Bu da İngiltere’nin çılgın projesi: Adanın bir ucundan diğer ucuna 50 milyon ağaç dikilmesi planlanıyor

Türkiye, uzmanların Marmara Denizi’ni ölü bir denize çevirme olasılığı olduğunu belirttiği “çılgın proje” Kanal İstanbul’u konuşurken, İngiltere kendi çılgın projesinin ilk adımlarını atıyor. Geçtiğimiz Pazar günü Birleşik Krallık hükümeti, bir ada olan İngiltere’nin bir kıyısını diğerini bağlayacak şekilde planlanan 50 milyon ağaçlık yeni orman planını açıkladı.

İngiltere’nin batısında bulunan Liverpool şehrinden, doğusundaki Hull şehrine kadar olan 190 kmlik bir çaptaki 250 kilometrekarelik bir alanda planlanan yeni ormanlık alanın, ülkede az kalmış yeşil alanları yerel ağaçlarla artırmayı hedefliyor. Bununla beraber bu yeni yeşil alanın yakınlardaki büyük şehirlerden kaçamak yapmak isteyenler için yeni dinlence alanları oluşturacağı belirtiliyor.

Proje daha çok yeni; zira 20 yıl kadar sürmesi planlanan bu projenin ihtiyacı olan 500 milyon £’un şimdilik sadece 5.7 milyon £’u ayrılmış durumda. Ama planın en önemli noktası aslında şu an devam eden başka bir projeye destek çıkması.

Bundan 28 yıl önce ilk ağacı dikilen 150 km güneyde bulunan Ulusal Orman Projesi, aslında İngiltere’nin ilk büyük ormanlaştırma projesi. 300 km’lik bir çapı olan bu proje ülke için bu projelerin nasıl büyük bir değişiklik yapabileceği konusunda örnek olmuş.

Ulusal Orman Projesi ile değişen iki bölgenin solda eski ve sağda yeni halleri var. Üstteki bölge eskiden açık bir kömür madeni olan Sence Vadisi altta ise Leicestershire’da eski bir demir döküm fabrikasının yanındaki kanal görünüyor.

Galler, İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Büyük Britanya yeşil alan bakımından Avrupa’nın en düşük oranlarından birine sahip. %13’lük bu rakam bu ada ülkelerinin kalabalık nüfusuna bağlı. Yine de Büyük Britanya, komşuları Belçika (%22) ve Fransa’nın (%31) oldukça gerisinde kalıyor.

Galler ve İskoçya’da kırsal hayvancılığın yerini ormancılık alması ile bu rakam yükselişe geçmiş durumda ama eski ormanlar hala tehlike altında. Her ne kadar Büyük Britanya hükümeti böyle bir karar almış olsa da, tezat bir şekilde yeni yapılacak hızlı tren projesi 35 adet eski orman bölgesinin içinde geçiyor.

Tünel ve yol değiştirmenin çok pahalı olduğunu belirten hükümetin bu tezatlığından dolayı bazı uzmanlar aslında yeni orman projesinin, hükümetin diğer bölgelerdeki ormanlara gösterdiği ilgisizliği örtmek amacı ile yapıldığını düşünüyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bu da İngiltere’nin çılgın projesi: Adanın bir ucundan diğer ucuna 50 milyon ağaç dikilmesi planlanıyor” için 19.269 yorum

Bir cevap yazın

Daha fazla Genel
24 Kasım Öğretmenler Günü için ev yapımı 4 hediye önerisi

Yeni bir nesli oluşturmakta büyük rol oynayan eğitimcilere biz de bir teşekkür niteliğinde küçük bir hediye listesi hazırladık

Kapat