Kapalı alanda bitki yetiştirmenin aklınıza gelmeyecek 3 faydası

Görüntüsü ve yarattığı sıcaklık hissi nedeniyle evde bitki yetiştirmeyi hemen herkes çok seviyor. On yıllardır yapılan araştırmalar da kapalı mekânda bitki yetiştirmenin türlü  türlü faydasını ortaya çıkardı ve bu faydalara durmaksızın yenileri ekleniyor.

1. Benzen, trikloretilen ve formaldehit gibi havadaki zehirli kimyasalları yok eder
Bu bulgular ilk kez 80’lerde NASA’nın yaptığı bir araştırma sonucunda bazı salon bitkilerinin evin havasını temizlediğini tespit etmesiyle popüler oldu. Bu araştırma yaygın olarak tercih edilen salon bitkilerinin havadaki organik kimyasalları, özellikle benzen, trikloretilen ve formaldehit gibi zararlı maddeleri yok ettiğine işaret ediyordu. Araştırma sonucuna göre bu bitkiler havadaki karbon dioksiti emip oksijen salmanın yanında insanları hasta etme potansiyeline sahip kimyasal ve toksinleri yok ederek havanın temizlenmesini sağlıyordu.

Çalışmada öne çıkan bitki türlerinin çoğu, bol yapraklı, tropikal ya da alttropikal bitkilerdi. Bambu, Çin Herdemyeşili, Orman Sarmaşığı, Krizantem, Kasımpatı, Barış Çiçeği, Paşa Kılıcı, Benjamin, Şeytan Sarmaşığı, Fil Kulağı Devetabanı ve Kurdele Çiçeği’nin de aralarında olduğu bu bitkiler bitkiler zor şartlara ve az ışığa dayanıklı olduğundan evlerde çokça tercih ediliyor.

2. Bir yandan oksijen salarken bir yandan da uçucu organik bileşenleri emer
2016 yılında American Chemical Society tarafından yürütülen bir başka araştırma ise bitki yetiştirilen kapalı mekânlarda daha az uçucu organik bileşiğe rastlandığını ortaya çıkardı. Dracaena Margarita (Kardeşkanı) ve Bromeliad’ın da aralarında olduğu beş bitki türünü inceleyen araştırmacılar farklı bitkilerin değişen oranlarda uçucu organik bileşeni yok ettiğini tespit etti. Bu araştırmanın sonucunda da bazı bitkilerin evin hava kalitesini artırdığı sonucuna varıldı.

3. Ev halkının üretkenliğini ve huzurunu artırır
Son olarak geçtiğimiz yıl Melbourne Üniversitesi ve RMIT Üniversitesi’nin ortak yürüttüğü çalışmada kapalı mekân bitkilerinin yaprak ve kökleri yardımıyla havayı temizlemenin ve zararlı toksinleri yok etmenin yanında ev halkının üretkenliğini ve huzurunu da artırdığı sonucuna varıldı.

Bu konudaki araştırmalar devam ediyor ancak bu sonuçlar bile evdeki bitki sayısını artırmak için yeterli. Görünüşüyle içimizi açan bitkiler hem soluduğumuz havayı temizleyip bizi hastalıklardan koruyor hem de psikolojimizi pozitif yönde etkiliyor, daha ne olsun?

BUNU DA OKU:  Leonardo DiCaprio'nun iklim değişikliği belgeseli 30 Ekim'de ekranlarda
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Çocuk ve Bebek, Ev ve Bahçe, Hayat, Kişisel Bakım, Ofis, Sağlık
Ekolojik baskı atölyeleri başlıyor

Doğada bulunan malzemelerle baskı yapmak ister misiniz? Heliotropic Studio 20 ve 27 Ocak tarihlerinde iki farklı Ekolojik Baskı (Ecoprinting) atölyesi...

Kapat