İstanbul gibi megaşehirlere ağaçların kattığı değer 500 milyon doların üstünde

İstanbul’un da aralarında bulunduğu, dünya nüfusunun %10’unun içinde barından megaşehirlerde betonlaşma süreci devam etse de, ağaçlar düşünülenden çok daha büyük bir katkı sağlıyor. Yeni bir araştırma ağaçların megaşehirlere katkısının 500 milyon doların üstünde bir mali değeri olduğunu öne sürüyor.

Ecological Modelling adlı akademik dergide yayınlanan yeni bir araştırma, inceledikleri 10 megaşehirde, ağaçları merkezine alan ekosistemlerin kilometre başına 1,2 milyon dolar yıllık ortalama değeri olduğunu savunuyor.

Ağaçlar, şehrin havasını temizlemekle beraber, daha yaşanabilir ve pozitif etkisi olan yaşam alanları yaratıyor. Bu değerlerin şehirlerde yaşayanlar için kişi başına ortalama 35 dolarlık bir mali değere sahip olduğu öne sürülüyor.

Syracuse New York Eyalet Üniversitesi için araştırmayı gerçekleştiren Çevre ve Orman Bilimi araştırma görevlisi Dr. Theodore Endreny, megaşehirlerin ağaçlardan sağladığı yararları %85 oranında artırabileceğini belirtiyor.

Endreny, eğer ağaçların potansiyel gelişiminin önünde durulmazsa, havayı ve suyu filtreleyip, binaların enerji kullanımını azaltacağını belirtiyor. Ağaç merkezli ekosistemler, aynı zamanda şehirlerde diğer canlılara bir yaşam alanı yaratarak doğayı şehire taşıma şansı yaratıyor.

Araştırma Pekin, Buenos Aires, Kahire, İstanbul, Londra, Los Angeles, Mexico City, Moskova, Mumbai ve Tokyo’nun içinde bulunduğu 10 megaşehiri ele alarak, varolan ve potansiyel ağaçlık alanları inceliyor.

Uzmanlar şehirdeki ağaçların o şehirde yaşayanların farkında olmadığı hizmetler sunduğunu belirtiyor. Ağaçların yaprakları havada bulunan partikülleri filtreleyerek nefes almamızı kolaylaştırıyor.

Ağaçların gövdeleri ve yarattığı gölgeler, yaz ve kış boyunca bir yalıtım görevi görüyor ve ısı dengesini koruyor. En önemlisi ağaçlar havadaki karbondioksiti kullanarak, karbon emisyonunu azaltıyor ve iklim değişikliğinin önüne geçiyor.

Araştırma ağaçlık alan olarak İstanbul’u sondan ikinci ülke olarak gösteriyor; İstanbul’un altında çöllük alanda bulunan Kahire var.

7(?) Ağaç: İstanbul’da bu bölgede kalan son yeşil alanlardan biri

Bununla beraber bazı ölçümler oldukça eski, bu değerlerin üçüncü köprü ve üçüncü havaalanı inşaatları verileri baz alındığında değişeceği aşikar; ama uzmanlar İstanbul’un mali kazançlarının ortalama değere eşit olduğunu belirtiyor.

Araştırmayı yapan uzmanlar, bu sonuçları büyük bir çerçevede düşündüğümüzde doğanın ücretsiz olan yararlarını daha iyi gördüğümüzü belirtiyorlar.

Araştırmayı İtalya’da bulunan Parthenope Üniversitesi için gerçekleştiren Prof. Sergio Ulgiati, bu hizmetleri ekonomik bir dile döktüğümüz zaman, belki yatırım yapanların veya hükumetlerin bu mali değerleri korumak uğruna doğal değerleri koruyacağını umut ediyor. Ulgiati, ancak bu şekilde sosyal zenginliği, ekonomik dengeyi ve sağlığımızı koruyabileceğimize inanıyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Daha fazla Kent, Yeşil alanlar
Adana’ya geldi, Adalar’a da isteriz

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, il genelinde atla yük taşınmasını yasakladı. Bundan sonra Adana'da hayvanlı değil elektrikli faytonlar kullanılacak.

Kapat