Betona inat! Yeşile önem veren 5 belediye

Yaşadığımız alanların neredeyse her metrekaresinde söz hakkına sahip olan belediyeler hayat kalitemizi etkileyecek kararlar alıyor. Türkiye’de bulunan büyüklü küçüklü toplam 1.396 belediyenin, doğadan kendine pay çıkardığı projelerini ve tanımanızı istediğimiz beş belediyeyi sizler için derledik.

 

Maltepe Belediyesi

 

MTEPE VETERİNERLİK1 (8)

 

“HER CANLININ YAŞAMA HAKKI VAR”
Maltepe Belediyesi sokak köpeklerini topluma geri kazandırabileceği projeler hayata geçiriyor. Örnek olarak en son haberini aldığımız sahipleri tarafından sokağa atılan üç sevimli dostumuz arama kurtarma ekiplerince yetiştirilerek Maltepe Belediye’sinin ekibine
katılmışlardı.

“Yaşama hakkının tüm canlılar için olduğunu unutmadan sokaktaki dostlarımıza sahip çıkıyoruz” diyen Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Maltepemize dışarıdan gelen çok sayıda sokak hayvanı var. Bu da çalışmalarımızı güçleştiriyor. Bu kapsamda gönüllülerimize oldukça önemli bir görev düşüyor. Sokak hayvanlarımızla ilgili bir yaşam köyü projemiz var, bazı sorunları aştıktan sonra burada hem vatandaşlarımızın gezebileceği bir alan yaratacağız, hem çocuklarımıza hayvan sevgisi aşılayacağız, hem de sokak hayvanlarımıza barınacak alan bulmuş olacağız” ifadelerini kullandı.

Maltepe Belediyesi’nden bir diğer fark yaratan proje ise organik atık üzerine. “Girişimci Solucanlar Projesi” ile pilot okul olarak seçilen Maltepe Anadolu Lisesi’ne kompost kutuları yerşeltirildi. Bu kutular “Kırmızı Kaliforniya Solucanları” sayesinde, kurumun yemekhanesinden çıkacak türlü atıkları sıvı ve katı organik gübreye dönüştürüyor. Bu
proje ayrıca belediyenin hedef koyduğu “Sıfır Atık Projesi”ne de önemli katkı sağlıyor.

Çevre dostu belediyecilik anlayışını ilke edinen Maltepe Belediyesi ayrıca 2014 yılı boyunca Maltepe genelinde 980 adet ağaç, 448 adet çalı, 5 bin 565 adet gül, 161 bin 645 adet mevsimlik çiçek dikimi gerçekleştirdi.

Bursa Nilüfer Belediyesi

 

nilüfer

 

Sağlıklı bir yaşam alanı yaratmaya odaklanan Bursa’nın Nilüfer Belediyesi Elektromanyetik Kirlilik İzleme Projesi ile Nilüfer sakinlerine kirlilik ölçümü servisi sağlıyor. Bu hizmetini 2006 yılından beri sürdüren belediye, kirlilik seviyesinin düşmesi için de
fazlaca çaba gösteriyor.

BUNU DA OKU:  Genç iklimciler İstanbul'da buluşuyor

Öncelikli olarak bu sene gerçekleştirilen anlamlı bir etkinliği paylaşmadan geçmeyelim: Nilüfer Belediyesi, Yırca Köyü’nde bir gecede katledilen zeytin ağaçların anısına 500 metrekarelik ağaçlandırma alanına 45 adet zeytin fidanı dikti. Tüketim alışkanlıklarını büyük ölçüde etkileyen bir başka girişim ise plastik poşetlerin kullanımın yasaklanması.

Minik dostlarımız için ise onların farklı ihtiyaçlarını giderecek projeler ile daha sağlıklı koşullarda yaşamalarına destek olundu. Öne çıkan projelerden örnekler:

Otomatik Su ve Beslenme Odakları, Hayvan Sahiplendirme, Bir Size Bir Evsize, Bayat Ekmek Kumbarası, Güvercin Evi, Pet Atık Ünitesi, Okul Eğitim Programları, Yeni Doğan Ünitesi, Topluma Yararlı Köpek Projesi

Ayrıca doğada zarar gören vahşi yaşama da sahip çıkıldığını belirtmeden geçmeyelim. Hayvan Bakımı ve Tedavi Merkezi sayesinde her tür veteriner hekimlik hizmetlerinin verildiği tesiste poliklinik hizmetlerinin yani sıra sokak hayvanlarının bakım ve barınma işlemi gerçekleştiriliyor.

Misi Koruma ve Yaşatma Projesi:
Misi Köyü halen Nilüfer İlçesi, Gümüştepe Mahallesi sınırlarında kalmakta olan, tarihî ve doğal değerleri nedeniyle de Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca Kentsel Sit Alanı, 1. Derece Doğal Sit Alanı ve 3. Derece Doğal Sit Alanı olarak tescil
edilerek koruma altına alındı.

Nilüfer ve Bisiklet:
Dünya genelinde bir sağlık kriteri olarak ele alınan bisiklet kullanımı için önemli etkinliklere ev sahipliği yapan Bursa Nilüfer Belediyesi bisiklet yollarının yaygınlığı ile hareketi destekliyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi

 

eskişehir

 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ise plastiği mamaya dönüştürdü.

Plastik karşılığında makine köpeklere mama veriyor:
Türkiye’de üretilen ve dünyada ilk olarak, Eskişehir’de Eti Parka, 18 Mayıs 2014 tarihinde yerleştirilen ‘Pugedon’ geri dönüşümlü mama makinesi, vatandaşların içine attığı pet şişeler geri dönüşüme kazandırıyor ve karşılığında önündeki hazneye köpek maması dökülüyor.

BUNU DA OKU:  İTÜ'de toprak yapılar atölyesi

Antalya Büyükşehir Belediyesi

 

antalya

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi, hayvan haklarına sahip çıkarak önemli projeler yürüttü. Sahipsiz kedilerin barınabilmesi için Atatürk Kültür Parkı, Karaalioğlu Parkı ve Düden Park’ına her biri 20- 24 hayvan kapasiteli “Kedi Evi” yerleştirdi. Antalya’da hayvanların yükselen sıcaklığı atlatabilmesi için Düden Park ve Atatürk Kültür Parkı içerisine su pınarları yerleştirildi.

Sadece hayvanların yararına değil aynı zamanda çocuklara hayvan sevgisini aşılayabilmek için “Hayvan Sevgisi” konulu hikaye kitapları yayımlandı ve hediye edildi.

Antalya Otobüs Durağı Projesi Projesi:
Antalya Büyükşehir Belediyesi sıcak hava etkisinden ilham alarak yaratıcı bir otobüs durağı projesi geliştirdi. Enerjisini güneşten alan klimalı duraklar kent merkezi ve Alanya, Manavgat ilçelerine yerleştirildi. Klimalı durak sayısının 30’a ulaşması bekleniyor. Ayrıca bu duraklarda telefon da şarj edilebiliyor. Antalya Belediyesinin yaptığı diğer çevre dostu işleri buradan görüntüleyebilirsiniz.

Kadıköy Belediyesi

Sağlıklı Belediyeler Birliği ve Tarihî Belediyeler Birliği üyesi olan Kadıköy Belediyesi Kadıköy’ün Köpekleri adlı websitesi üzerinden geçici hayvan bakım merkezindeki köpekleri sahiplendiriyor. Atık yönetim merkezinde ayda 1000 tona yakın ambalaj atığı, 28 noktada toplanan atık yağlar, evlerden toplanan elektronik atıklar ve atık pillerle akümülatörler geri dönüştürülüyor. İlk ve orta öğretim seviyesindeki öğrenciler için kompost atölyeleri düzenleniyor ve kaliteli gübre üretiliyor. Elektrikli çöp toplama araçlarıyla ilçenin karbon ayak izi azaltılıyor.

Kaynaklar:
Maltepe Belediyesi
Nilüfer Belediyesi
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi
Antalya Büyükşehir Belediyesi
Kadıköy Belediyesi

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Geri Dönüşüm, Gündem, Hayvanlar, İklim Değişikliği, İyi haberler, Kent, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Mimari, Topluluklar, Yenilenebilir Enerji, Yeşil alanlar
Bu pazar Arkaoda’da Pop-Up Kadıköy var

Pop-Up Kadıköy Tasarım Pazarı, 8 Şubat Pazar günü 14.00-19.00 saatleri arasında Arkaoda’da gerçekleşecek.

Kapat