindeki radyoaktif su sızıntısının ciddiyet seviyesinin 1’den 3’e yükseltilmesini önerdi.

Anti-nuclear protesters take part in a moment of silence at 2:46 p.m. (0546 GMT) during a rally in Tokyo March 11, 2012, to mark the first anniversary of the earthquake and tsunami that killed thousands and set off a nuclear crisis. With a moment of silence, prayers and anti-nuclear rallies, Japan marked on Sunday one year since an earthquake and tsunami killed thousands and set off a radiation crisis that shattered public trust in atomic power and the nation's leaders. REUTERS/Stringer (JAPAN - Tags: ANNIVERSARY DISASTER POLITICS CIVIL UNREST)

• Radyasyonun, sızıntının yanında yaklaşık 1 saat kadar duran bir kişiye etkisinin, normal bir nükleer santral çalışanının bir yılda maruz kaldığı radyasyon seviyesinden 5 kat daha fazla olduğu bildirildi.

• Radyasyonlu suyun, 50 santim uzağında yaklaşık bir saat kadar duran bir insanda, mide bulantısı ve akyuvarlarda damlalara neden olabilecek kadar tehlikeli olduğu açıklandı.

• Fukuşima civarındaki sularda incelemeler yapan Woods Hole Denizbilim Enstitüsü’nden bilimadamı Dr Ken Buesseler tesis içerisindeki radyoaktif suyun kontrol altına alınmasının oldukça güç olduğunu ifade etti ve “Nükleer sızıntı bir kez yer altı suyuna karıştığı zaman onu durdurmanın artık yolu olmayacak. Sondaj ile suyu çıkarabilirsiniz ancak o suyu depolayacak kaç su tankını daha tesise sığdırabilirsiniz ki?” dedi.

98674

• Nükleer santral civarındaki radyasyon düzeyinin, sanılandan 18 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Görüldüğü gibi adım adım gelen ve önlenmeyen, önlenemeyen felâketin bugüne kadar yarattığı sonuçlar ise şöyle:

160 bin kişi evlerini terk etti.

Santralin 20 km’lik çevresi ‘girilemez bölge’ ilân edildi.

22 milyon ton radyasyonlu molozun şimdiye dek ancak yüzde 6’sı kaldırılabildi.

98565757

Balıklarda yasal seviyenin 2 bin 500 kat üzerinde radyasyon tespit edildi.

24 bin yıl boyunca tehlike saçmaya devam edecek radyoaktif maddeler binlerce ton su ile denize aktı, toprağa, havaya karıştı.

Fukuşima Sağlık Yönetimi Araştırma Komitesi, ocak ayı taramalarında kaza bölgesinde yaşayan 95 bin çocuğun yüzde 44’ünde tiroit bezlerinde anormallikler tespit etti.

Workers in protective suits and masks wait to enter the emergency operation center at the crippled Fukushima Dai-ichi nuclear power station in Okuma on November 12, 2011.  Japan took a group of journalists inside the crippled Fukushima Daiichi nuclear plant for the first time, stepping up its efforts to prove to the world it is on top of the disaster.   AFP PHOTO / POOL (Photo credit should read DAVID GUTTENFELDER/AFP/Getty Images)

Fukuşima yakınlarındaki bölgelerde yetiştirilen sebzelere de radyasyonun bulaşmış olabileceği söylentileri ve balıklarda tespit edilen aşırı radyasyon oranları da felaketin geri dönülmez sonuçlar doğurduğunu ortaya koyuyor.

Fukuşima’daki radyasyon etkisinin ortadan kalkmasının 40 yılı bulabileceğini söyleyen uzmanlar her gün yeni bir krizin yaşandığı santral için ne yazık ki biraz olsun rahat nefes aldıracak bir haber de veremiyorlar. Konu ile ilgili TEPCO şirketinden gelen açıklamaların güvenilir olup olmadığı da tartışılan konular arasında.

Felaketin başladığı günden beri durumun giderek daha da ciddileşiyor olması Japonya hükümetine en sonunda ‘Hasarın giderilmesi için fatura kime kesilecekse sonradan kesilir yeter ki sorun çözülsün.’’ dedirtti ve hükümet santralin etrafına buzdan duvarlar örerek radyasyonlu suyu dondurma kararı aldı.

896767858

Fukuşima felaketi nükleer santrale sahip pek çok ülkede büyük endişe yaratmış, başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkeleri ardarda nükleer santrallerini kapatma kararı almışlardı.

Korkarım ki henüz etkilerini tam olarak hissetmediğimiz bu nükleer kazalar; yakın gelecekte daha pek çok insanın hayatını ve çevre sağlığını tehdit etmeye devam edecek.

Tüm bunların ardından, üzerinde nükleer santraller inşaa edilmeye başlanan bu toprakların geleceğini düşününce sizin de yüreğiniz daralmıyor mu?

Nükleer enerjinin kaçınılmaz ve gerekli önlemler alındığı takdirde tehlikeli olmadığını söyleyenlerin seslerini bu günlerde neden duyamıyoruz?

Bu sessizlik size de ‘Artık sesimizi daha da yükseltmeliyiz!’dedirtmiyor mu?

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Gündem, Kent, Yenilenebilir Enerji
Yeşil olmayı büyüklerinizden öğrenin

Büyükannelerimiz kadar “yeşil” olmanın yolu birkaç küçük detayda.

Kapat