Belgrad Ormanı’nda talana hayır!

Belgrad Ormanı, şehrin içinde kalan tek orman olma özelliği ile İstanbullular için büyük öneme sahip. Şehrin içerisine giren havayı süzen, yüzlerce çeşit hayvana ev sahipliği yapan ve Asya ile Avrupa kıtaları arasında biyolojik geçiş koridoru olma özelliğine sahip Kuzey Ormanları’nın çok önemli bir kısmı zaten Üçüncü Köprü ve Üçüncü Havaalanı projeleriyle talan edildi.

TIKLAYIN: Üçüncü Köprü ve Havaalanı’nın akıbetini gösteren 15 kare

Şimdi de gündemde Belgrad Ormanı’nın ortasından geçecek raylı sistem inşaatı için ağaçların işaretlenmesi var. İBB’den yapılan açıklama “Proje kapsamında ağaç kesimi yapılmayacak ancak raylı sistem güzergâhındaki ağaçlarda uygun bir yere taşıma işlemi yapılabilir fakat işaretlemeler tarafımızdan yapılmadı” olsa da Kuzey Ormanları Savunması tarafından yapılan açıklamada proje kapsamında binlerce ağacın kesileceğini belirtiliyor.

102 yıllık Haliç-Karadeniz Sahra Hattı’nı Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı ile yeniden hayata geçirmeye hazırlanan İBB’nin projesi 25 km’lik hat üzerine kurulacak. Santral İstanbul’dan başlayıp Kağıthane Deresi ve Cendere yolunu izleyerek Göktürk üzerinden Ayvad Bendi mesire alanında son bulacak. İhalenin ardından hattın yapımı 22 ayda tamamlanacak ve hat üzerinde 10 durak bulunacak.

2-97-620x350

Kuzey Ormanları Savunması herkesi bu Pazar Belgrad’daki talana karşı toplanmaya çağırıyor. Çağrı metni şöyle:

“9 Ocak 2017 Pazar, 11.30’da Belgrad Ormanı’nda Bahçeköy girişinde buluşuyor, Belgrad Ormanı’nda inşa edilmesi planlanan demir yoluna karşı basın açıklamamızı yaptıktan sonra doğa yürüyüşü gerçekleştiriyoruz.

İstanbul’a binlerce yıldır hayat veren ve Kuzey Ormanları’nın eşsiz parçalarından biri olan Belgrad Ormanı, dekovil tren hattı ile yağmalanmak isteniyor. Belgrad Ormanı’nın yok edilmesine izin vermeyelim, ormanımızı birlikte savunalım, şehrimizin nefesine sahip çıkalım.

29 Ocak 2017 Pazar, 11.30’da Belgrad Ormanı’nda Bahçeköy girişinde basın açıklamasından hemen sonra orman içerisinde 2. Mahmut Bendi’nden başlayarak gölet etrafında yaklaşık 2 saatlik (kar durumuna göre tahminen) bir doğa yürüyüşü gerçekleştireceğiz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik yeni başlatılan imza kampanyası da artan bir şekilde destek görmeye devam ediyor. 3 gün önce başlatılan kampanyaya imza atanların sayısı 6 bini geçti. Binlerce ağacı katlederek geçirilmesi planlanan “Dekovil Hattı” demiryolu projesine, Belgrad Ormanı’nın korunması gereken doğal bütünlüğünün parçalanmasına, Kuzey Ormanları’nın nefesini İstanbul’a taşıyan Cendere Vadisi’nin yeni rant projelerine açılmasına karşı imzanızı buradan atabilir, arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz: https://goo.gl/O7nuEZ

Notlar:
Pazar günü yağış beklenmiyor ama yerde önceki günlerde yağan kar olacağı ve hava soğuk olacağı için uygun ayakkabı ve giysi giyinmeniz, yanınıza çorap ve benzeri yedek giyecekler almanız tavsiye edilir. Yürüyüş için yanınıza termos içinde sıcak içecek, sandviç benzeri atıştırmalıklar getirmenizi rica ediyoruz.

Belgrad Ormanı Bahçeköy girişine ulaşmak için Hacıosman Metro İstasyonu’ndan 42HM numaralı Bahçeköy otobüslerine binip, son durakta inebilirsiniz. İsteyenler 10.45’te Hacıosman Metro çıkışında, otobüs duraklarının önündeki buluşmaya katılabilir.

Etkinlik sayfası:
https://www.facebook.com/events/559849950886303/

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gündem, Kent, Mimari, Topluluklar, Yeşil alanlar
Neden #HAYIR?

Bizlerin ve bu toprakları paylaştığımız tüm canlıların yaşam haklarını korumak için son sözü bir kişinin değil çoğunluğun söylediği bir düzende...

Kapat