Bu çocuk ne yiyecek?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Okulların açılmasının heyecanı bir tarafa, sağlıklı ve elbette organik öğünlerle çocuklarımızı beslemek gelişimleri için daha da önem kazanıyor. Markette doğru alışverişi yapmakla başlayan beslenme, yaratıcı tariflerle de iştah açar.

Çocuğunuzu okula göndermeden önce güne enerjik başlamasını sağlayan ve akşamüstü eve döndüğünde de onun yorgunluğunu ve açlığını bastıracak gıdaları çocuklarımızın sağlığı ve gezegenimizi dikkate alarak hazırlamak önceliğimiz olmalı diye düşünüyorum. Markette alışveriş yaparken, kilerinizi doldururken de doğa dostu olabilirsiniz.

Market alışverişlerinizde cüzdanınıza zarar vermeden çıkabilmenin en önemli yollarından biri de büyük miktarlarda satın almaktan geçiyor. Küçük boy yerine büyük boyu almak da işe yarıyor. Ekolojik pazarlardan veya semt pazarlarınızdan alışveriş yapmak gıdaları taze olarak tüketmenize yarar. Gıda kalitenizi yükseltirken, tatlarının da farklı olduğunu göreceksiniz. Çocuklarınızı da yanınızda pazara götürürseniz onların da taze gıdaların önemini kavramasına yardımcı olursunuz. Hem kendi yiyeceklerini kendileri seçerlerse, onları yeme ihtimalleri de yükselecektir. Aynı zamanda markette çocuğunuzla gıdaların sağlıklı ve sağlıksız olanlarını kıyaslayarak farklarını anlatarak zaman geçirebilirsiniz. Bence en doğru beslenme eğitimlerinden birini gerçekleştirirsiniz.

P1050198

Etiket okumak bazen büyüteç gerektirse bile mutlaka içeriğinde ne olduğunu okumaya özen gösterin. Paketin üzerinde sağlıklı olduğunun belirtilmesine sakın inanmayın. Aceleniz bile olsa bilmediğiniz, telaffuz edemediğiniz hiçbir içeriğe güvenmeyin. Gıdaların içinde neler olduğunu fark ettikçe eminim daha dikkatli okumaya başlayacaksınız etiketleri. Organik ürünlerde ise mutlaka sertifikası olduğunu kontrol edin.

Paketi, ambalajı minimumda olan gıdaları tüketmek hem evden çöp çıkartmamak hem de üretimde harcanan petrol ve ağaç tüketimini en aza indirmek açısından önemli bir unsur. Çıkan çöplerinizi geri dönüşüm kutularına atmayı unutmayın. Bu, çocuklarınıza örnek olmak açısından da önemli. Lütfen geri dönüşümden daha önemli olanın çöp çıkarmamak olduğunu göz önünde bulundurun. Okulda kafeteryada verilen yemek listelerine göz atmayı unutmayın, ayrıca kantinde satılan gıdaların da yeni kararnameye uygunluğunu kontrol edin. Unutmayın ki çocuklarınız için seçeceğiniz gıdalar onların hayat boyu beslenme alışkanlıklarına esin kaynağı olacaktır, o yüzden sağlıklı ve doğru gıdalar için hedef belirleyin.

İşte size çocuğunuzun okul öncesi ve sonrasında tüketebileceği birkaç sağlıklı atıştırma önerisi:[/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_single_image image=”6880″ img_link_large=”yes” img_link_target=”_self” img_size=”220×190″][vc_single_image image=”6878″ img_link_large=”yes” img_link_target=”_self” img_size=”220×190″][vc_single_image image=”6876″ img_link_large=”yes” img_link_target=”_self” img_size=”220×190″][vc_single_image image=”6874″ img_link_large=”yes” img_link_target=”_self” img_size=”220×190″][vc_single_image image=”6872″ img_link_large=”yes” img_link_target=”_self” img_size=”220×190″][vc_single_image image=”6871″ img_link_target=”_self” img_size=”220×190″][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_single_image image=”6879″ img_link_large=”yes” img_link_target=”_self” img_size=”220×190″][vc_single_image image=”6877″ img_link_large=”yes” img_link_target=”_self” img_size=”220×190″][vc_single_image image=”6875″ img_link_large=”yes” img_link_target=”_self” img_size=”220×190″][vc_single_image image=”6873″ img_link_large=”yes” img_link_target=”_self” img_size=”220×190″][vc_single_image image=”6871″ img_link_large=”yes” img_link_target=”_self” img_size=”220×190″][vc_single_image image=”6870″ img_link_large=”yes” img_link_target=”_self” img_size=”220×190″][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Beslenme, Çocuk ve Bebek, Genel
Çocuklarda çevre bilinci için

Bosh'un hazırladığı web sitesine göz atın.

Kapat