Bu yüksek kaliteli mürekkep araba egzoz dumanlarından üretiliyor

Endüstriyel devrimin en fazla üretilen ürünlerinden biri olan is, insan sağlığına ve çevreye çok büyük zararlar vermekte. Ama yaratıcı düşünerek ve kirliliği kaynağında yakalayarak artık egzoz dumanlarından çıkan is, zehirli kimyasallardan arındırılarak ve kalitesi iyileştirilerek artık mürekkep ve boyaya dönüştürülebilecek.

Teknoloji, bilim, sanat ve tasarımı bir araya getirmek için kurulmuş Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Medya Laboratuvarı her ne kadar diğer projelerinde emisyonları azaltmaya çalışsa da bu projede kaynak olarak kullanmakta. Araştırmacıların hedefi, is gibi zararlı bir maddeyi yararlı ve kullanışlı hâle getirerek, hava kirliliğine karşı güçlü mesajlar verebilecek sanatsal ve aktivist bir kanal açmak.

Kaalink adı verilen bir alet sayesinde, egzoz ve hava kirliliğine neden olan partüküllerin %95’i yeniden kullanılabiliyor. İs üreten araçlara herhangi bir zararı bulunmayan Kaalink’in 45 dakika çalışması ile 30 ml yüksek kaliteli, üreticilerin AirInk adını verdiği bir mürekkep üretilebiliyor.

36bf27df8beafeb8644a5988a3b8c40e_original-min
“Bu mürekkep 30 dakikalık Bangalore trafiğinden”

Bu projeyi geliştiren Graviky grubu, hedeflerinin özellikle araçlardan çıkan isin, ağır metallerin ve partükullerin ciğerlerimize ulaşmadan yeniden değerlendirilmesi olduğunu, milyonlarca insanın ciğerlerini kirletenlerin şimdi sanat ile beraber kontrol altına alındığını belirtiyor.

Projenin fikri mumdan gelen isleri kullanan bir yazıcının fikri ile ortaya çıkmış. Gelen pozitif tepkiler üzerine mumdan daha büyük kaynaklara geçen grup, hava kirliliğini yeniden değerlendirip, ağır metalleri ve diğer zehirli maddeleri ayrıştırıp, kalitesi yüksek ve diğer mürekkepler kadar güvenli bir ürün oluşturmak hedefi ile kendini geliştirmeye başlamış.

output_23lsbV

Aslında fikrin çıkış noktası bize de çok uzak değil. Özellikle Mimar Sinan’ın kalfalık eserim diye adlandırdığı Süleymaniye Cami’sinde bulunan is odası, yanan mumlardan çıkan isin camiye zarar vermemesi için orta kapının üstünde bir oda olarak tasarlanmıştı. Bu odada biriken is ile oldukça yüksek kaliteli bir mürekkep elde edilir, o günün siyasi, dini, idari fermanları yazılırdı.

Tabii, Graviky’in prototipi endüstriyel çağa ayak uydurmuş bir tasarım. Yalnız ürün hala çok küçük miktarlarda ve verimlilikle üretilebilmekte bu yüzden proje kendisine yatırım arayarak daha büyük bir üretim seviyesine ulaşmak istiyor.

Graviky sokakları kirleten maddeleri, sanat için yeniden değerlendirdiklerini, bu mürekkepleri kullanan yazar ve çizerlerin tam anlamı ile sokakları daha güzel hâle getireceklerini belirtiyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Geri Dönüşüm, Hayat, İklim Değişikliği, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Sanat ve Tasarım, Teknoloji
Bu iki online seçkide ekoloji ile ilgili tüm kitapları bulabilirsiniz

Pandora Kitabevi ve Robinson Crusoe 389'un çevre ve ekoloji seçkileri artık online.

Kapat