Advertisement

Şehrin en keyifli sporu: Oryantiring

Spor yapmayı seviyor ama spor salonlarına tıkılmayı sevmiyor musunuz? Spor yaparken hem ayağım toprağa bassın, hem de temiz hava soluyayım mı diyorsunuz? İstanbul’un bu keşmekeşinde bu mümkün müdür diye merak ediyorsanız İstanbul’da Belgrad Ormanı’nda her pazar günü sabah saat 9:00’da İstanbul Oryantiring Kulübü tarafından hazırlanan yarışmalara katılmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Oryantiring harita ve pusula yardımıyla önceden belirlenmiş bir parkurda, haritanız üzerinde işaretlenmiş kontrol noktalarını sırasıyla ve zamana karşı yarışarak bir yön bulma sporudur. Cumartesi öğlen 12:00′ ye kadar İstanbul Oryantiring Grup’un internet sayfasından kaydınızı yaptırıyorsunuz ve pazar sabahı saat dokuzda yarışmaya hazır bir şekilde orada bulunuyorsunuz.

Sizlere hemen orada harita okuma ve yön bulma üzerine küçük bir eğitim veriliyor ardından kontrol noktalarına gittiğinizde okutacağınız elektronik yüzükleriniz teslim ediliyor ve parkura çıkmaya hazır oluyorsunuz. Parkura ilk çıktığınızda tabii ki afallıyorsunuz ben neredeyim, nereye gidiyorum, galiba kayboldum sözcüklerini özellikle ilk haftanızda bol bol tekrarlıyorsunuz. Hele ki benim gibi yönünüzü bulmak da zorlanıyor bir türlü pusula okumayı öğrenemiyorsanız.

İşte o noktada doğa size yardım ediyor. Ağaçların yosunları, patika yollar, yanınızdan akan küçük dereler sizlere yön gösteriyor ve inanın ormanın güzelliğine kendinizi öyle bir kaptırıyorsunuz ki zaman zaman kontrol noktasını yani hedefi es geçip ormanda gezmeye koyuluyorsunuz.

Her hafta Belgrad Ormanı’nın farklı bir bölgesinde gerçekleşen oryantiringin diğer bir güzelliği de yediden yetmişe herkesin katılabiliyor olması .O yüzden anneler babalar bizim çocuklar küçük bırakacak kimse de yok diye üzülmeyin, çocuklarınızla beraber hem doğanın keyfini çıkarın hem de birlikte spor yapın. Zaten ilk hafta daha çok harita okumayı öğrenmekle ve doğanın tadını çıkarmakla geçiyor. İkinci hafta gittiğinizde artık ormanın içinde aynı anda hem koşup hem yön bulmaya çalışıyor ve rakiplerinizin önüne geçmek için ciddi çaba sarf ederken buluyorsunuz kendinizi.

Oryantiring sadece koşarak ve yüreyerek yapılmıyor örneğin bisikletle yapılan oryantiring çeşidi de var. O zaman haritalarınız gidonunuza yerleştiriliyor ve bisikletinizle hedefi bulmaya çalışıyorsunuz. Bunların haricinde her sene İstanbul’da 5 Gün Yarışları düzenleniyor ve Belgrad Ormanı, Yıldız Parkı, Kapalıçarşı vs gibi yerlerde yerli ve yabancı katılımcılar ile birlikte yarışlar gerçekleşiyor.

Ara ara Göztepe Özgürlük Parkı’nda Kurabiye Yarışları da düzenleniyor. Hatta sevgililer günü haftasında Belgrad Ormanı’nda Altın Yüzükler Oryantiring yarışı gerçekleşti ve çiftler takım halinde yarıştılar. Tabii ki İnatçı Bekarlar adını verdikleri grupta tek başına yarışanlar da vardı. Kim bilir bir daha ki Altın Yüzükler yarışında belki bir başka İnatçı Bekar’la tanışıp gelecek senenin çiftlerinden olabilirsiniz.

Ha bir de benim aracım yok oraya nasıl giderim diye üzülmeyin. Belgrad Ormanı’na giden otobüsler ne yazık ki mesire yerlerine kadar ulaşımı sağlamıyor ancak yahoo mail grubuna dahil olup araç yardımında bulunabilirsiniz. Yardımsever çokça insan sizinle iletişim kurup anlaştığınız yerden sizleri alıp ulaşımınızı sağlamanıza yardımcı olacaktır.

İstanbul’un gürültüsünden, kirliliğinden uzakta şehrin temiz hava deposu Belgrad Ormanlarında hem bedeninizi hem aklınızı çalıştırdığınız bu spor sizlere çok şey katacak ve ormanın sizlere sunduğu güzelliklere hayran kalacaksınız.

Merakınız arttıysa İz Tv nin yapmış olduğu yukarıda da bahsettiğim 5 Gün Yarışları’nı konu alan belgeseli izlemenizi tavsiye ederim ve bir de İstanbul Oryantiring Grubu’nun kendi sayfasından daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz. Enerjiniz bol olsun.

http://iog.org.tr/news.php

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoturizm, Hayat, Kent, Spor, Topluluklar
!f ² ‘de görüşelim!

!f² projesiyle filmler küçük organizasyonlar aracılığıyla paylaşılıyor.

Kapat