Beslenmenize eklemeniz gereken 5 sağlıklı yeşillik

Daha sağlıklı beslenmeyi bu yıl hedeflerinin arasına katanlar için işlerini kolaylaştıracak bir liste hazırladık. Bunun için çoğu zaman göz ardı edilen ama aslında sağlıklı beslenmenin kilit noktalarından biri olan yeşillikler var.

Marul ve ıspanak gibi yeşillik çeşitleri genelde yapılan salatalarda kullanılırken, aynı şekilde değerli vitaminlere sahip olan, antioksidan içeriği yüksek bazı yeşillikler ise gözardı ediliyor. Halbuki, sağlıklı beslenmenin bir diğer önemli özelliği ise farklı kaynaklardan beslenmektir.

Her türlü öğüne eklenebilecek bu yeşilliklerin yararlarını ve beslenmenize ekleyebileceğiniz noktaları aşağıda bulabilirsiniz.

TIKLAYIN: Sebzelerin besin değerini koruyan 10 pişirme yöntemi

Maydanoz:

Stresi azaltmada, kalp ve kemik sağlığı ile kan pıhtılaşmasında kilit bir rol oynayan K vitaminini, maydanozun sadece iki yemek kaşığından alabilirsiniz. Maydanoz aynı zamanda yemeklere, özellikle yeşillik salatasına ve sandviçlere, eklendiği zaman tazelik hissi verir.

Kişniş:

Maydanozun akrabası olan bu yeşillik de aynı şekilde K vitamini ve kalsiyum içermektedir. Şeker hastalığı olanlar için şeker seviyelerindeki dalgalanmaları önleme özelliği olduğundan kişniş tüketilmesi önerilir.

Kişnişin kendine özgü tadı kendini özellikle soslarda ve smoothielerde göstermekte.

Su teresi:

Yüksek miktarda protein içeren su teresi, potasyum ile C ve E vitaminleri içinde oldukça iyi bir kaynak. Su teresini kış aylarında, nefesi açtığı için, özellikle sinüziti olanların yemesi öneriliyor.

Hafif acı ve keskin tadını pişirirken çorbanızın içine atıp, buruştuğu zaman çıkararak yemeğinizin de kazanmasını sağlayabilirsiniz. Su teresi ayrıca salatalar ve sandviçlere de kendine özgü bir tat katıyor.

Pazı:

A, C vitamini ve Folik Asit bakımından zengin olan pazı içersinde aynı zamanda demir, magnezyum ve kalsiyum minerallerini de bulundurur.

Pazı sindirimi kolaylaştırdığı için ıspanağa benzeyen salatası, kavurması ve farklı yemekleri yapılan bir sebzedir. Özellikle yaprak sarmasında asma yaprağı yerine pazıyı kullanabilirsiniz.

Nane:

Nane mucize yeşilliklerden bir tanesi. A ve C vitaminleri haricinde nane kalsiyum, magnezyum, potasyum minerallerini içerir. Nane özellikle sindirim problemlerine ve baş ağrılarına iyi gelir.

Yapraklarını biraz kırdığınızda sodanızın ya da suyunuzun içine koyabilir, sıcak suyun içine atarak çayını yapabilirsiniz. Aynı zamanda meyve salatasına ekleyeceğiniz nane ve biraz da limon taptaze bir tat almanızı sağlayacaktır.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Gıda, Yeme İçme
Tatlı çikolatanın acı çevresel etkileri

Çikolata birçoğumuzun hayatından çıkaramayacağı bir yiyecek. Diyet yaptığımız zaman bile ayrıcalık tanıyıp menülerimize az miktarda da olsa yerleştirdiğimiz bir besin. ...

Kapat