Ağaçlara bakmak içki, sigara ve zararlı yiyecek tüketme isteğini azaltıyor

Yeşilliklerle bezeli bir manzaraya ya da bir bahçeye sahip olan kişilerin içki, sigara ve zararlı yiyecek tüketme krizlerini hem daha nadir hem de daha hafif geçirdikleri ortaya çıktı.

TIKLAYIN: Doğada zaman geçirmenin insan psikolojisi üzerindeki etkileri ve hayatımıza doğayı dahil etmenin 5 yolu

Orman banyosu terimine aşinaysanız, doğada zaman geçirmenin insan sağlığı üzerindeki bilimsel pozitif etkilerinden haberdarsınızdır. Yapılan yeni bir araştırma da doğa manzaralı bir yerde yaşamanın sağlığa yararlı bir etkisini daha ortaya koydu: İçki, sigara ve zararlı yiyecek tüketme arzusunda azalma.

Plymouth Üniversitesi’nde yapılan araştırma, doğaya pasif olarak maruz kalmanın (camdan ya da balkondan yeşilliklere bakmak gibi) bile bu krizlerin hem daha az hem de daha hafif şiddetli olarak yaşandığını gösteriyor.

Bu konuda yapılan ilk çalışma olma özelliğini taşıyan araştırmayı yapan ekip bahçesi olan ya da manzarasının dörtte birinden fazlası yeşil alan olan kişilerde zararlı maddeleri tüketme krizlerinin daha nadir ve hafif yaşandığını tespit etti.

Yeşil alanların bağımlılıkları kontrol etmede nasıl kullanılabileceğine dair yapılan çalışmaların devamının gelmesi bekleniyor. Araştırmanın tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Ev ve Bahçe, Gıda, Hayat, İyi haberler, Kent, Kişisel Bakım, Spor, Yeme İçme, Yeşil alanlar
Tasarla gelsin, sokak hayvanlarına mama gitsin

Fotoğrafçı, grafiker, ilüstratör ve sanat yönetmenlerine açık çağrı: Bir sonraki eseriniz sokak hayvanlarına mama olarak gitsin.

Kapat