Bisiklet turu, sebze filizlendirme,kadın emeği pazarı: Bu hafta gerçekleşecek 5 çevre dostu etkinlik

Ajandanızı hazırlayın! Sizin için bu hafta da İstanbul’un etkinlik takviminden en çevre dostu etkinlikleri seçtik. Siz de bu etkinlik listemizde yer almak istiyorsanız info@yesilist.com‘dan bize ulaşabilirsiniz.

9 Ağustos Perşembe – 19:00 – Zeytinburnu Bisiklet Turu

Posted by Zeytinburnu Belediyesi on Tuesday, July 31, 2018

Zeytinburnu yakın bir zamanda aldığı karar ile yolların kullanımını arabalar ve bisikletler için ortak bir hale getirdi. Bu hareketin daha yapıcı bir şekil alması ve farkındalık yaratılması adına Zeytinburnu Belediyesi, her Perşembe düzenlenecek toplu bir bisiklet sürüş hareketi başlattı.

Bu Perşembe de Zeytinburnu Belediyesi, belediye binasının önünden başlayıp yaklaşık bir buçuk saat sürecek bir bisiklet turuna tüm bisiklet sürücülerini davet ediyor.

9 Ağustos Perşembe – 19:30 – Türkiye’de Deprem Afeti ve Eğitimi

Boğaziçi Üniversitesi ve Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen bu eğitimde, Türkiye’de deprem olayının neden olduğu afetlerin boyutu, alınması gereken tedbirler ve afetlere dirençli bir toplum olabilmek için yapmamız gerekenler hakkında bilgi verilecek.

Eğitimde aynı zamanda Türkiye’de meydana gelen depremlerin zararlarının, yaşamımız boyunca olabilecek büyük depremlerin risklerinin azaltılması ve en aza indirilmesine yönelik çalışmalar tartışılacak. Zemin ve yapı ilişkisinin bir depremde ne kadar etkili olduğu, ayrıca afet öncesi-anı ve sonrası yapılması gerekenler hakkında bilgi paylaşımı da yapılacak.

Etkinlik Kartal’da Yakacak Bayram Demirkol parkında düzenlenecek. Etkinliğin Facebook sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz.

10 Ağustos Cuma – İstanbul – Potlaç Kadın Emeği Pazarı 2018

Kadıköy Belediyesi’nin Potlaç projesi kapsamında yeni dönem Moda’da başlıyor. El emeği ürünlerini kış boyunca Caddebostan’daki Potlaç Dükkân’da sergileyen kadınlar, yazın gelişiyle birlikte açık havaya çıkıyor.

Kadınlar, stantlarda el emeği ürünlerinin satışını yapacak. 25 Mayıs’tan itibaren her cuma, cumartesi ve pazar günü 11:00-22:00 saatleri arasında açık olacak Potlaç Moda Satış Alanı’nda, Kadıköylü kadınlar/LGBTİ’ler ve kadın/LGBTİ örgütleri bir arada yer alarak, hem dayanışmayı güçlendirecek hem de ürünlerini sergileyecekler. Potlaç Dükkân da Kasım ayına dek salı, çarşamba ve perşembe günleri hizmet verecek.

11 Ağustos Cumartesi, 12 Ağustos Pazar – Sebze Filizlendirme Atölyesi

İstanbul Cevahir alışverişmerkezinde bulunan Çocuk Kulübü, Ağustos ayı boyunca çocuklara ücretsiz olarak Botanik atölyeleri sunuyor.

Profesyoneller eşlik ettiği atölyede, Cumartesi günü 12:00, 14:00, 16:00 ve 17:30’da Sebze Filizlendirmek ele alınacak.

11 Ağustos Cumartesi – 13:00 – Doğaçlama Kent Keşfi

Tasarım Atölyesi Kadıköy’de düzenlenecek sanat, zanaat ve tasarım alanlarında alternatif, özgün ve yaratıcı etkinlik platformu Filtre’nin bu atölyesi, halk yapı sanatı ve caz müziğinin temelinde olan “doğaçlama” tekniğine odaklanacak.

Katılımcılar mimar/müzisyen Tolgay Keskin’in rehberliğindeki bu atölyede caz müziğinden, Yeldeğirmeni’nin tarihinden ve mahallenin mimari yapılarından örnekler eşliğinde doğaçlama ilkeleri hakkında bilgilenecek, ses ve beden alıştırmaları eşliğinde doğaçlama tekniği üzerine sohbet edecekler.

Katılımın 10 kişi ile sınırlı olduğu bu atölyeye ayıt için kadikoy@takortak.org e-posta adresine isminizi, mesleğinizi ve iletişim bilgilerinizi içeren bir mail atmanız gerekmekte. Etkinliğin Facebook sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Etkinlikler, Kent
NASA’dan Türkiye’ye bir uyarı daha: Şiddetli hava olayları artacak

NASA'nın iklim değişikliği üzerine araştırmalar yapan şiddetli hava uzmanı Dr. Timothy Hall, Türkiye'de yaz aylarında sağanak, dolu, ani ve kuvvetli...

Kapat