Bu sweatshirt’ler kahve telvesi ve pet şişeden üretiliyor

Sürdürülebilir moda sektörü, beklenenden daha hızlı büyüyor. Derinin yerine kullanılan bitki bazlı malzemeler ve geri dönüştürülmüş malzemelerden elde edilen kumaş çeşitliliği artıyor.

Sürdürülebilir malzemelerden tekstil ürünleri tasarlayan Coalatree’nin koleksiyonuna en son eklediği The Evolution Hoodie sweatshirt serisi de kahve telbesi ve pet şişelerin geri dönüştürülmesi ile üretiliyor. Her bir sweatshirt’ün üretiminde üç bardak kahvenin telvesi ve on adet pet şişe kullanılıyor.

Mahalledeki kahve dükkanlarından toplanan telveler kurutulup yağlardan arındırıldıktan sonra daha küçük partiküllere ayrıldıktan sonra eritilmiş plastikle karıştırılıyor ve bu karışımdan pamuk ipliğine benzer bir malzeme üretiliyor.

Sweatshirt’ler bisiklet, yürüyüş ve tırmanış gibi outdoor sporlarla ilgilenenler düşünülerek tasarlanmış. Hafif ve çabuk kuruyan bir yapıya sahip ve UV filtresine sahip. Bunun yanında ön kısmında anahtar, cüzdan, pasaport gibi kişisel eşyalarınızı koyabileceğiniz fermuarlı bir cebi bulunuyor. Sweatshirt katlanıp içerisindeki cebe konduğunda ise küçük bir seyahat yastığına dönüşüyor.

Firman Kick Starter üzerinden başlattığı kampanyada 150.000 dolar toplama hedefine ulaşmış. Ayrıntıları incelemek ve satın almak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, Geri Dönüşüm, Hayat, Moda, Sanat ve Tasarım, Teknoloji
Dünya Su Günü’nde bilinmesi gerekenler

22 Mart, 1993 yılından bu yana dünyanın her yerinde Dünya Su Günü olarak kutlanıyor. Dünya Su Günü ,çin her yıl...

Kapat