Bisiklet festivali, ekolojik baskı ve ekşi maya ekmek atölyesi: Bu haftanın 7 çevre dostu etkinliği

Bu hafta da birbirinden güzel çevreci etkinlikler İstanbul’da sizleri bekliyor. Sizin için derlediğimiz etkinlik takvimi ile haftanıza birbirinden değişik çevre dostu etkinliği ekleyebilirsiniz.

13 Temmuz Cuma – İstanbul – Potlaç Kadın Emeği Pazarı 2018

Kadıköy Belediyesi’nin Potlaç projesi kapsamında yeni dönem Moda’da başlıyor. El emeği ürünlerini kış boyunca Caddebostan’daki Potlaç Dükkân’da sergileyen kadınlar, yazın gelişiyle birlikte açık havaya çıkıyor.

Kadınlar, stantlarda el emeği ürünlerinin satışını yapacak. 25 Mayıs’tan itibaren her cuma, cumartesi ve pazar günü 11:00-22:00 saatleri arasında açık olacak Potlaç Moda Satış Alanı’nda, Kadıköylü kadınlar/LGBTİ’ler ve kadın/LGBTİ örgütleri bir arada yer alarak, hem dayanışmayı güçlendirecek hem de ürünlerini sergileyecekler. Potlaç Dükkân da Kasım ayına dek salı, çarşamba ve perşembe günleri hizmet verecek.

13 Temmuz Cuma – Düzce – 3.Uluslararası Düzce Bisiklet Festivali

Düzce Valiliği, Beyköy Belediyesi, Düzce Bisikletliler Platformu organizasyonu ile 13-14-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında bölge halkına bisiklet sevgisini aşılamayı, yurdun çeşitli bölgelerinden bisikletçilere Düzce İlinin doğal ve kültürel tanıtımını yapmayı amaçlayan bir etkinlik gerçekleştiriliyor.

Etkinlik aynı zamanda İstanbul ve Ankara’nın tam orta noktasında bulunan Düzce’de doğa sporlarına dayalı eko turizminin geliştirilmesi, kırsal yerleşimde nüfusun tarım ve ormancılık sektörü dışında da gelir elde etmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

Etkinliğin web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

14 Temmuz Cumartesi – İstanbul – Murat Demirtaş ile Ekşi Maya Ekmek Atölyesi

Doğanın bize verdiği en değerli gıdalardan biri olan buğdayı taçlandırmak, ekmeğe ve onun mucizevi yolculuğuna ortak olmak için, EkBiçYeİç sizi Murat Demirtaş’ın ekşi maya ekmek atölyesine davet ediyor. Atölyede buğdaydan, buğday çeşitlerinden, tohumdan ve mayadan bahsederken aynı zamanda ekmek ve maya yapımında seçilen malzemelerin önemini de Murat Demirtaş kendi deneyimleriyle aktaracak.

Katılmak için info@ekbicyeic.com adresine e-posta göndermeniz gereken atölyenin ücreti 120₺+KDV olarak belirlenmiş. Ekşi ekmek atölyesi hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tklayın.

14 Temmuz Cumartesi – İstanbul – Yaz Turşuları Atölyesi

İstanbul Permakültür Kolektifi’nin düzenlediği atölyede, Turşu Kraliçesi Begüm Yaramancı, mevsimlik sebzenin ve ham meyvenin, zamana karşı bozulmasını önlemeye yönelik, atalık bir teknik olan ”turşulamayı”, turşuya olan tutkusunu, doğal, katkısız fermente turşu yapımının detaylarını ve inceliklerini paylaşacak.

Yaklaşık iki buçuk saat sürecek atölye çalışması, turşu yapımına giriş niteliğinde teorik bilgilendirmeyle başlayacak, salamura yöntemi kullanılarak yaz mevsim sebzeleriyle yapılacak bir turşu kurma demosu ile sonlanacak

Bu kapsamda Begüm Yaramancı yaz aylarındaki sıcakların fermantasyon yöntemi ile kurulan turşularımızda çıkarabileceği sorunları önlemek için püf noktaları ile paylaşacak.

Cumartesi günü saat 14:00 ve 16:30 arasında halka sanat projesinde düzenlenecek etkinliğin katılımın ücretini 180₺ ve 250₺ arasından katılımcılar tarafından belirlenecek. Katılmak için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz. Etkinlikler hakkında daha fazla bilgiye etkinliğe Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

14 Temmuz Cumartesi – 15 Temmuz Pazar : Ekolojik Baskı ve İndigo Shibori Boyama Atölyeleri

Tekstil alanında doğal süreçleri inceleyen çalışmalar yapan ve sanat direktörlüğünü Aslı Smith’in yaptığı Heliotropic Studio, yaz tatiline girmeden önce katılımcılara iki farklı atölyeye katılma imkanı sunuyor.

14 Temmuz Cumartesi günü düzenlenecek atölye, ipek kumaşlar üzerine doğal çiçek ve bitkiler ile ekolojik baskıyı inceleyecek. Atölye saat 14:00 ile 17:00 arasında Heliotropic Studio’da düzenlenecek. Katılım ücretinin 200₺ olduğu etkinliğe sınırlı katılım imkanı olduğu için önceden heliotropicstudio@gmail.com ‘a email atabilirsiniz. Daha fazla bilgi için etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

15 Temmuz Pazar günü düzenlenecek İndigo Shibori Boyama atölyesi ise 5 bin yıllık tarihi olan indigoyu bir Japon baskı tekniği olan shibori ile buluşturuyor. Atölye saat 13:00 ile 16:00 arasında Heliotropic Studio’da düzenlenecek. Etkinliğe sınırlı katılım imkanı olduğu için önceden heliotropicstudio@gmail.com ‘a email atabilirsiniz. Daha fazla bilgi için etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

15 Temmuz Pazar – İstanbul – Vegan Bakkal 1.Yıl Partisi

Kadıköy Moda’da iki kız kardeşin açtığı, bakkalın sömürüsüz, işkencesiz, zulümsüz ürünler satanı Vegan Bakkal 1. yaşını bir parti ile kutluyor.

İkramların, ürün tadımlarının, müzik ve VeganTeacher’ın kendi elleriyle hazırlayacağı ve gelirinin hayvanlar yararına kullanılacağı Vegan Donutların tadını çıkaracağınız bu partiye herkes davetli.Etkinliğin Facebook sayfasına buradan göz atabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Etkinlikler, Kent
Cinsel istismarla mücadelede ebeveyn olarak yapabileceğiniz 10 şey

Gündem çok ağır, çok acı. Çocukların istismara uğradığı, kaybolduğu, işkence gördüğü, öldürüldüğü günlerden geçiyoruz yine. Bu haberler yeni değil. Türkiye...

Kapat