Evinizin havasını serinleten 5 bitki

Kavurucu yaz sıcaklarında evi serin tutmanın hem ucuz hem de çevre dostu bir yolu var: Hava serinleten bitkiler yetiştirmek. NASA’nın yaptığı bir araştırmaya göre bitkiler fotosentez yaparken aynı zamanda ortamın havasını da serinletiyor. Ormanlardaki üst bitki tabakası, bol miktarda transpirasyon yaparak atmosferdeki su buharı miktarını büyük oranda artırır ve güneş ışığını da bloklayarak serinleme etkisi yapar. İngiltere’deki The Joy of Plants, bu çalışmayı kullanarak evinizi serinleten bitkileri listelemiş.

TIKLAYIN: Banyonuza renk ve zevk katacak 7 bitki

#1 Benjamin (Ficus Benjamina)

Evde rahatlıkla yetiştirilebilen birkaç ağaç türünden biri olan bol yapraklı benjamin, sıcak ortamda bol bol transpirasyon yaparak evin havasının nemli kalmasına yardımcı olur. Yeterince büyüyen benjaminler yapraklarının altında ya da etrafında kalan diğer bitkiler için orman üst bitki tabakası görevi de görür. Siz de bitkilerinizi gruplayarak evinizde kendi küçük ekosisteminizi yaratabilirsiniz.

Not: Evin güneş alan kısımlarında yetişen benjaminler gölgedekilere göre daha fazla suya ihtiyaç duyarlar. Yeterince suladığınızdan emin olun.

#2 Kauçuk bitkisi (Ficus Elastica)

Birçok evde bulunan kauçuk bitkisi ortamdaki nem oranını artırarak serinletici etki yaratır. Bir bitkinin yaprakları ne kadar çok ve büyükse ortama kattığı nem de o kadar fazladır.

Not: Kauçuk bitkisini az ve sık sık sulayarak toprağın sürekli nemli kalmasını sağlayın. Bu bitkiyi aydınlık bir ortamda yetiştirin ancak direkt güneş ışığına maruz bırakmayın.

#3 Çin herdemyeşili (Aglaonema)

Havadaki toksinleri temizleme özelliği ile bilinen bu bitki de bol transpirasyon yaparak ortamın nem oranını artırır.

Not: Az su ve az ışıklı ortamda rahatça yetiştirilebilen Çin herdemyeşilini evinizin az ışık alan bölümlerinde de yetiştirebilirsiniz.

#4 Palmiye türleri


Areka palmiyesi, yalancı sagu palmiyesi, livistona ve fishtail gibi palmiye türlerinde havadaki karbondioksiti emip oksijen salan küçük gözenekler bulunur. Yaprak yüzeyi genişledikçe saldığı oksijen oranı artar. Bir arada yetiştirilen farklı palmiye türleri hem çok güzel görünür hem de evinizde minik bir yağmur ormanı etkisi oluşturur. Yaz aylarında evinize tropikal bir hava vermek için palmiye türlerini yetiştirebilirsiniz.

#5 Paşa kılıcı

Aloe vera gibi, paşa kılıcının yaprakları da yüksek miktarda su içerir. Bu yüzden transpirasyon yaptıkça havanın nemlenmesini sağlar. Aynı zamanda oksijen salımı yaparak sıcak yaz gecelerinde rahatlamanıza yardımcı olur. Paşa kılıcının da havadaki benzen ve formaldehit gibi toksinleri yok etme özelliği vardır.

Not: Paşa kılıcı bol güneşli yerlerde rahatlıkla yaşayabilir. Evin güneş alan pencerelerinin önüne koyarak gölgesinden faydalanabilirsiniz.

Kaynaklar:
NASA
The Joy of Plants
House Beautiful

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Genel
Yaz aylarında daha çok su tüketmek için 7 tüyo

Yaz aylarında en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de yeterince su tüketmek. Yeteri kadar su içmeyi unutanlar için sıcaklarda...

Kapat