Arazi ve insanların ahenk içinde var olması için permakültür

Belentepe Permakültür Uygulama ve Doğal Yaşam Çiftliği faaliyetlerine bu sezon başladı. Çiftlik geçtiğimiz ay düzenlenen Permakültüre ve Sürdürülebilir Yaşama Giriş Kursu’nun ikincisi bu ay sonunda gerçekleştirilecek.

Permakültür, bilinçli olarak, doğal ekosistemlerdeki gibi çeşitliliğe, denge ve dirence sahip ve tarımsal anlamda bereketli ekosistemler tasarlama ve sürdürebilme çalışmalarıdır. Arazi ve insanların ahenk içinde var olması; gıda, enerji, barınma gibi insan temel ihtiyaçlarının sürdürülebilir ve etik bir şekilde karşılanması hedeflenir.

perma2

Bursa’nın Osmangazi ilçesi, Keles yolu üzeri, Doğancı Baraj Gölü’ne bakan kuzey yamacındaki Belentepe Permakültür Uygulama ve Doğal Yaşam Çiftliği’nde düzenlenecek olan 14 saatlik bu kurs sırasında çiftlikte gerçekleştirilmiş çalışmaları da yerinde gözlemleyebileceksiniz: Su tutma hendekleri, toprak zenginleştirme, gıda ormanı, bitki loncaları, su tutma yöntemleri, solucan gübresi, atık suların geri dönüşümü, temiz enerji, doğal yapılar, bitki göletleri, v.b.

Kentte balkonda veya çatıda kendi doğal bahçenizi oluşturmaktan, bir araziyi nasıl seçeceğinize, arazinin permakültür tasarımı ve uygulamasını nasıl yapacağınıza, doğal yapı mimarısı, temiz enerji sistem kurulumu, atıkların geri dönüşümü v.b. konuları ayrıntılı bir şekilde öğreten 72 saatlik Permakültür Tasarım sertifikası (PDC) kursunun bir özeti niteliğinde.

perma3

Kurs Programı:

26 Ekim Cumartesi

9:00 – 10:30 Tanışma, Belen Tepe başlangıcı ve gelişimi hakkında bilgiler

10:45 – 12:30 Neden Permakültür, Sürdürülebilirlik ve insanlığın sürdürülemez yolu.

– Öğle yemeği –

13:30 – 15:00 Permakültür nedir, etik ilkeleri, tasarım prensipleri ve içeriği

15:30 – 17:00 Permakültür bahçesi, Belen Tepe permakültür tasarım ve uygulama aşamaları

17:00 – 18:00 Çiftlikte gezi (gerçekleştirilmiş çalışmaların yerinde anlatılması: su tutma hendekleri, toprak zenginleştirme, gıda ormanı, bitki loncaları, su tutma yöntemleri, solucan gübresi, atık suların geri dönüşümü, temiz enerji, doğal yapılar, bitki göletleri, v.b.)

27 Ekim Pazar

9:00 – 10:30 Bahçecilik – kompost gübre, malç, bitkiler, doğal ilaçlar v.b.

10:45 – 12:30 Temiz Enerji uygulaması, sistem kurulum için temel bilgiler

– Öğle yemeği –

13:30 – 15:00 Toprak yapısı ve toprak iyileştirme, suyun önemi ve su tutma yöntemleri

15:30 – 17:00 Doğal yapı mimarisi – yerel ve doğal malzeme seçenekleri, kerpiç, doğal sıva, boya v.b.

17:00 – 18:00 Soru – cevap / sohbet

perma1

Kurs hakkında detaylı bilgiler ve kayıt için: www.belentepe.org

Veya www.facebook.com/BelenTepeDogalYasamCiftligi

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Kent, Mimari, Topluluklar
Yaptığımızı beğendiniz mi?

Eylül ayında çekilmiş uydu fotoğraflarında 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu'nun izleri belirgin bir şekilde gözlemleniyor.

Kapat