Aralık ayı sebze ve meyveleri

Aralık ayı da geldi. Sağlıklı ve doğru beslenme için, gıdayı mevsiminde tüketebilmek amaçlı sebze, meyve ve balık listemiz bu ay yine lezzetli yemekler yapmada kullanabileceğiniz veya tek başına tüketebileceğiniz gıdalarla dolu.

Sebzelerden balkabağı hala saltanatını sürüyor. Yakında bitecek o yüzden çorbasını, tatlısını masanızdan eksik etmeyin. Balkabağından mücver de yapabilirsiniz. Lahana, yer elması, pırasa, brüksel lahanası, karnabahar, ıspanak, kereviz, havuç, kara lahana bu ayın gözdelerinden. Pek yakında tezgahlarda pazıyı da görmeye başlayacağız.

Pazıyı satın alırken yapraklarının pörsümemiş, sararmamış ve deliksiz olmasına dikkat edin. Yaprakları iri ve az etli ise A ve C vitamini bakımından zengin demektir. Pek yakında tezgahları terk edecek olan, balığın vazgeçilmez dostu roka da yeşil salata gibi yendiğinde karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir ve böbrekleri de çalıştırarak idrar söktürür.

kivi1

Meyvelerden herkesin sevgilisi elma, mandalina, portakal ve narı ara öğünlerde de tüketmeye gayret gösterin. Bu meyveler sizi soğuk algınlığından koruyacaklardır. Armut, muz, kivi, ayva ve Trabzon hurmasının da tam zamanı.

Kestaneyi ağır, kabuğuna bastığınızda içe göçmeyenlerden ve kabuğu pürüzsüz, parlak ve bombeli olanlardan seçmeye özen gösterin. Yemeklerde ve tatlılarda da kullanabileceğiniz kestane, Yılbaşı sofranıza da lezzet katacaktır.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Gıda, Yeme İçme
Bir tabak et beş yüz bin arabaya bedel

Et ve balık ürünleriyle ünlü şehir Ghent artık her perşembe vejetaryen oluyor.

Kapat