Yarın! Bisiklet ve Kent Çalıştayı

Don Kişot Bisiklet Kolektifi tarafından 21-22 Ekim 2017 tarihlerinde 2 gün boyunca gerçekleştirilecek olan bisiklet çalıştayı , ‘Yüzünü Bisiklete Dön ‘ sloganıyla kent ve yurt genelindeki bisiklet severleri, İstanbul’da (TAK) Tasarım Atölyesi Kadıköy’ de bir araya getirecek.

Don Kişot Bisiklet Kolektifi’nin çağrısı:


Hava kirliliği, trafik sorunu, fosil yakıt stokları ve insan bedeninin spora duyduğu ihtiyaç göz önünde bulundurulduğunda yerel yönetimlerin bisikletli erişim için radikal ve ivedi adımlar atmamaları intihar ile eş anlam taşımaktadır.Yapılan araştırmalar gösteriyor ki 10 yıl içerisinde özellikle metropoller başta olmak üzere, bisikletli erişimin yaygınlaşmaması durumunda yaşanacak sorunlara çözüm üretemez hale geleceğiz.

Kalkınma adı altında kentlerin ,hem insanlar hem de diğer canlılar için yaşanması daha zor alanlara dönüştürüldüğü günümüzde ,ulaşımın her geçen gün daha büyük bir kriz ve çevre-gürültü kirliliğine dönüştüğüne dikkat çekilecek olan çalıştayda ,belirlenen konu başlıkları adı altında; akademisyenler,kent planlamacıları,hukukçular,medya uzmanları,triatlon sporcuları,bisiklet aktivistleri ve ilgili konuşmacılarla sorunlar masaya yatırılarak çözüm kanalları aranacak.

Çalıştayda ayrıca serbest kürsü ve çalışma grupları oluşturulacak olup,yurt genelinden görsel bağlantılar kurularak ,bisiklet kullanıcıları ve katılımcılar konu başlıkları çerçevesinde kazanımları ve tecrübelerini paylaşacaklar. Üretilecek fikirler çerçevesinde, yerel yönetimlere yol göstermek ve nihai olarak da yaşadığımız kentlerin nasıl daha fazla bisiklet dostu olabileceği ve bisiklet kullanımının arttırılacağı konusunda oluşturulacak sonuç deklerasyonu ile basılı ve görsel dökümanlar paylaşılacak.

 

Program için tıklayın.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Etkinlikler, Hayat, Kent, Spor, Topluluklar
Ye-şil-len-dir-e-lim/ 4 : Circuit İstanbul’un yeşil topluluklarını büyütmeye Kadıköy’e davet ediyor

Sürdürebilir yaratıcılık temelinde Kadıköy, Yeldeğirmeni’nin sanat ve etkinlik alanı Circuit Istanbul, 21 Ekim Cumartesi saat 17.00 - 22.00 arası, Ye-şil-len-dir-e-lim/

Kapat