Avrupa Parlamentosu iklim acil durumu ilan etti

2 – 13 Aralık 2019 tarihleri arasında Madrid’de gerçekleşecek Birleşmiş Mi,lletler İklim Konferansı öncesinde Avrupa Birliği genelinde ‘iklim acil durumu’ ilan edildi.

Avrupa Parlamentosu, iklim krizine karşı duyarlılığı artırmak amacıyla hazırlanan yasa tasarısını kabul etti.

Strasbourg’da yapılan oylamada Parlamentodaki milletvekillerinin büyük bölümü iklim değişikliğinin dramatik etkileri nedeniyle Avrupa Birliği genelinde “çevre ve iklim acil durumu” ilan edilmesi yönünde oy kullandı. Bu bağlamda Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ve üye ülkelere iklim koruma konusunda daha aktif olmaları için talepte bulunulması hedefleniyor.

Tasarı uyarınca AP, 2030 yılına kadar karbondioksit emisyonunu düşürme hedefini 1990 yılına oranla yüzde 40 yerine yüzde 55 azaltmayı öngörüyor. Ayrıca AB’nin en geç 2050 yılına kadar “iklim nötr” hedefine ulaşmak için çaba göstermesi planlanıyor. Sosyal Demokrat Partili (SPD) Milletvekilli Delara Burkhardt’ın Avrupa genelinde nükleer enerjiden vazgeçilmesi talebi ise kabul görmedi.

Tasarıyı sunan liberal milletvekili Pascale Canfin, kararı memnuniyetle karşıladığını belirtti ve bu sonucun “gerek vatandaşlara, gerekse dünyanın geri kalanına güçlü bir mesaj” olduğunu vurguladı.

Kaynak:
DW

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, Gündem, İklim Değişikliği, Kent
Massive Attack’ten iklim krizi ile mücadeleye destek

Manchester Üniversitesi'nden araştırmacılar ve Massive Attack üyeleri, müzisyenlerin iklim krizini körüklemeden konser verebilecekleri bir model geliştirmek için çalışmalara başladı.

Kapat