Artan ya da tutmayan yoğurttan lor peyniri yapın

Bazen buzdolabımızda aldığımız yoğurt bitirilemeden ya da onunla yenilecek bir yemek olmadığından yenileceği anı bekler, o kadar çok bekler ki çöpe atmak gerekebilir sonunda. Bazen de evde yoğurt yapma planlarınız yoğurtun maya tutmaması sebebi ile yarım kalabilir. İşte bu gibi durumlarda gıdanın çöpe gitmemesi için yoğurdu değerlendirerek peynir yapabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

İlk önce buzdolabınızda kalan yoğurdu suyu ile beraber bir tencereye koyun. Eğer yoğurdun suyu yoksa biraz su ekleyin ve orta ateşte kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladığında altını en kısık ayara getirip suyunu çekmeye başlamasını bekleyin. Bir tutam tuz ve bir kaşık da tereyağı ekleyin. Suyunu tamamen çektiğinde yoğurt artık peynir kıvamına gelerek toparlanmaya başlayacaktır. Ateşten alıp tel süzgeç üzerine veya daha da iyisi bir kese içine konularak suyunun iyice süzülmesi beklenir. Süzülme bittikten sonra şekil vererek buzdolabına kaldırabilirsiniz.

Tutmayan yoğurtlarınız için de aynı işlemi yapabilirsiz. Olduğu gibi tencereye koyup kaynatın. Sonra süzerek aynı işlemleri uygulayın. Kaynatma işleminden sonra, eğer seviyorsanız, peynirinizin içine tuz ve tereyağı eklerken ince kıyılmış maydanoz, dereotu, pul biber ve kekik de katabilirsiz. Yaptığınız lor peynirinin bozulma ihtimaline karşı fazla olan kısmı buzluğa kaldırabilirsiniz. Ya da cheesecake,salata, kurabiye, poğaça ve böreklerde veya sadece meyvelerin üzerine koyarak kullanabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ev ve Bahçe, Gıda, Hayat, Tarifler, Yeme İçme
Yaz sonu maskesi

Saçlarınız parlaklığını mı kaybetti, kuru ve kırılgan mı? Kolay bir çözümü var.

Kapat