Fazla tuz, bağırsaklardaki iyi bakterileri yok ediyor

Yapılan yeni bir araştırma tuz oranı yüksek bir beslenme biçiminin bağırsaklardaki bazı iyi bakterilerin yok olmasına neden olduğunu, fazla tuz tüketiminin MS gibi bağışıklık sistemine bağlı hastalıklara ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara neden olmasının ardındaki nedenin bu olabileceğini ortaya koyuyor.

TIKLAYIN: Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 4 probiyotik kaynağı

Fazla tuz tüketiminin yüksek tansiyona yol açtığı ve multipl skleroz (MS)gibi otoimmün hastalıkların ilerlemesini hızlandırdığı yıllardır biliniyor. Yapılan yeni bir araştırma tuz tüketimi ve bu hastalıklar arasındaki bağın nedenine dair bulgular içeriyor.

Lactobacillus nedir?

Berlin’deki Experimental and Clinical Research Center ve Max Delbrück Center for Molecular Medicine merkezlerindeki araştırmacıların yürüttüğü çalışma, fazla tuz tüketiminin fermante gıdaların içerisinde bulunan ve iyi bakteri olarak bilinen lactobacillus bakterisini yok ettiğini ortaya çıkardı.

Geçtiğimiz yıl Medical News Today’de yayınlanan bir araştırma, lactobacillus’un çoklu ilaca direnç gösteren bakteriyel patojenlerin büyümesini engellediğini ortaya koymuştu. Manchester’daki British Cardiovascular Society Conference’ta sunulan bir başka çalışma fazla tuz tüketiminin lactobacillus’ları öldürerek hastalık riskini artırdığını gösterdi.

TIKLAYIN: Probiyotikler insanlığın sağlık problemlerini çözmede anahtar rolü mü oynayacak?

Yüksek oranda tuz içeren gıdalarla beslenen farelerde yüksek tansiyon, TH17 adlı enflamasyonu teşvik eden bağışıklık hücrelerinde aktivasyon ve ensefalomiyelit isimli MS benzeri nörolojik bir hastalığın görülmesi üzerinde aynı durumun insanlar için geçerli olup olmadığı gözlendi.

Tuz alımını iki katına çıkararak günde altı gram tuz tüketen 12 sağlıklı erkek üzerinde yapılan çalışmada iki hafta sonunda katılımcıların çoğunun mikrobiyomundaki lactobacillus’ların yok olduğu tespit edildi. Fareler gibi insanların da TH17 hücrelerinde ve tansiyonlarında artış görüldü.

TH17 hücrelerinin bağırsak bakterilerinden etkilendiği biliniyordu ancak tuzun bu yararlı bakterileri öldürdüğü yeni keşfedildi. Araştırmacılar iyi bakterilerin sağlık üzerindeki rolüne ilişkin çok daha fazla çalışma yapılması gerektiğini,bu çalışmalar dahilinde yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların tedavisinde probiyotik tedavisi uygulanması gibi sonuçlar elde edilebileceğini belirtiyorlar. Lactobacillus buzdağının görünen kısmı olabilir, tuzun ya da başka maddelerin başka hangi yararlı bakterileri etkilediği araştırılmalı.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Beslenme, Çocuk ve Bebek, Gıda, Gıda Gündemi, Hayat, Kişisel Bakım, Yeme İçme
Hava kirliliği Türkiye’de 32.000 erken ölüme yol açıyor

Tıpta uzmanlık dernekleri, hekim örgütleri ve çevre derneklerini bir araya getiren Temiz Hava Hakkı Platformu (THH) Türkiye’nin hava kirliliği sorununa...

Kapat