Avrupa Birliği arı ölümlerine sebep olan pestisitlerin kullanımını yasakladı

Bilim, sağduyu ve soyu tehlike altında olan arılar için büyük zafer: Avrupa Birliği arı ölümlerine neden olan pestisitlerin kullanımını yasakladı.

TIKLAYIN: 26 yıl sonra gelen itiraf: Arıları tarım ilaçları öldürüyor!

Polen yayan böceklerin sayısındaki azalmayla birebir ilişkilendirilen üç neonikotinik (nikotin benzeri) kimyasalın açık alanlarda kullanımı Avrupa Birliği tarafından yasaklandı. Çevreci gruplar, biliminsanları ve siyasetçilerin uzun süredir arılar ve ekoloji açısından tehdit oluşturduğuna dikkat çektiği kimyasallar; imidacloprid, clothianidin ve thiamethoxam.

Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı (Efsa) tarafından bu yıl yayınlanan bir rapor neonikotinik kimyasalların bal arıları ve yabani arılar için ciddi tehdit oluşturduğunu ifade ediyordu. Alınan son kararla Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde açık alanlarda bu üç zehirli kimyasalın kullanımı tamamen yasaklanmış oldu.

Sera gibi kapalı tarım alanlarında neonikotinik kimyasal kullanımına ise yasak getirilmedi. Bunun nedeni  ise kapalı alanlarda kullanımda açık alandaki kadar zarar tespit edilmemesi. Biyoçeşitlilik ve gıda üretimi açısından hayati öneme sahip olan arıları zehirleyerek toplu ölümlerine yol açan bu kimyasallar aynı zamanda su ve toprakta da birikerek doğal yaşama zarar veriyor ve polen yayan böceklerle beslenen kuşların da ölümüne sebep oluyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, Gıda, Gıda Gündemi, Gündem, Hayvanlar, İyi haberler, Kent, Topluluklar
30 Nisan – 6 Mayıs haftasının çevre dostu 7 etkinliği

Ajandanızı hazırlayın! Sizin için bu hafta da İstanbul’un etkinlik takviminden en çevreci etkinlikleri seçtik.

Kapat