Çocuklara 4 bayram hediyesi fikri

Her ne kadar şimdilerde şehir yaşamının kaosunda, çekirdek aileler ve bayramlarda tatiller modaysa da, aslında gerçekler farklı. Çocuklar bayılıyorlar, kuzenleri, ailenin diğer çocukları birleşsin, koşturup oynasınlar, hatta biraz şekerle şımartılsınlar, bir de üzerine yeni elbiselerini giysinler.

Biz bayramları bir arada kutlamayı seven bir aileyiz. Çoluk çocuk, torba boncuk bir araya geliyoruz. Her bayram annemi bir telaş alıyor, çocuklara ne versem diye.

Ben bayılırdım mesela küçükken bana verilen mendillerin arasına sıkıştırılmış harçlıklara. Hemen biriktirip kendime kitap, defter alırdım. Hatta bu yaşa geldim, aile büyüklerinin el emeği göz nuru işlenmiş mendillerini halen saklarım. Anıdır her birisi bana.

Gerçi artık aynı el emeği göz nuru işlemeler yok ama olsun, mendiller halen mendil. Hoş şimdiki çocuklar da farklı şeylerde gözü var.

Bayram alışverişine çıkanlara, bu bayram çocuklara neler verebilirsiniz diye birkaç fikri toparladım sizin için.

1- Evde yapılmış şeylerin yeri her zaman farklıdır.

hmnutella

Fındık ezmesi sevmeyen çocuk ben daha görmedim. Sağlıklı olması için işte size harika bir ev yapımı Nutella tarifim var. Güzel bir kavanoza koyup üstünü dekore edebilirsiniz.

Sağlıklı nutella tarifi:

  • 2 bardak çiğ fındık
  • 1/2 bardak su
  • 1/2 bardak agave şurubu veya pekmez
  • 3 kaşık çiğ kakao tozu

Fındıkları 180Cde 10 dakika fırına verin. Çıkarınca soğumalarını bekleyin ve blenderdan geçirin. Ben çiğ fındığı ellerimle soydum da blender öncesi. Sonra sırayla agave şurubunu ve kakaoyu ekledim blendera. Ama bunları yavaş yavaş yaptım. En son olarak da suyu ekledim. Boş bir kavanozu dekore ederek çocuklara sağlıklı atıştırmalıklar hazırladım.

2. Kim anıları sevmez.

anı

Bizim eve gelecek akraba çocukları için hepsine anne babalarının küçüklüklerinin fotoğraflarını kartpostal haline getirdim. Bir de arkalarına not yazdım. Bir zarfa, adet yerini bulsun diye ufak bir parayla iliştirdim. Bakalım görenler ne diyecek?

BUNU DA OKU:  Doğal yollar ile ateş nasıl düşürülür?

3-Günümüz çocuklarının en çok ihtiyaç duydukları anne babalarıyla bolca, kesintisiz vakit geçirmek.

mutlu-aile-1024x740

 

Kesintisiz derken aslında cep telefonlarından, iPadlerden, laptoplardan bahsediyorum. Gelin bu bayram çocuğunuza ailece kamp yapmayı hediye edin. Bayram sabahı için bir davetiye mektubu hazırlıyın.

Tatildeyseniz, ileriki bir tarih için olabilir bu davetiye mektubu. Ya da müsaitseniz, bu bayram hafta sonu çadırınızı alıp kamp yapın. Bir yere gidemiyorsanız, evinizin bahçesi bile olabilir. Yeter ki çocuğunuza verdiğiniz sözü tutacağınız, kesintisiz ailecek zaman geçirebileceğiniz bir 24 saat geçirin.

4- Eski pijamalar

pijama

Anneannem her bayram bize pijama alırdı. Gelenekseldi. Bilirdik, ne bekleyeceğimizi. Bayılırdık o gece yeni pijamalarımızı girmeye. Siz de bu geleneği devam ettirebilir, yumuşacık pijamalar alabilirsiniz.

Hepinize ailecek iyi bayramlar ve iyi tatiller!

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Çocuk ve Bebek, Oyuncak
Çocuklar için çok eğlenceli 9 yaz aktivitesi

Çocukların yaz tatillerini hem eğlenerek hem de öğrenerek geçirmeleri için yapabilecekleri 9 aktiviteyi sıraladık.

Kapat