Bu şehirdeki otobüs duraklarının çatıları arıların sevdiği bitkilerle kaplanıyor

Hollanda’nın Utrecht şehrindeki otobüs durakları, biyoçeşitliliği artırmak adına yeniden düzenlendi. 361 otobüs durağının çatısı şehirdeki arılara yaşam alanı ve besin sağlamak amacıyla dam koruğu bitkisi ile kaplandı.

TIKLAYIN: Amsterdam’da uygulanan bu basit yöntem tüm dünyadaki arı ölümlerine çözüm olabilir

İstatistiklere göre Hollanda’da 358 tür arı yaşıyor ve bu türlerin yarısı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Otobüs duraklarına eklenen bu yeşil çatılar sayesinde arılara yaşam alanı tanınmasının yanında yağmur suyunu tutan toprak miktarı da artırılmış oluyor.

Yeşil çatıların bakımını yapan görevliler elektrikli araçlar kullanıyorlar. Ayrıca yeşil çatıya sahip otobüs durakları enerji tasarruflu LED lambalarla aydınlatılıyor ve oturma bankları da bambudan yapılıyor.

Bu uygulamanın yanında şehirde 2019 yılının sonuna kadar 55 elektrikli otobüs hizmet vermeye başlayacak ve 2028 yılının sonunda tamamen çevre dostu ve temiz bir toplu taşıma sistemine geçiş yapılacak.

Yetkililer şehir genelinde yeşil çatı uygulamasının yaygınlaşmasını istiyorlar. Bu amaçla kentlilerin kendi evlerine yeşil çatı yapmasını teşvik eden bir fon oluşturulmuş. Dileyen kent sakinleri bu fona başvurarak kendi yeşil çatı uygulamaları için maddi destek alabiliyorlar.

BUNU DA OKU:  Hangi güneş kremini kullanmalı?
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Hayat, Hayvanlar, İklim Değişikliği, Kent, Mimari, Teknoloji, Yeşil alanlar
Evdeki bitkilerimizi nasıl sulamalıyız?

Ev bitkilerini sevmek için sayısız neden bulabiliriz. Bulunduğumuz ortamın havasını temizlemeleri ve stresi azaltmaları, odaklanmayı ve yaratıcılığı artırmaları, dış mekân...

Kapat