Avlanan üç balıktan yalnızca biri sofraya ulaşıyor, ikisi çöpe gidiyor

Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü’nün bugün yayınladığı rapora göre tüm dünyada avlanan her üç balıktan yalnızca biri sofraya ulaşıyor. Belirli türler endişe verecek kadar fazla avlanırken, balık çiftliklerindeki kontrolsüz artış nedeniyle küresel balık üretimi rekor seviyeye ulaşmış durumda.

TIKLAYIN: 2050 yılında okyanuslarda balıklardan daha çok plastik olacak

Dünya çapında yakalanan üç balıktan yalnızca biri insanlar tarafından tüketiliyor, diğerleri ya denize geri atılıyor ya da tüketilmeden bozulup çöpe gidiyor. Çin başta olmak üzere, balık çiftliklerinin sayısındaki artış nedeniyle tüketilen tüm balıkların yarısı çiftliklerde üretiliyor.

Tarım ve Gıda Örgütü’nün raporuna göre, bunun aksine; yakalanan yabani balıkların sayısında ise 1980’lerin sonundan bu yana kayda değer bir değişiklik görülmedi. Satılan balık türlerinin üçte biri ise normalden fazla avlanıyor. Balık çiftliklerinin sayısı artarken, nüfus artışına göre yapılan hesaplamalar 2030 yılında dünyanın şu an olduğundan %20 daha fazla balık tüketeceğini öngörüyor. Balık çiftlikleri hem deniz kirliliğine yol açtıkları hem de çiftlikte yetiştirilen balık yemlerinde sardalya ve hamsi gibi balıklar bulunduğundan deniz ekosistemine ve balıklara zarar veriyor.

Aşırı avcılık özellikle Akdeniz, Karadeniz ve Pasifik’in güneydoğusundaki türlerin üçte ikisinin normalden fazla avlanarak türlerin zarar görmesine neden oluyor. Yasa dışı balıkçılık sayılarını da içeren önceki raporlar yabani balık sayısının Tarım ve Gıda Örgütü’nün öngörülerinden daha hızlı tükendiğini ve okyanusların yarısında endüstriyel balıkçılık yapıldığını gösteriyor.

Tarım ve Gıda Örgütü genel müdürü José Graziano da Silva’nın açıklamasına göre 1961 yılından beri dünyanın balık tüketimindeki artık, nüfus artışının iki katı oranda seyretmiş. Bu da balık çiftliklerinin sayısındaki artışı zorunlu hale getiriyor. Uzun dönemde deniz ekosistemini korumak için yapılması gereken en önemli şey ise yasa dışı balıkçılığın engellenmesi.

Küresel olarak, yakalanan balıkların %35’i boşuna avlanıyor. Bu kaybın dörtte birini istenmeyen balık türü, balığın boyutunun küçük olması gibi gerekçelerle ölü olarak denize geri atılan balıklar oluşturuyor. Asıl kayıp ise balığı taze tutacak ekipman eksikliği nedeniyle bozulan balıklar.

Balık çiftliklerinde yem olarak kullanılan balıklar da aslında direkt olarak insanların beslenmesinde kullanılabilir. Balık üretim miktarı, 171 milyon ton ile 2016 yılında yayınlanan son raporda rekor kırmıştı. Her yıl çiftliklerde yem olarak kullanılan balık miktarı ise yaklaşık 20 milyon ton.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gıda, Gıda Gündemi, Hayvanlar
Geçtiğimiz hafta Dünya’nın neredeyse her köşesinde sıcaklık rekoru kırıldı

Geçtiğimiz hafta İrlanda'dan Siberya'ya, ABD'den İran'a dünyanın bir çok bölgesinde sıcaklık rekoru kırıldı. Büyük alanlara yayılan ısı kubbeleri ve ısı

Kapat