Bu yaz okumanızı tavsiye ettiğimiz 5 kitap

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Bu yaz için size severek okuduğumuz kitaplardan derlediğimiz 5 kitaplık bir liste hazırladık. Severek okuyacağınızı düşündüğümüz bu kitapları online ve çeşitli kitapçılarda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar diliyoruz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”7242″ alignment=”center” img_link_large=”yes” img_link_target=”_blank” img_size=”300×420″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Michael Pollan – Bana ait bir yer

Michael Pollan’ın ‘Bana Ait bir Yer’ kitabından bir yazarın sadece yazı yazmayı değil, aynı zamanda kendi elleriyle yazı yazacağı yeri inşa etme sürecini anlatıyor. Michael Pollan şöyle demiş: ‘Ne zaman birisi beni ‘sembolik analist’ ya da ‘bilgi çağı çalışanı’ olarak tanımlasa, elime bir çekiç almak sanal olan bir cümle kurmaktan öteye bir şey yapmak isterdim’. Bilgi çağı çalışanı olan birçoğumuz böyle hissetmiyor muyuz?

Küçük olsun benim olsun misali, Pollan inşa ettiği evi şöyle anlatmış:
“Bana Ait Bir Yer, evimin arkasındaki ormanda, okumak, yazmak ve hayal kurmak için inşa ettiğim pek de ilkel olmayan kulübe hakkında. Ünlü ya da önemli bir bina değil ama benim için dünyaya bedel.” Kitabında Pollan mimarlıktan, Feng Shui’ye farklı konseptleri irdeleyerek, bir gazeteci edasıyla amatör bir ev yapma girişimini anlatıyor. Michael Pollan kitabı hem içinizi ısıtacak hem de kendinizden çok şey bulacaksınız.
Yayınevi: Sinek Sekiz[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”7243″ alignment=”center” img_link_large=”yes” img_link_target=”_blank” img_size=”300×420″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Naomi Klein – Bu işte her şeyi değiştirir

Kanadalı Naomi Klein son yılların en sıkı iklim aktivistlerinden biri. Hatta geçtiğimiz aylarda insanoğlunun sera gazı salınımlarını tüketmeyi durdurması gerektiğini söyleyeyerek Hristiyanlık dünyasını sallayan ve herkesi şaşırtan açıklamalar yapan Papa Haziran ayında İklim Değişikliği konusunda Klein’i danışman olarak seçti. Naomi Klein yaptığı film ve kitaplarda küreselleşmeyi ve kapitalizmi eleştiriyor. 2011 yılında Occupy Wall Street’teki 4 konuşmacıdan biri olan Naomi Klein’in son kitabı olan ‘Bu işte herşeyi değiştirir’ neoliberal pazarın iklim değişikliği ve çevreyi korumaya yönelik yapılacak reformlara engel teşkil ettiğini savunuyor. Naomi Klein’in diğer kitapları No Logo ve Şok Doktrini de okunması gereken kitaplar arasında.
Yayınevi: Agora Kitaplığı[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”7244″ alignment=”center” img_link_large=”yes” img_link_target=”_blank” img_size=”300×420″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens insan türünün kısa bir tarihi

Yuval Noah Hariri adlı tarihçi tarafından kaleme alınan Sapiens insanlığın 70.000 yıllık geçmişini hem felsefik hem tarihsel bir bakışla ele almış. Facebok’un kurucusu Mark Zuckenberg’in Facebook üzerinden oluşturduğu Kitap Kulübü’nde okuduğu Sapeins insanlık tarihine farklı bir gözle bakmamızı sağlıyor. İnsanoğlunun evrimini anlatırken Hariri kendi yorumlarını da eksik etmiyor ve bir tarih kitabından çok aslında felsefe kitabı. Sapiens’i okuduktan sonra insan tarihine bakışınız bakalım değişecek mi?
Yayınevi: Kolektif Kitap[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”7245″ alignment=”center” img_link_large=”yes” img_link_target=”_blank” img_size=”300×420″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Ursula K. Le guin – Mülksüzler

BUNU DA OKU:  Gölgede de yetişen bitkiler

Geçtiğimiz yüzyılın belki de en gelmiş geçmiş en başarılı bilim kurgu yazarlarından biri olan Amerikalı yazar Ursula LeGuin’in kitabı ‘Mülksüzler’ aslında yeni bir kitap değil. Kitap birinde anarşistlerin diğerinde kapitalistlerin yaşadığı iki gezegenin arasında yaşananları anlatıyor. Hükümetin zenginleri desteklediği ve fakirleri sevmediği bu gezegen kurgusu, belki de bugün yaşadığımız dünyaya benziyor. Ursula LeGuin’in harika anlatımıyla sadece bilim kurgu hayranlarının değil herkesin bir çırpıda okuyacağı bir kitap Mülksüzler.
Yayınevi: Metis Yayıncılık[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”7246″ alignment=”center” img_link_large=”yes” img_link_target=”_blank” img_size=”300×421″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Toby Hemenway – Permakültür Bahçeleri

Permakültür denince akla gelen önemli isimlerden olan Toby Hemenway, hem gıdayı, hem şehirle ilişkimizi hem yaşamı ele aldığı permakültür kitaplarına bir yenisini ekledi. Permakültür bahçeleri permakültür prensiplerini keyifle okuyacağınız müthiş bir kitap.

Dünyaca ünlü iklim aktivisti, 350 hareketinin kurucusu ve yazar Bill McKibben permakültür bahçeleri için bakın ne demiş: ”Dünyaya geldiğimizde bize bir kullanma kılavuzu vermedikleri için arada bir bazı bilge kişilerin kılavuzlar yazması büyük bir hizmet. Permakültür Bahçeleri bunların en önemlilerinden biri ve geleceğin dünyası için kesinlikle ihtiyaç duyacağımız bir kitap.”
Yayınevi: Yeni İnsan Yayınevi[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ergem Şenyuva

İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hep bu şehri, kültürel ve doğal mirasını koruma derdindeydim. Bir yandan yeşili ve doğayı nasıl gelecek nesillere bırakırız kaygım vardı. 2006 senesinin sonunda hayatımı değiştiren olay oldu ve kızım doğdu. Yaptığım her şeyi sorguladığım ve tekrardan en başa döndüğüm bir dönemden sonra, kurumsal hayata veda ettim. 2009 yılında Al Gore'un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Climate Project derneğinin Türkiye temsilcisi oldum. İklim değişikliğini ve yaşadığımız dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu fark ettikçe, elimi taşın altına sokma zamanı geldi diye düşündüm. 2010 yılının sonunda Yeşilist'i kurdum. Bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize, hepimizin atabileceği küçük adımlarla büyük şeyler başarabileceğimize inanıyorum.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Hayat, Sanat ve Tasarım
Yalın ayakların gizemi

Unutulan bir şifa arayışını yeniden canlandırın! Korkmayın, yeryüzüne olan bağlılığınız çocukluğunuzdaki kadar uzakta değil; yer ayaklarımızın altında.

Kapat