Bir ilk: Uçan rüzgâr türbini

Altaeros Enerji, rüzgâr enerjisi üzerine kurulmuş ve MIT (Massachusetts Institiute of Technology) çıkışlı girişimcilerin kurduğu bir şirkettir. 21 Mart 2014’te yaptıkları açıklamada Alaska’da test ettikleri projenin dünya rekorunu kırmaya hazır olduğunu belirtmişlerdir.

Kısmen Alaska Enerji Kurumu tarafından finanse edilen BAT (Buoyant Airborne Turbine) [Havada Asılı Rüzgâr Türbini] adlı projeleri, düşük maliyetli olup çevreye zarar vermeden enerji üretmenin şimdiye kadarki en yeni yöntemi bizlere sunuyor. Bu yüksek irtifalı rüzgâr türbini, Dünya’nın dört bir yanına kolayca taşınabilen ve çiftliklerden tutun felaket bölgelerine kadar geniş bir yelpazeye enerji sağlayabilecek bir enerji kaynağı olarak tasarlanmış. BAT’i diğer yere sabitlenmiş ve taşınması çok güç olan rüzgâr türbinlerinden ayıransa daha yüksek irtifalardaki daha güçlü rüzgâr akımlarına erişip, böylece sıradan bir rüzgâr türbinin iki katı daha fazla enerji üretebiliyor olması.

BAT’in yerden 300-600 metre yükseğe çıkmasını, yüksek irtifalar için tasarlanmış bir helyum balonu gövde sağlıyor. Yüksekliğini kontrol etmek için yerde duran bir makara sistemi bulunmakta. Tabi BAT sadece güç üretmekle kalmıyor, aynı zamanda internet ve telefon ağının genişlemesinde de katkıda bulunuyor.

Bu düşük maliyetli ve çevre dostu yeniliği yakın zamanda satışa çıkaracaklarını söyleyen Altaeors Enerji, BAT’in yeni nesil rüzgâr türbini olacağını vurguluyor.

BUNU DA OKU:  Yine yeni yeniden: Günün Fosili Türkiye
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Hayat, İyi haberler, Teknoloji, Yenilenebilir Enerji
Film Festivali’nin çevreye dokunan filmleri

Festivalden ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz filmleri derledik.

Kapat