Biz tatildeyken neler oldu?

Tatilden sonraki pazartesi sendromunu üzerimizden attık, yavaş yavaş günlük rutinimize geri dönmeye başladık. Ama biz tatildeyken de hayat durmadı, önemli olaylar vuku buldu.

Biz de siz tatildeyken olan çevre başlığı ile ilgili önemli olayları listeledik. Sonra ben görmedim, ben duymadım demeyin.

Dünyanın en mutsuz hayvanı hayvanat bahçesinde hayatını kaybetti56343

Hayvan hakları aktivistleri tarafından “Dünyanın en mutsuz hayvanı” olarak anılan kutup ayısı Arturo, kimi zaman sıcaklığı 40 dereceye ulaşan Arjantin’in Mendoza “Hayvanat Bahçesi”nde 23 yıl geçirdikten sonra 30 yaşında hayatını kaybetti.

Vücudunda bulunan hayati enzimler de kutup bölgesinin sıcaklık aralıklarında çalışabilecek şekilde evrimleşmiş, buzlarla kaplı okyanusların canlısı olan Arturo’nun bu durumu onu psiklojik olarak da etkilemiş, kutup ayılarının yüksek stres altında gösterdikleri davranışları gösterdiği bellirtiliyordu.

Aktivistler Arturo’yu Kanada’da bulunan başka bir “hayvan hapishanesi”ne aldırabilmek için imza toplamaya çalışıyordu, Arjantin’deki hayvanat bahçesi için kafeste altın yumurtlayan bir tavuk olan Arturo’yu kurtarmak mümkün olmadı.

Kabataş’a betondan sahte bir martı

765432

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapılan ve Kabataş Transfer Merkezi olarak sunulan “Martı Projesi”, denize dolgu yapılması ve kıyı çizgisine martı şeklinde bir yapının inşa edilmesi öngörülüyor. Kadir Topbaş’ın, ‘ustalık eseri’ olarak tarif ettiği projenin yaratacağı tahribat, uzmanlar tarafından geri dönülemez şeklinde tanımlanıyor.

İBB’nin “Betondan Martı” projesi için Kabataş’ta bulunan iskeleleri oldubittiye getirerek kapatacak olmasına karşı TMMOB – İstanbul İl Koordinasyon Kurulu yetkili kurumlardan alınan onayları sorgulurken, mühendis, mimar ve şehir planlamacılarının oluşturduğu bir grup olan Politeknik ise madde madde Kabataş Martı Projesini ele aldı.

1) Dolguya ihtiyaç yok

Kabataş iskelelerinde kapasite aşımı söz konusu değildir, mevcut iskelelerin rehabilitasyonu, Kabataş’ta daha etkin bir ulaşım ağı için yeterlidir. Yayalar ile ulaştırma araçları arasında bağlantı kurulması için devasa dolgu alanlara ihtiyaç yoktur. Ulaştırma araçları arasındaki trafik geçişlerinin yaya bazlı düzenlenmesi, kaldırım geçişlerinin engelsiz olması Kabataş’da mevcut sıkıntıların çözümü için yeterlidir.

2) Boğaz’ın ekosistemine zarar

Kabataş İskelesi’nde amaç iyileşme veya kapasite artırımına gitmek ise mevcut vaziyet planını bozmayacak ve denize ötelenmeyecek şekilde açık tip yapıların yapılması mümkün. Kapalı tipte ısrar edildiğinde yani denize dolgu yapıldığında, deniz kıyıdan belirli bir mesafe ötelenecektir. Bu durum deniz canlılarının geçiş bölgesi Boğaz’ın ekosistemine zarar verir.

3) Depremde dolgunun çökme riski var

Kabataş deprem bölgesi sınırları içindedir. Kabataş’taki ‘ustalık’ projesi beton dolgu alan projesidir. Bu proje sıvılaşma riski taşıyan zemin üzerine inşa edilecektir. Olası bir depremde deniz dolgusu oturacak ve çökecektir. Kıyı ve Deniz Yapılarında Deprem Teknik Yönetmeliği’nde deprem riski yüksek olan bölgelerde, dolgu tipi rıhtım ve ağırlık tipi deniz yapılarının yapılmaması belirtilmektedir.

234567

4) Yaya odaklı değil araç odaklı proje

Projede belirtilen Dolmabahçe ve Fındıklı arasında trafiğin, beton dalış tünelleriyle yeraltına alınması düzenlemenin yaya odaklı değil, araç odaklı yapıldığının göstergesidir. Yayaları trafikten kurtarmak yerine toplu ulaşım araçlarının duraklarını dalış tünelleri içine -Taksim Meydanı’nda olduğu gibi- konumlandıracak, yayaları hızlandırılmış trafiğe maruz bırakacaktır.

5) Saksılara daraltılmış peyzaj çalışmaları olacak

Martı Projesi, yeraltı yapıları yani yeraltında otopark ve yeraltı galerileri barındırmaktadır. Yeraltı yapıları yerüstünde doğal bir park dokusuna imkân tanımayan yapay ve beton bir meydanın garantisidir. Betonlaştırılan Taksim Meydanı’nda olduğu gibi yalnızca saksılara daraltılmış peyzaj çalışmaları olacaktır.

6) Halk yerinden edilecek

Karaköy–Kabataş kıyı çizgisindeki dönüşüm Karaköy–Fındıklı arasında yapılmakta olan ve kıyıyı halka kapatan Galataport Projesi’yle başlatılıp, Martı Projesi’yle sürdürülmek istenmektedir. Projeler kıyı gerisindeki yerleşim alanlarını ve dolayısıyla halkı etkilemektedir, halkı yerinden edecektir.

7) Tarihi dokuya zarar verecek

Kabataş konumu gereği Boğaz’da tarihi kıyı çizgisinin parçasıdır. Martı şeklinde mimari açıdan nitelik taşımayan, yapay ve beton bu proje Kabataş’ın tarihi dokusuna zarar verecektir.

Kabataş Martı Projesine karşı başlatılan Change.org kampanyasına siz de buradan destek verebilirsiniz: http://chn.ge/29xFEXB

720 yıllık bir anıt ağaca çimlere basmayın tabelası çivilendi

14253465

Bursa’da bulunan Doğu Çınarı türünden 720 yaşındaki bir Çınar Anıt Ağacına, insanların çiçeklere ve çimlere basmamasını hatırlatmak için bir tabela çivilendi. Yorumsuz…

Orkideleri Türk-Yunan dostluğu koruyacak

13425

Tatil sırasında iyi şeyler de olmadı değil. Nesli tehlike altındaki orkidelerin korunması için çalışmalar yürüten Antalya Orkidelerini ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği (ANTOK), Yunan doğa koruma örgütü, ‘Hellenic Society for the Protection of Nature’ ile birlikte orkidelerin korunması için uluslararası ortak bir proje başlattı.

Özellikle Ege, Akdeniz ve Batı Karadeniz ile Güneydoğu Anadolu bölgelerinde denetimsizce sökülen orkidelerin yerine ne yazık ki yenisi yetişmiyor. Her yıl yaklaşık 100 milyon orkide bitkisinin söküldüğü belirtilen Türkiye’de doğal olarak yetişen yaklaşık 170 orkide türünün pek çoğu yok olma tehdidiyle karşı karşıya.

Proje kapsamında iki ülkede doğal olarak yetişen orkide türleriyle ilgili koruma çalışmalarında iş birliği yapılacak. Antalya ve Yunanistan’ın Samos adasında gerçekleştirilen toplantılarla orkidelerin korunması için ilk adımlar atıldı bile.

Kalbimizi ısıtan bir davranış

876543

Bursa’nın İznik İlçesi’nde yoldan geçerken, hamile eşi için bahçedeki ağaçlardan erik ve kayısı toplayan bir sürücü, ağaca teşekkür notu ve 5 lira bıraktı.

İznik’in Boyalıca Mahallesi’nde çiftçiliğin yanı sıra yerel muhabirlik de yapan Ali Karatekin, dün sabah meyve bahçesine geldiğinde ağaç dalına asılı ‘Hayırlı bayramlar abi. Kayısı ve erikten aldık. Hakkını helal et. Eşim hamile’ notu ile birlikte 5 lirayı görünce şaşırdı.

Ali Karatekin, örnek davranış sergileyen vatandaşa hakkını helal ederken, doğacak çocukları için de analı- babalı ve sağlıklı büyümesi dileğinde bulundu.

Kaynak: Gaia, BirGün, KuzeyOrmanları, DHA

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Hayvanlar, Kent, Mimari, Yeşil alanlar
Ev bakıcılığı: Dünyanın dört bir köşesinde bedava konaklama

Dünyanın dört bir köşesinde, sahipleri evde değilken bedava konaklayabileceğiniz evler var. Bu evlerde kalırken ücret ödemiyor, onun yerine evde yapılması...

Kapat