Bu hafta gerçekleşecek 10 yeşil ve çevreci etkinlik

Bu hafta da İstanbul’un etkinlik takviminden seçtiğimiz çevreci etkinlikler hakkında ulaşmak istediğiniz tüm bilgileri bu içeriğimizde topladık.

Özellikle Cumartesi günü olmak üzere bu hafta da seçim yapması zor birbirinden güzel etkinlikler sizleri bekliyor.

20 Şubat Salı: Türetim Buluşması

Kullandığı ürünlerin nereden geldiğini, kimin neyi, ne şekilde ürettiği bilmek isteyen türeticiler için, Good4Trust’ın ev sahipliğinde, İzmir ve İstanbul’da eşzamanlı yapılacak toplantılarda, üreticiler ve türeticiler hep birlikte tüketimi değil, türetimi konuşacak.

Adil olanla olmayanı ayırt etmek, gezegeni önemseyerek üretenleri desteklemek isteyenlerin buluşacacağı etkinliğin programı şöyle:

ImpactHub Istanbul: 20 Şubat Salı günü 19:00 – 21:00
Originn İzmir: 20 Şubat Salı günü 19:00 – 21:00

19.00-19.30 Toplanma-tanışma
19.30-20.00 Üretici hikayeleri
20.00-20:30 Originn – ImpactHub Bağlantısı Selamlaşma ve Mesaj
20:30-21.00 Üretici ve türetici sohbeti

Etkinliğin Facebook sayfasını buradan takip edebilir, detaylı bilgi ve iletişim için Berk Butan’a (berk@good4trust.org) ulaşabilirsiniz.

20 Şubat Salı: BÜKOOP – aysunthesütçü buluşması

Bundan 8 yıl önce tüketici kooperatiflerinin ilk adımını atan  Boğaziçi Mensupları Tüketim Kooperatifi (BÜKOOP), 20 şubat salı günü saat 17:00’de Gündönümü Çiftliği’nin kurucusu Aysun Sökmen (aysunthesütçü) ile beraber bir söyleşi düzenliyor.

Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü’nde bulunan New Hall’da 103 nolu odada düzenlenecek etkinlikte Gündönümü çiftliği, süt ürün ve üretimle ilgili sorularınızı sorabilirsiniz.

24 Şubat Cumartesi: Ekşi Maya Ekmek Atölyesi

Ekşi mayanın nefis kokusunu kendi evlerinde duymak isteyenler için İstanbul Permakültür Kollektifi 24 Şubat Cumartesi günü saat 11:00’de Ekşi Maya Ekmek Atölyesi düzenliyor.

halka sanat projesi’nde düzenlenecek etkinlikte, atalık tohum kültüründen ekşi maya yapımına daha sonra ise mayalanma ve fırınlanma sürecine kadar geniş konu başlıkları altında bir söyleşi de olacak.

Katılım ücreti 180 ile 250₺ arasında olan ve katılımcılar tarafından belirlenecek etkinlik 15 kişi ile kısıtlı. Katılmak için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye etkinliğin Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

24 Şubat Cumartesi: Permakültür Sohbeti ve Yağmur Suyu Hasadı

24 Şubat Cumartesi günü, Kokopelli Şehirde iki etkinlik düzenliyor. Etkinliklerden birincisi olan Permakültür sohbeti, Kokopelli Sohbetleri altında düzenlenecek ilk etkinlik olacak. Bu etkinlikten sonra ise bilinçsiz su tüketimi, iklim değişikliği, artan nüfus, hatalı tarım uygulamaları yüzünden her gün azalan su kaynaklarını korumayı hedefleyen yağmur suyu hasadı etkinliği düzenlenecek.

Permakültürü tanımlamaya çalışılacak ve ilkelerinden bahsedilecek permakültür sohbetinde, kırsal ve şehirden ilham veren uygulamalar da incelenecek. Ücretsiz olan etkinlik, 15 kişi ile sınırlı. Kayıt için buraya tıklayarak ulaşacağınız formu 22 Şubat’a kadar doldurmanız rica ediliyor. Etkinliğin Facebook sayfasını buradan ziyaret edebilirsiniz.

Uygulamalı olarak da incelenecek yağmur suyu hasadı etkinliğin Facebook sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde ücretsiz olan etkinlik, 15 kişi ile sınırlı. Kayıt için buraya tıklayarak ulaşacağınız formu da 22 Şubat’a kadar doldurmanız rica ediliyor.

Her iki etkinlik hakkında da detaylı bilgi için info@kokopellisehirde.com adresine yazabilirsiniz.

24 Şubat Cumartesi: Herkese Yoga Günü

Fiziksel, zihinsel, ruhsal sağlık ve farkındalık için yogik yaşam tarzını benimseyenlere kapısını açan Hara Yoga Vedanta Center, 24 Şubat Cumartesi günü her ayın son cumartesi günü olduğu gibi ücretsiz tanışma dersleri, vejetaryen yemekler, sohbetler, konuklar ve müzik dinletileri düzenliyor.

Tanışma etkinliklerinin ücretsiz olduğu etkinlikte, yemekler ve diğer dersler için ücret alınmakta. ‘Herkese Yoga Günü’ne katılıp gün içinde ödeme yapanlar aynı zamanda başlangıç kursları ve yoga market ürünlerini %10 indirimli alabiliyorlar. Katılımcıların rahat kıyafetler getirmesi tavsiye ediliyor, değişme odaları, duşlar ve yoga matları ise katılımcılara merkez tarafından sağlanacak.

Günün programı ise şu şekilde belirlenmiş:

14.00 – Vejetaryen öğle yemeği
15.00 – Yoga pozlarının gösterilmesi ve yararlarının anlatılması, yoga eğitimlerinin ve inzivalarının tanıtılması
16.00 – Yeni başlayanlar için ‘Yoga ile Tanışma Dersi’
16:00 – Tecrübeli öğrenciler için ‘Hatha Yoga’
18.00 – Rehberli meditasyon
19.00 – Çorba&Salata
19.30 – Kirtan

Balat’ta bulunan Hara Yoga’ya yoga@harayoga.com adresine e-posta atarak, ya da +902126353002 nolu telefondan ulaşarak kayıt yaptırabileceğiniz etkinliğin Facebook sayfasını ise buradan takip edebilirsiniz.

24 Şubat Cumartesi: Doğal Boyama Atölyesi I

Ödülluü ‘illustrator ve sanat yönetmeni’ Aslı Smith’in kurduğu Heliotropic Studio, 24 Şubat Cumartesi günü saat 13:00’de başlayacak bir doğal boyama atölyesi düzenliyor.

Katılımcılar bu atölye ile doğal kumaş boyama tarihi ve modern doğal boyamacılık uzerine bilgi edinip, kumaş secimi, ve kumaşın boyama işlemine hazırlanması (mordanlama), bitki ve bitki ekstreleriyle kumaş boyama, ve boyayı kumaşa fixe etmeyi öğrenecek ve aynı zamanda kendi doğal boyanmış renk paletleri ve doğal yöntemlerle yaptıkları baskılar ve Heliotropic Studio doğal boyama kitapçığı ile ayrılacaklar.

Katılım ücretinin 300₺ olduğu etkinlikte, tüm malzemeler Heliotropic Studio tarafından temin edilecek. Yer sayısı 10 kişi ile sınırlı olduğu için önceden kayıt için heliotropicstudio@gmail.com ‘a email atmanız öneriliyor. Etkinliğin Facebook sayfası için burayı tıklayın.

24 Şubat Cumartesi: Sanattan Aktivizme: Ai Weiwei’in Sanatı

Sakıp Sabancı Müzesi’nde düzenlenecek etkinlikte, aktivist kişiliği ve sanat kavramının sınırlarını zorlayan eserleri ile dikkatleri her zaman üzerine çekmeyi başaran Ai Weiwei’i, Prof. Dr. Ali Akay yorumluyor.

Etkinlikte, muhalif bir şair olan babasının Ai’nin sanatına etkilerini incelenecek eserlerindeki pop art ve ready made uygulamalarının yaratıcı aktivizme nasıl dönüştüğünü konuşulacak.

Ücretsiz etkinlik 24 Şubat, Cumartesi günü, saat 14.00’te. Detayları Facebook sayfasından öğrenebilirsiniz.

24 Şubat Cumartesi: Mozzarella Peyniri Atölyesi

Peynirin sütünün kaynağını bilmek isteyenlere, tadını tuzunu ayarlamayı sevenlere İstanbul Permakültür Kollektifi ”Kendi Kendine Yeterlilik Atölyeleri” kapsamında, ”Mozzarella Peyniri” atölyesi düzenliyor.

Süt, peynir ve teleme hakkında detaylı bir eğitimin verileceği 15 kişi ile kısıtlı. Katılmak için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Katılım ücreti 200 ile 250₺ arasında olan ve katılımcılar tarafından belirlenecek. Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye etkinliğin Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

25 Şubat Pazar: Zeytinyağı ile yeniden tanışma

Zeytinyağını sevenler, yaşantısından eksik etmeyenler için, zeytine başka bir mercekten bakacakları, bilinçli tüketiciliğe doğru adım atacakları bir etkinlik 25 Şubat Pazar günü saat 11:00’da sizleri bekliyor.

Ege’de Atölye’nin kurucusu ve Zeytin Okulu’nun kurucu üyesi, Boğaziçi Üniversitesi’nde Kimya Bölümü’nde ders veren, verdiği atölyeler ile zeytin konusunu bir çok disiplin ve kültür üzerinden inceleyen Dr. Zeynep Delen Nircan tarafından düzenlenecek atölyede, zeytin ve zeytinyağının rengi, kalitesi, tadı nedir, nereden gelir, nasıl olmalıdır gibi sorular cevaplarını buluyor.

Atalık buğdaylardan taş fırında ekşi mayalı ekmekler üreten Eppek’in Kızıltoprak’taki dükkanında düzenlenecek atölyeye katılımın atkı payı minimum 60 TL’dir. Bu katkı payının üzerinde yapacağınız ödeme doğayı daha iyi kavramak ve doğayla uyumlu ekolojik yaşam pratiklerini hayata geçirmey, hedefleyen, Zeytince Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlanacak.

15 kişi ile sınırlı olan etkinliğe kesin kayıt için bilgi@eppek.net‘ e mail atabilir ve Facebook sayfasından etkinliği takip edebilirsiniz.

25 Şubat Pazar: Hayvan Kurtarma ile Hayvan Haklarına Giriş

Kokopelli Şehirde tarafından düzenlenecek bu etkinlikte ele alınacak MEAV Yayıncılık’ın yayımladığı Patrick George imzalı Hayvan Kurtarma adlı kitap, okul öncesi çocuklar için hayvan haklarına giriş niteliği taşıyor.

Çocuk kitapları yazarı ve editörü Gökçe Gökçeer, çocuklarla birlikte şeffaf sayfaları çevirerek hayvanları esaretten ve mutsuz yaşamlarından kurtarmayı hedefliyor. Ayrıca hayvan haklarını genel hatlarıyla ele aldığı sunumu eşliğinde çocuklarla konu üzerinde tartışıyor, sohbet ediyor.

Katılımın ücretsiz olduğu etkinlik, 15 kişi ile sınırlı. Kayıt için buraya tıklayarak ulaşacağınız formu 22 Şubat’a kadar doldurmanız rica ediliyor. Detaylı bilgi için info@kokopellisehirde.com adresine yazabilir ve etkinliğin Facebook sayfasını takip edebilirsiniz.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Etkinlikler, Kent
Katkısız, el yapımı, doğal ekmek dağıtımı yapan online fırın: 240 Derece

Metin Haras ve Cem Melek iki arkadaş. Bu ikili Türkiye’de eksikliğini hissettikleri gerçek ve doğal ekmek üzerine konuşup, sağlıklı ve dengeli beslenme

Kapat