Antibiyotiklere direnç artık küresel bir tehdit

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yayınladığı rapora göre, bakterilerin antibiyotik direnci kazanması artık dünya çapında kamu sağlığına ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün “Antimikrobiyal direnç: Küresel gözetim” raporuna göre, antibiyotik direnci kazanan mikroorganizmalar dünyanın her yerinde, her yaştan insanın sağlığına tehdit oluşturabilecek potansiyele şimdiden eriştiler. Bakterilerin, antibiyotiklere direnç kazanması sebebiyle, antibiyotiklerin bakteriyel enfeksiyon tedavilerindeki etkinlikleri kayboluyor. Bu nedenle dolaşım sistemi enfeksiyonları (sepsis), ishal, zatürre ve boşaltım yolu enfeksiyonları gibi bir çok, sık görülen ve ciddi bakteryal enfeksiyonlar insan sağlığı üzerinde daha da ciddi tehdit oluşturuyorlar. Antibiyotiklere dirençli olan bir çok bakterinin, aynı dirence sahip olmayan aynı bakteri türleriyle karşılaştırıldığında, daha ölümcül oldukları görülüyor. Raporda acil bir küresel aksiyon planına ihtiyaç olduğu gibi, bireylere de bir çok iş düştüğü belirtiliyor. Bireylere:

• antibiyotiklerin sadece doktor gözetiminde kullanılması;
• hasta kendini kısa sürede hissetse bile verilen dozajın tamamlanması;
• antibiyotiklerin paylaşılmaması ve önceden kullanılmış antibiyotiklerin kullanılmaması öneriliyor.

Türkiye’de durum vahim!

Rapora göre, Türkiye antimikrobiyal direnç seviyelerinin en yüksek olduğu ülkeler arasında bir çok kategoride ilk üç sırada yer alıyor. Örneğin İtalya’da %6, Danimarka’da %0.2 olarak listelenen penisiline karşı direnç seviyesi, Türkiye’de %44.8 seviyesinde. Ayrıca, koli basili olarak bilinen ve bağırsak enfeksiyonlarına yol açan bakterinin bir antibiyotiğe karşı direnç sıralamasında tüm dünyada lider.
Kaynaklar: WHO , iflscience.com, diken.com.tr
 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Gündem, Hayat, Kent, Kişisel Bakım, Sağlık
Şehirlerin çehresini değiştiren çevreyolu yıkım projeleri

Yeni çevreyollarıyla az trafikli güzel bir şehre sahip olmak hayal değil.

Kapat