Beyin ve zihin sağlığınız için en yararlı yiyecekler

Günlük olarak ihtiyacımız olan yiyeceklerin bazılarının aynı zamanda hafızayı güçlendirici, ruh halinizi geliştirici ve hatta Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına karşı koruyucu olduğunu biliyor muydunuz?

Vücudunuzun her organı gibi beyniniz de büyümek ve varlığını sürdürmek için besinlere ihtiyaç duyar. Dinlenirken bile vücudun %30’luk bir enerjisini harcayan beyin, günlük aktiviteler ile daha da fazla enerji harcıyor. Yemek yemeyi atladığınızda, odaklanmanızda meydana gelen sorun buradan gelmekte.

O yüzden beyniniz için yakıt seçerken akıllı davranmanız en iyisi, çünkü konu beyin sağlığına gelince her yiyecek aynı değil.

Koyu taneli meyveler

1234253647

Yabanmersini, karadut, çilek… Bu ve buna benzer meyvelerin koyu renkleri antosiyonin adı verilen bitkisel kökenli kimyasallardan geliyor ve antioksidanlar açısından çok yüksek değerler içeriyorlar.

Hücrelerin kendini tamir etmesinde rol oynayan antioksidanlar, normal metobolik hareketlerden dolayı zarar gören hücrelerin kendini sağlıklı tutmasını sağlıyor.

Yüksek metabolizmasından dolayı oksitlenmeden etkilnen beyninizi canlı tutmanın, hücreli tamir etmenin ve nöronlarınızı korumanın yolu da aynı şekilde bu antioksidanlardan geçiyor.

Sert kabuklu yemişler

12342536457

Fındık, ceviz, badem, kaju gibi meyvelerin içerisinde vitamin E ile beraber gelen antioksidanların yanısıra bu meyveler Alzheimer hastalığını önleme ve tedavi etmekte umut veren sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Sadece Türkiye’de 400 binden daha fazla insan Alzheimer hastalığı ile yaşıyor. Eğer bu hastalığa karşı önlemler sıkı tutulmazsa 2050’de en fazla Alzheimer hastası olan 4 ülkeden biri de Türkiye olacak.

O yüzden, cips ya da patlamış mısır yerine atıştırmalık olarak sert kabuklu yemişlerden oluşan bir karışımı tercih edebilirsiniz. Hatta içine yüksek bir antioksidan kaynağı olan bitter çikolatadan az miktarda koyabilirsiniz.

Keten, kenevir, chia tohumları

342536457

Omega-3 asidi ile dolu bu üçlünün önemi çok büyük. Vücudumuzun üretemediği, ama sinir sistemini ve bağışıklığı güçlendirici, hatta aynı zamanda ödemi önleyici özellikler taşıyan bu 3’lüyü beslenme listenize almanız beyin sağlığınızı bir adım ileriye taşımanız demek.

Yapılan araştırmalar, Omega 3 ağırlıklı beslenen insanlarda bunama ve yaşlılığa bağlı bilişsel hastalıklara yakalanma riskinin azaldığını gösteriyor. %60’ı yağdan oluşan beyninizi sağlıklı yağlarla beslemek kendinize yapabileceğiniz en sağlıklı iyiliklerden biri.

Yeşil yapraklı sebzeler

123425678

Beslenmenizde daha önceden sebzelere önem vermediyseniz, şimdi tam zamanı. Yüksek lif ve antioksidanları ile beraber, ıspanak ve turp gibi yeşil yapraklı sebzeler yüksek oranda B vitamini içeriyor.

Bu vitaminler beyin fonksiyonu için çok önemli, hatta düşük B vitamini oranları öğrenmeyi ve hafıza kuvvetini azaltıyor. Ispanak haricinde, kuru fasulye, bezelye, dolmalık biber,sarımsak ve muzda bulunan B vitamini alışveriş listenize eklemeyi unutmayın.

Bonus: Keskin Zihin İksiri

12342534

Yukarıda saydığımız yiyeceklerin karışımından oluşan bu özel smoothie ile beyninizi koruma altına alın.

İçindekiler

  • 1 muz
  • 1 avuç çiğ ispanak
  • 50 gram yabanmerisini
  • 1 yemek kaşığı organik yerfıstığı ezmesi
  • Yarım su bardağı badem sütü
  • 1 yemek kaşığı kenevir tohumu

Hazırlanması

Bir blender ile beraber kenevir tohumu hariç diğer tüm içerikleri iyice karıştırdıktan sonra, üstüne kenevir tohumlarını ekleyerek bu güzel smoothie’nin tadına varabilirsiniz. Afiyet olsun!

Kaynak: MindBodyGreen

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Gıda, Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Sağlık, Şifa, Yeme İçme
Kırsala dönmek isteyen gençlere 30 bin TL’lik hibe

Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesine İlişkin Karar Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Kapat