Bitkisel bazlı beslenmenin sağlık için yararlarını gösteren 5 yeni araştırma

Son dönemde yapılan 5 araştırma, sağlıklı ve çoğunlukla bitkisel bazlı bir beslenmenin, kalp rahatsızlıkları, kronik hastalık ve diyabet riskini düşürdüğünü ve kilo almayı engellediğini belirtiyor.

Beslenme ile ilgili genel araştırmalar için bazı sonuçlar farklı çıksa da, son dönemlerde bitkisel bazlı beslenme ile ilgili yapılan araştırmaların sonuçları birbirini destekler nitelikte veriler ortaya koyuyor. Araştırmalar bitkisel bazlı beslenmenin hem doğaya hem de kendi sağlığımıza yarar sağlayan nitelikte olduğunu göstermekte.

Amerikan Beslenme Topluluğu tarafından desteklenen ve yapılan son 5 araştırma ise bu bir kaç çalışmadan biri. Aşağıdaki 5 bilimsel araştırma bitkisel bazlı sağlıklı beslenmenin sağlığımıza etkisini odağına almakta.

1. Bitkisel bazlı beslenme kalp rahatsızlıkları riskini azaltmakta:

Hollanda’nın Rotterdam şehrinde bulunan Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi, 6 bin kişi üzerinde yaptığı araştırmalarda 13 yıllık bir dönemi ele aldı.

Araştırmada bitkisel protein tüketimi yapanların hayvansal protein tüketimi yapanlara karşı kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski ise ciddi oranda fark gösteriyor.

2. Bitkisel bazlı protein tüketmek damarlarda daha az tıkanıklığa yol açıyor

İlk çalışmaya destek verir bir şekilde yapılan 4,5 bin Brezilyalıyı inceleyen bu araştırma, 5 üniversitenin yetişkin bireyler üzerine devlet desteği alarak geliştirdiği bir analizin sonucunu açıklamakta.

Araştırma, sürekli bir şekilde bitkisel bazlı protein tüketen bireylerin hayvansal bazlı protein tüketenlere göre %60 oranında kalbe giden damarlarda daha az tıkanıklık yaşadığını öne sürüyor.

3. Vejetaryen beslenme diyabete yakalanma riskini azaltmakta

ABD’de yapılan bu çalışma ülkede yaşayan Güney Asya kökenli insanlar arasında vejetaryen bir beslenme tarzını tercih edenler ile etmeyenleri karşılaştırdı.

Çalışma vejetaryen bireylerin kalp hastalıklarına ve diyabete yakalanma riskinin daha az olduğunu, beden kütle endeksinin, bel genişliğinin, göbek yağının, kolesterol ve kan şekeri seviyesinin daha düşük olduğunu ortaya koydu.

4. Sağlıksız bitkisel bazlı beslenme daha fazla kilo alımına yol açıyor

Aslında bu araştırmanın sonucu çok da şaşırtıcı değil ama çalışmanın boyutları ve işlenmiş gıdalar analizi oldukça önemli.

4 yıl boyunca 125 bin kişinin beslenme alışkanlıklarını takip eden araştırma; meyve, sebze, kabuklu yemiş ve tam tahıllı ürünler içeren yüksek kaliteli bitkisel bazlı yiyecekler tüketen insanların, sağlıksız bitkisel bazlı yiyecekler yani; tatlılar, işlenmiş tahıl ürünleri ve kızartma, gibi yiyecekleri tüketenlere göre daha az kilo aldığını gösteriyor.

5. Yüksek kaliteli bitkisel bazlı yiyecekler ölüm riskini azaltıyor

ABD’de yaşayan 30 bin yetişkin için yapılan araştırma bitkisel bazlı sağlıklı beslenme ile hayvansal bazlı sağlıklı beslenmeyi karşılaştırmakta.

Daha sağlıklı bir beslenme için yapılan seçimlerde hayvansal bazlı sağlıklı beslenmeyi seçenler için bir çok büyük bir değişiklik gözlemlenmezken, bitkisel bazlı sağlıklı beslenmeyi seçenler için ölüm riski %30 oranında azalmış. Araştırmacılar özellikle kronik hastalıkları olan bireyler için bu sonuçların çok büyük önem taşıdığını belirtiyor.

Sonuç?

Bu araştırmalardan alınacak ders nedir diye sorarsanız ABD’li araştırmacı yazar Micheal Pollan’ın “Yiyin, az yiyin, çok bitki yiyin” önerisini daha ciddiye almak olabilir.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Gıda, Gıda Gündemi, Vejetaryen ve Vegan, Yeme İçme
Fazla tuz, bağırsaklardaki iyi bakterileri yok ediyor

Yapılan yeni bir araştırma tuz oranı yüksek bir beslenme biçiminin bağırsaklardaki bazı iyi bakterilerin yok olmasına neden olduğunu, fazla tuz...

Kapat