Küçük Kara Balık Okulu 1. yaşını kutluyor

3-6 yaş arası çocuklara eğitim veren, kar amacı gütmeyen, velileri tarafından kurulup tamamen Montessori eğitimi veren ilk okul olan Küçük Kara Balık Çocuk Evi bu Pazar 9 Ekim’de kermesle 1. yılını kutluyormuş. Bu kermes, alternatif eğitim sistemleriyle ilgilenen ebeveynlerin, Küçük Kara Balık Çocuk Evi velileri ve öğrencileriyle tanışması için harika bir fırsat.

Bu Montessori okulunu daha yakından tanıyalım:

Bir grup ebeveynin bir araya gelmesiyle başlayan “Veli İnisiyatifi Montessori Okulu” girişimi Temmuz 2010′da ilk meyvesini verdi; Montessori ve Kaynaştırma Eğitimini Geliştirme Derneği kuruldu. Ardından derneğin iştiraki olarak kuruluşuna başlanan çocuk evi, ekim ayında Küçük Kara Balık Çocuk Evi adıyla eğitim hayatına başladı. Montessori eğitimcileri yetiştiren, aynı zamanda “Maria Montessori Metoduyla Çocuk Yetiştirme Sanatı” kitabının da yazarı olan Emel Çakıroğlu Wilbrandt’ın danışmanlığında kurulan Küçük Kara Balık Çocuk Evi kar amacı gütmeyen, velileri tarafından kurulup tamamen Montessori eğitimi veren ilk okul olma özelliğini taşımaktadır. Çocuklarımızın; kendileriyle barışık, özgür düşünen, özgüvenli, özdisiplin sahibi, yaratıcı, kendine ve topluma saygılı bireyler olarak yetişmesini amaçlayan Montessori ve kaynaştırma eğitiminin, Türkiye’de uygulanması, geliştirilmesi, desteklenmesi ve yaygınlaştırılmasıdır.

1077428938_SLumH-M

0-6 yaşın zihinsel gelişimin en önemli yaşları olduğu bilincinden hareketle derneğimiz, 2010 Ekim ayında, Montessori sistemiyle eğitim veren Küçük Kara Balık Çocuk Evi’ni kurmuştur. Montessori eğitim sistemi, çocuklarımızı bağımlı kılan öğretmen merkezli geleneksel eğitim siteminden farklı olarak, öğrenci merkezlidir. Çocuğun bireysel öğrenme sürecinde, kendi ilgi alanları ve hızına göre gelişmesine olanak yaratır. Derneğimizin vizyonu; bu pedagojik yaklaşımla eğitim veren, anaokulundan liseye kadar uzanan eğitim kurumlarını Türkiye’de kurmak ve yaygınlaştırmak, bu kurumlara eğitmen yetiştirmek, eğitim materyalleri sağlamak ve bu kurumlarda kaynaştırma eğitimini desteklemektir.

BUNU DA OKU:  Para geçmeyen pazar

Her bir çocuğun biricikliğinden yola çıkarak özgün bir pedagoji geliştiren pedagog ve antropoloji profesörü Maria Montessori’nin kendi adıyla anılan “Montessori Eğitim Sistemi”, Amerika, Kanada, Almanya, Hollanda, Ekvator ve Yunanistan gibi, 76 ülkede binlerce okulda başarıyla uygulanmaktadır.

Kermesle ilgili detaylı bilgi şu şekilde:

Program

  • 13:00 Doğum günü kutlaması ve Kermes*
  • 13:30 – 15:00 Oyun etkinlikleri
  • 15:00 – 15:30 Kukla tiyatrosu
  • 16:00 Mini konser
  • 17:00 Kapanış

*Kermesten elde edilecek gelir Montessori ve Kaynaştırma Eğitimini Geliştirme Derneği’ne bağışlanacaktır.

Tarih : 09.10.2011/ Saat: 13:00 – 17:00

Mekan: İl Milli Eğitim Müd. Şevket Atalay İzcilik Okulu

Adres: Tophanelioğlu Cad. No:39 Altunizade/ Üsküdar

Tel: 0216 327 19 99

Mevkii: Koşuyolu Validebağ Korusu/ Öğretmen evi yanı

Otopark girişi: İSKİ Üsküdar Şube Müdürlüğü’nün karşısı

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ergem Şenyuva

İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hep bu şehri, kültürel ve doğal mirasını koruma derdindeydim. Bir yandan yeşili ve doğayı nasıl gelecek nesillere bırakırız kaygım vardı. 2006 senesinin sonunda hayatımı değiştiren olay oldu ve kızım doğdu. Yaptığım her şeyi sorguladığım ve tekrardan en başa döndüğüm bir dönemden sonra, kurumsal hayata veda ettim. 2009 yılında Al Gore'un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Climate Project derneğinin Türkiye temsilcisi oldum. İklim değişikliğini ve yaşadığımız dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu fark ettikçe, elimi taşın altına sokma zamanı geldi diye düşündüm. 2010 yılının sonunda Yeşilist'i kurdum. Bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize, hepimizin atabileceği küçük adımlarla büyük şeyler başarabileceğimize inanıyorum.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Çocuk ve Bebek, Eğitim, Genel, Oyuncak
Green Goods’tan yeni oyuncaklar: makedo

Atık malzemeleri yeniden değerlendirip birer oyun nesnesine dönüştürmeyi sağlıyor.

Kapat