Beslenme düzenimiz alışkanlıklarımızı etkiliyor

Kendimiz için yaptığımız en iyi şeylerden biri herhalde sağlıklı beslenmek olmalı. Fakat sağlıklı bir beslenme anlayışını biraz genişleterek günümüzün geri kalanı ve sosyal hayatımızı ne yönde etkileyeceğini de bazı durumlarda göz önünde bulundurmak lazım.

Bu başlıkları konuşurken konu önemle bitkisel beslenmeye de geliyor. Besin değeri yüksek olan kaynakların yanında onları nasıl ve nereden tüketiyor oluşumuz da sağlığımızı olumlu etkilerken, yeni alışkanlıkları da beraberinde getiriyor.

Yoğun temposu ile etrafımızı saran şehir hayatında, her gün çalışan, işe giden, spor yapan, kendine zaman ayıran bir beden için beslenme gibi bir ihtiyaç gününüzün geri kalanını tahmininizden daha çok değiştiriyor. Neden mi?

Çünkü işlenmiş gıdayı hayatınızdan çıkarıyorsunuz

534534

Bu sefer tüketmediklerimizden bahsedelim. Mevsimler boyu saklanmak için konserve işlenmiş, bazen yıllarca bozulmayan gıdanızın içindeki zehirleri tanıyor musunuz?

Raf ömrünü uzatan E200’ler, koruyucular, ve katkı maddeleri ile vedalaşmanız gerekiyor. Vücudunuzda toksin maddelerin maddelerin birikmesine yol açan bu maddelerin çeşitli sağlık problemlerine yol açtığı yapılan araştırmalarca ortaya çıkarılıyor.

Aynı zamanda Nutrition Journal’ın yaptığı bir araştırma, vejetaryen beslenme düzenini uygulayan kişilerin, hem et hem de bitkisel beslenenlere göre daha zinde olduklarını ortaya koyuyoy. Bu araştırmada, et tüketenlerde bir yağ asidi olan araşidonik asitin beyinde olumsuz etki bıraktığı da belirtiliyor.

Çeşitliliklerden faydalanıyorsunuz

16-saglik-vejeteryen
Aranızda sebze sevmiyorum diyenler olacaktır ama iş bitkisel beslenmeye gelince seçenekler, mevsimden mevsime uzayıp gidiyor. Şehir yaşamında çoğumuzun dalından meyve koparma imkanı bile olmuyor ama tahıllar, çekirdekliler, yeşiller, meyveler… dönüp dolaşıp aynı şeyleri yemektense kendinizi toprağın verdikleri ile ziyafet çekmek mümkün.

Kendi damak tadınıza uygun listeler oluşturun. Hangi mevsimde ne yenildiğini biliyor musunuz? Mevsimleri takip etmenin bir diğer yolu ise, yerele gidin. Kilometreler aşıp size gelen gıda yerine yakınınızdakileri tercih edin. Toprağın ne kadar bereketli olduğunu bir kez daha düşünün.

Yemek yapmaya zaman ayırın

324354243222

Yeni bir beslenme düzeni ile yeni bir arkadaşlık serüveni de başlayabilir desek ne dersiniz? Bitkisel beslenme düzenine geçiş yaptığınız zaman, korkulan bir konu da dışarıdaki etkinliklere ve toplantılara uyum sağlayamamak oluyor.

Eğer böyle bir korkunuz varsa neden mutfağınızı biraz daha keşfetmiyorsunuz? Arkadaşlarınızı arayın, ajandanıza kaydedin ve yemek yapma akşamları düzenleyin. Evinizi ve mutfağınızı açın, bol bol paylaşın. Böylelikle hem karnınız doysun hem muhabbetiniz artsın.

Kısacası tembelliği bir kenara bırakıyosunuz

Evet gün boyunca çok hızlısınız. Bir yandan öbür yana koşuşturuyorsunuz. Toplantı, ders, çalışma ve atölyelerele geçen bir gün içinde beslenmenize dikkat etmek özveri gerektiriyor.

Ama merak etmeyin. Temiz ve sağlıklı gıda size ve bedeninize ihtiyacı olan enerjiyi geri ödüyor. Dışardan yemek söylerken bir kez daha düşünün. haftanın belirli günlerini gıda alışverişine, hazırlamasına ayırın. İhtiyacınızın olduğunu düşündüğünüz diğer sağlıklı aktivitelerin yanına beslenmenizle ilgili planlarınızı da ekleyin.

Hiç acele etmeyin, biliyoruz ki beslenme alışkanlıkları bir anda değişmiyor ama küçük adımlar büyük değişimleri beraberinde getiriyorlar. Kendinize zaman tanıyın ve değişimi gözlemleyin.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Gıda, Yeme İçme
Stresle başa çıkmanın yolları

Karşımıza çıkan stres faktörlerini ortadan kaldıramayız. Fakat etkilerini ortadan kaldırabiliriz. İşte size stresinizle başa çıkabilmeniz için bilimsel açıklamalara dayalı yapılacaklar...

Kapat