Amazon ormanları yanıyor: Dünyanın akciğerlerinde sene başından bu yana 74.000 yangın çıktı

Dünyanın akciğerleri olarak anılan Amazon ormanlarında çıkan yangınların önüne geçilemiyor. Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nden (INPE) yapılan açıklamada, Amazon bölgesinde geçen yılın aynı dönemine oranla çıkan yangınlarda yüzde 84 artış olduğu belirtildi.

Dünyanın en büyük yağmur ormanları olan Amazon, küresel ısınmanın hızını yavaşlatan hayati bir karbon deposu. Bölge, aynı zamanda, yaklaşık üç milyon bitki ve hayvan türüne ve bir milyon yerli insana ev sahipliği yapıyor.

Orman yangınları genellikle Brezilya’daki kurak mevsimde meydana geliyor, ancak aynı zamanda sığır çiftliği ve kereste imalatı gibi işler için yasa dışı olarak ormanları tahrip etme çabalarının başladığı da biliniyor.

INPE, ocak ve ağustos arasında 74.000’den fazla yangın tespit ettiklerini belirtiyor. Bu, kayıtlar 2013’te başladığından beri görülen en yüksek sayı.

Geçen hafta perşembe gününden beri çoğunlukla Amazon bölgesinde olmak üzere 9.500’den fazla orman yangını gözlemlendi. Buna karşılık INPE’nin açıklamalarına göre, 2018 yılının aynı döneminde yangın sayısı 40.000’den biraz fazlaydı.

Orman yangınlarında meydana gelen yükseliş raporları, Bolsonaro’nun çevre politikaları hakkındaki eleştirileri destekler nitelikle.

Biliminsanları, Amazon’un cumhurbaşkanının ocak ayında görevini üstlenmesinden bu yana çevre koruma alanında yatırım yapmayarak durumu kötüleştirdiğini belirtiyor.

Geçtiğimiz on yılda, önceki hükümetler federal kurumlar ve para cezaları sisteminin eylemiyle ormanların ormansızlaştırılmasını azaltmayı başarmıştı. Ancak Bolsonaro ve bakanları cezaları eleştirdi ve çevre suçlarındaki mahkumiyetler ile kereste el koymalarında düşüşe gitti. Bolsonaro ise yaptığı bir açıklamada yangınlardan çevreci grupların sorumlu olduğunu belirtti.

Kaynak:
BBC

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Genel
Tatilde okumalık 15 yeni ve yeşil kitap

Ekoloji, doğa dostu yaşam, kent kültürü, temiz ve adil gıda, hayvanlar gibi yeşil konulara odaklanan kitapları okumayı sevenler için tatil...

Kapat