Buz kalıplarında dondurabileceğiniz 7 gıda

Mutfakta sürekli kullandığınız bazı malzemeleri buz kalıplarında dondurarak yemek hazırlama rutininizi çok daha pratik hale getirebilirsiniz. Böylece hem elinizde kalan malzemeleri çöpe atmak zorunda kalmazsınız hem de yemek hazırlarken çok daha rahat edersiniz.

TIKLAYIN: Mutfakta daha az enerji harcamak için 13 öneri

#1 Limon suyu

Limonlu su içmenin faydaları yıllardır konuşuluyor. Önceden sıkıp dondurduğunuz limon suyu küplerini ister suyunuza karıştırın ister yemeklerde kullanın. İki türlü de çok rahat edeceksiniz.

#2 Kahve

Kahve makinenizde kalan, bitiremediğiniz kahveyi dökmeyin, buz kalıplarında dondurun. Böylece soğuk kahve yapmak istediğinizde bardağınıza buz yerine bu küpleri atarak kahvenizin sulanmasını da engellemiş olursunuz.

#3 Şarap

Bitiremediğiniz şarapları buz kalıplarında dondurarak şaraplı yemek tariflerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

#4 Tavuk ve et suyu

Et tüketiyorsanız haşladığınız tavuk ve etlerin suyunu dondurarak yemek ve çorbalarda kullanabilirsiniz.

#5 Baharatlar

Çoğu zaman marketten satın aldığımız taze baharatların tamamını kullanmıyoruz. Bu yeşillikleri zeytinyağı içerisinde dondurarak geleceğe yatırım yapabilirsiniz.

#6 Pesto sosu

Muhteşem bir lezzet olmasının yanında pesto sosu hazırlamak bazen insana zor gelebiliyor. Bir dahaki sefere pesto sosu hazırladığınızda ihtiyacınız olandan daha fazla yapın ve kalanı daha sonra kullanmak üzere buz kalıplarında dondurun.

#7 Aloe vera

Evde aloe vera yetiştirenler özünün güneş yanıklarına ne kadar iyi geldiğini bilirler. Yaz sıcaklarında donmuş aloe vera özü neredeyse her derde deva olacaktır.

#8 Yumurta beyazı

Yumurtanın yalnızca sarısını kullanacağınız tariflerde arta kalan beyazı çöpe atmaya son!

Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.