Belki de son kez: Hasankeyf’i sevenler Hasankeyf’te buluşuyor

Hasankeyf’i yok edecek Ilısu Barajı’nın yapımı devam ediyor. Hasankeyf Yaşatma Girişimi ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi, herkesi 23 Eylül’de düzenlenecek Dünya Hasankeyf Günü’nde Hasankeyf’te buluşmaya çağırıyor. Seneye belki de çok geç olacak.

TIKLAYIN: 12.000 yıllık tarih göz göre göre yok ediliyor

Hasankeyf Yaşatma Girişimi ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi’nin yayınladıkları ortak metin şöyle:

Gelin Hasankeyf’e, herkes gelsin Hasankeyf’e!

Bölgemiz açısından büyük bir felakete sebeb olacak Ilısu Barajı ve HES Projesi’ne karşı duruşumuz ilk gün gibi devam etmektedir. Bir Nuh tufanı gibi yukarı Mezopotamya’nın önemli bir kısmını su altında bırakması planlanan Ilısu Projesi’ne hayır demek için hiçbir zaman geç değildir. Ağustos ayından beri tekrar gündemde olan Hasankeyf ve Ilısu Projesine karşı 23 Eylül’de yapılacak 2. Dünya Hasankeyf Eylem Günü’nde herkesi Hasankeyf’e gelmeye davet ediyoruz. Yakın bir zamanda boşaltılmak istenen Hasankeyf’e o gün gelin ve Hasankeyf’te yaşanılanları yerinde gözlemleyin!

Ilısu Projesi’nin inşaatı ne kadar ilerlerse ilerlesin, bu proje toplumumuza yıkım ve kayıplardan başka bir şey getirmemektedir. Tek ‘kazanan’ merkezi hükümet, bir avuç şirket ve birkaç yerel büyük toprak sahibidir. Son 15 yıl içinde birkaç defa durdurulan Ilısu Projesi’nde ısrar yaşam düşmanlığında ve insan ile doğayı yıkımda ısrardır!

12 bin yıllık geçmişi olan ve sürekli insanların yaşadığı muazzam bir kültürel ve doğal miras olan Hasankeyf ve bulunduğu Dicle Vadisi’ni sular altında bırakmak isteyen zihniyetin insanlıkla zerre kadar alakası kalmamıştır. Yaşamın kaynağı olan ve kadim toprakları besleyen Dicle’nin akışını durdurmanın mantığında doğa düşmanlığı yatmaktadır. Halklar bahçesi olan Mezopotamya’yı ta Basra Körfezine kadar çöle dönüştürmeye hayır demeyi yeniden güçlü bir şekilde haykıralım!

Umudumuzu kaybetmediğimizi herkese bir kez daha göstererek herkesin yapabileceği bir şeylerin olduğunu hatırlatmak isteriz!

Bunun başlangıcını, Hasankeyf’e gelerek Hasankeyflilere ve Dicle Vadisi’nde yaşayan on binlerce baraj tehdidi altında yaşayan insanlara bir selam vererek yapabilirsiniz! Dayanışma ruhuyla yaşamı savunmak için 23 Eylül’de hepinizi yanımızda ve uzağımızda Hasankeyf’te bekleriz’!

23 Eylül’de dünyanın birçok yerinde, Bağdat’tan Barcelona’ya kadar, insanların aynı amaçla sokaklarda olacağını hissederek suyun hayat verdiği önemli alanlardan biri olan Hasankeyf’e!

 

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Kent, Mimari, Topluluklar, Yeşil alanlar
Ahtapotların gizli şehri ‘Octlantis’ keşfedildi

Daha önceden yalnız yaşadıkları düşünülen ahtapotların, bir arada yaşadığı yerleşim noktaları oluşturdukları ortaya çıktı.

Kapat