Massive Attack’ten iklim krizi ile mücadeleye destek

Manchester Üniversitesi’nden araştırmacılar ve Massive Attack üyeleri, müzisyenlerin iklim krizini körüklemeden konser verebilecekleri bir model geliştirmek için çalışmalara başladı.

Araştırmanın amacı, Massive Attack ile beraber çalışılarak, grubun sağladığı veriler sayesinde müzisyenlerin karbon salımını en aza indirecek şekilde konser düzenlemesine yardımcı olmak.

Manchester Üniversitesi bünyesinde çalışmalar yapan Tyndall İklim Değişikliği Araştırma Merkezi, Massive Attack konserleri sayesinde elde ettikleri bulguları bütün müzik dünyası ile paylaşacak.

İklim krizine karşı mücadele etmek isteyen Massive Attack, bu yıl Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) adlı çevreci gruba destek vererek Londra’daki bir eylemleri sırasında konser düzenlemişti.

Geçtiğimiz günlerde Coldplay üyeleri de yeni albümlerinin tanıtım turnesini çevreyle ilgili endişeleri nedeniyle askıya aldıklarını, çevre dostu bir turne çözümü geliştirilmedikçe konser vermeyeceklerini açıklamışlardı.

Bu yeni araştırma ile müzisyenlerin, müzisyenlere eşlik eden ekiplerin ve ekipmanların şehirden şehire, ülkeden ülkeye gezebilmesi için çevre dostu yollar bulunmaya çalışılacak.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, Hayat, İklim Değişikliği, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Sanat ve Tasarım
Kara değil Yeşil Cuma: 29 Kasım’da iklim krizine karşı sokağa çağrı

Dünyanın hemen her yerinde Kara Cuma olarak bilinen, büyük markaların dev indirimler yaptığı 29 Kasım Cuma günü, iklim aktivistleri herkesi...

Kapat